'Het regende grote stenen' >N 9 Hartpatiënten luiden noodklok GEERTENLONNEKE De Pacifische Ring van Vuur Zo ontstaan vulkanen mensen daardoor overvallen." Als er een gloedwolk op je afkomt, is het te laat om te vluchten. Voor een stroom lava, zoals bij de Kilauea op Hawaii, kun je nog wegrennen. Lava is stroperig en baant zich relatief traag een weg door het terrein. Een gloedwolk (zoals in Guatemala, maar ook bij de historische uitbar sting van de Vesuvius die in het jaar 79 na Christus Pompeii verwoestte) kan een snelheid hebben van meer dan ïoo kilometer per uur en een temperatuur van meer dan 700 gra den. Gloedwolken komen alleen voor bij vulkanen op plekken waar de ene aardplaat onder de andere schuift. De vulkanen van Hawaii, maar ook bijvoorbeeld op IJsland, zijn van een ander type. Op deze 'hotspots' komt magma van duizen den kilometers diepte uit het bin nenste van de aarde omhoog. Be halve lava kunnen echter ook de as Als de as zich mengt met regen, kunnen huizen wegschuiven en modderstromen grote schade aanrichten. Om die reden is het vliegveld van Guatemala-Stad, dat ruim 40 kilometer van de vulkaan ligt, gesloten. De autori teiten hebben de bevolking ge waarschuwd voor modderstro men. De Zeeuw-van Dalfsen: „Er is regen voorspeld. Op de hellingen ligt nu een dikke laag as, die nog niet is vastgeplakt. Als die zich mengt met regen en gaat schuiven, kunnen huizen en bruggen worden meege sleept." Hartpatiënten moeten steeds langer wachten voordat ze ge dotterd of aan hun hart ge opereerd worden. Mensen wachten soms wel tot 3,5 maand op een openhartope ratie. Belangenvereniging Hartpatiënten Nederland vindt dat onacceptabel en heeft een meldpunt opgezet. Wie een dotterbehandeling nodig heeft, wordt tussen de anderhalve maand en drie maanden in de pauzestand gezet, klaagt Hartpatiënten Nederland. De belangenver eniging wil dat er snel een einde komt aan deze lange wachttijden. Die verschillen overigens fors per ziekenhuis. Bij AMC Amsterdam, Amphia Breda en Radboud Nijmegen is de wachttijd voor open hartoperatie ruim zes weken. Bij UMCU Utrecht en LUMC Leiden is dat tien weken. Kop loper volgens Hartpatiënten is Maastricht met 3,5 maand. Voor een dotterbehandeling moet je zeker zes weken wachten in onder meer Anto- nius Nieuwegein, Haga Den Haag, Isala Zwolle, LUMC Lei den, MCA Alkmaar, UMCG Groningen en VU Amster dam. Nooit om verhoging van loon gevraagd Kabinet wil geen vuurwerkverbod Het kabinet wil geen algeheel landelijk verbod op knalvuur werk en vuurpijlen, zo schrij ven minister Ferd Grapper- huis en staatssecretaris Stien- tje van Veldhoven. Deze krant meldde gisteren dat de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten daar juist om vroeg. De politie is zwaar teleurge steld in het kabinetsbesluit. Ook oogartsen, de Dierenbe scherming en verzekeraars willen een vuurpijl- en knal verbod. Echtpaar verongelukt 'Amnestie voor mezelf' Hennep in 'Avebepand' dinsdag 5 juni 2018 GO Uitkijkend op de nog rokende vulkaan be seffen Geert en Lon- neke dat hun klim- avontuur in Guatemala heel wat slechter had kunnen aflopen. Op 3 kilometer hoogte werd het midden op de dag ineens aardedon ker. „Het regende ste nen, ze werden steeds groter." Vol goede moed wa ren Geert (27) en Lon- neke (26) zondagoch tend aan de beklimming van de Acatenango be gonnen. Die vulkaan, op een paar kilometer af stand van de inmiddels beruchte Fuego, staat bekend als een van de meest spectaculaire hi- kes van Guatemala. Na een zware beklimming overnachten klimmers op de top, waar de vol gende ochtend bij zons opgang het prachtige uitzicht op de actieve vulkaan Fuego wacht. Met hun groep van vijftien personen en twee gidsen was het Noord-Hollandse stel rond 13.00 uur 's mid dags aangekomen bij een rustplek, toen het ineens pikdonker werd. „Het begon steentjes te regenen. Eerst van on geveer een centimeter, maar ze werden steeds groter", vertelt Geert. „Gelukkig was er een af dakje waar we onder konden schuilen. Maar binnen 20 minuten kwa men er stenen zo groot als m'n vuist naar bene den. Ze sloegen het houten dak kapot. Toen kwamen er reddings werkers boven. Zij maakten ons duidelijk dat we zo snel mogelijk van de berg af moes ten." „Struikelend liepen we naar beneden. Het was nog steeds donker en het regende keihard, le dereen is wei een paar keer gevallen. Helmen hadden we niet. Ik had een dikke jas met capu chon, een regenjas en een pet die m'n hoofd tegen de stenenregen beschermde. In een uur tijd zijn we vanaf 3000 meter hoogte afge daald. Ondertussen liep ik vooral te balen dat we de tocht moesten afbre ken. Ik wilde heel graag de top bereiken." „Beneden werden we opgewacht door ambu lances en het leger. Mensen waren aan het bidden. De hele straat lag vol stenen, het stadje zag helemaal zwart. Op dat moment besefte ik pas echt hoe serieus we in gevaar waren geweest. Blijk baar zat ik in een soort overlevingsstand. Het leek wel een film. De gidsen hadden de ernst van de situatie blijkbaar ook niet in de gaten. Achteraf hebben we enorm veel geluk ge had." Ongeveer 90% van alle aardbevingen vinden plaats in de Ring van Vuur, een 40.000 km2 grote boog met vulkanen en ondergrondse geulen die de Stille Oceaan deels omcirkelen. De aardkorst bestaat uit 7 grote platen. Ring van Vuur Breuklijnen* Actieve vulkaan (sinds 2000) Vulkaan Divergente plaatbeweging Platen nemen afstand van elkaar Convergente plaatbeweging Platen schuiven over elkaar Beweging langs elkaar Hotspots (Hawaii) Magma komt van duizenden kilometers diepte uit het binnenste van de aarde omhoog. - Elske de Zeeuw-van Dalfsen Een reddingswerker brengt in El Rodeo een kind in veiligheid dat verrast werd door de vulkaan, fotoreuters LANGE WACHTTIJDEN Jos Baeten, topman van ver zekeraar ASR, vond zijn loons verhoging van 529.000 naar 740.000 euro niet nodig. JAARWISSELING ILLEGALEN Met een bulldozer worden de laatste resten van een ten tenkamp aan de Quai de Valmy in Parijs opgeruimd. Afgelo pen dagen zijn honderden illegale immigranten naar andere opvangcentra rond de Franse hoofdstad gebracht, fotoafp LEENS Een ouder echt paar is om het leven gekomen in Leens, toen de auto waarin zij zaten met een vrachtwagen in botsing kwam. Het ongeval gebeurde op de Breekweg in de Groningse plaats. De slachtoffers zijn een man van 77 jaar en zijn vrouw van 73 jaar uit Kloosterburen. De toedracht is nog niet bekend. WASHINGTON De Amerikaanse president Trump zegt het 'absolute recht' te hebben zichzelf amnestie te verlenen. De president schreef op Twitter dat 'tal van rechtsgeleer den' dat duidelijk hebben gemaakt. FOXHOL Bij een georgani seerde actie tegen hennepteelt heeft de politie in een fabriekspand in het Groningse Foxhol duizenden hennepplantjes ontdekt. Volgens een eerste schat ting gaat het om 5000 tot 6000 plantjes. In het pand zat vroeger het hoofdkantoor van aardappelzet- meelconcern Avebe. Er zijn zes mensen opgepakt. Pacifische plaat HAWAII Weder/. vulkanen Nazcapla, IEUW-ZEELAND 'Antarctische plaat RUSLAND Eurasiatische plaat j CHINA CANADA -Filipijnse ït J-" P'aaï INDONESIË 1* AUSTRALIË Australische plaat VS Volcan de Fuego, Guatemala Op de grensvlakken van platen ontstaan vulkanen. BRON: REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9