8 De verwoestende vulkaanuitbarsting in Guatemala is de derde in drie weken tijd die het nieuws haalt. Volgen er nog meer? En waarom ging het juist hier zo mis? VUURVULKAAN AL JAREN ACTIEF: BEWONERS NIET ALERT KNMI houdt 'onze' vulkanen in Caribisch gebied goed in de gaten erwijl apocalypti sche aswolken in ra zend tempo dichter bij komen, blijven bewoners van de Volcan de Fuego stil staan om het natuur geweld te filmen met hun telefoon. Niet iedereen kan de uitbarsting na vertellen, blijkt uit andere beelden. In de dikke aslaag waaronder de be ruchte 'Vuurvulkaan' zondag zijn hellingen bedolf, zijn de silhouetten van menselijke lichamen te zien. Het dodental was gisteravond opgelopen tot 38, honderden mensen raakten gewond. Ook uit Hawaii kwamen be gin vorige maand dramatische beel den. De gloeiende lavastromen van de Kilauea dwongen daar duizenden mensen om hun huizen te ontvluch ten. In Indonesië is de Merapi sinds half mei aan het uitbarsten. De be ruchte vulkaan op Java spuit zijn as Op elk moment zijn er in de wereld wel tien tot vijftien vulkanen aan het uitbarsten kilometers hoog de lucht in. Een ver band tussen die uitbarstingen is er niet. Er bestaat niet zoiets als een vulkaanseizoen, zegt vulkanoloog Elske de Zeeuw-van Dalfsen van het KNMI. „Op elk moment zijn er in de wereld wel tien tot vijftien vulkanen aan het uitbarsten." De meeste halen het nieuws niet. Zo zijn er op dit mo ment ook erupties in het Russische Kamtsjatka en Réunion, een eilandje ten oosten van Madagaskar. Dat er bij een vulkaanuitbarsting zoveel slachtoffers vallen als dit weekend in Guatemala, is echter uitzonderlijk. De Vuurvulkaan is al sinds 2000 behoorlijk actief. Al- 1640 leen al sinds juli vorig jaar is hij acht keer uitgebarsten. Dat verklaart waarschijnlijk ook waarom niet ie dereen op de vlucht sloeg, zegt De Zeeuw-van Dalfsen. „Mensen die een vulkaan in hun achtertuin heb ben, raken daar min of meer aan ge wend. Vulkanen trekken mensen aan vanwege hun vruchtbare grond. Een uitbarsting kan een paar dagen of weken duren, maar ook jaren. Daar bij stroomt de gloedwolk van lava, gas, rotsen en as in de regel volgens dezelfde geulen en rivierbeddingen omlaag. Kennelijk heeft de stroom nu een ander pad gekozen, misschien doordat de geulen door de eerdere uitbarstingen vol zijn geraakt, en zijn dinsdag 5 juni 2018 Annemieke van Dongen De Bilt - Elske de Zeeuw-van Dalfsen (KNMI) Een politieman maakt dat hij weg komt als de Volcan de Fuego, de Vuurvul kaan, weer gesteente uitbraakt. FOTO REUTERS Kijk op de site bij /video hoe mensen vluchten voor de spuwende Vuurvulkaan Of de Vuurvulkaan zich nu voorlopig koest houdt? En waar in de wereld de vol gende grote eruptie komt? Niemand die het kan voorspellen. Ook de twee vulkanen binnen ons koninkrijk -op Saba en Sint Eu- statius - zouden een keer aan de beurt kun nen zijn. Vanachter haar bureau bij het KNMI in De Bilt houdt Elske de Zeeuw-van Dalfsen hun activiteit elke dag nauwlettend in de gaten. „Aan kleine ver anderingen zoals meer trillingen in de bodem kunnen we sig naleren dat een vul kaan wakker wordt." Ook als de vulkaan meer zwaveldioxide gaat uitstoten of zich 'opblaast' (doordat hij zich van binnenuit vult met magma), is het oppassen geblazen. De Nederlandse vul kanen in het Caribisch gebied houden zich al een hele tijd rustig. Mount Scenery op Saba barstte rond 1640 voor de laatste keer uit. In de kraters van de Quill op Sint Eustatius groeit re genwoud. Maar dat is voor De Zeeuw-van Dalfsen, die speciaal voor de bewaking van deze twee vulkanen bij het KNMI is aange steld, geen reden om niet op haar hoede te zijn. In 1995 is een vulkaan op Montserrat, een ei landje vlakbij Saba in dezelfde vulkaanboog, na 400 jaar slaap tot een uitbarsting geko men, vertelt ze. „Als dat op de bijzondere gemeenten Saba of Sint Maarten ge beurde, zou waar schijnlijk de hele be volking moeten wor den geëvacueerd. Dat is natuurlijk niet te hopen. Maar niets is zo onvoorspelbaar als een vulkaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8