Advocaat: Malek F. had geen terreurmotief voor steekpartij Lufthansa werft met zak geld Nederlandse piloten 5 Achttien medicijnen slikt hij dagelijks. Door het jarenlang onvoldoende beschermd werken met chroom-6, een gevaarlijke stof in de grondverf voor wapentuig, heeft hij een auto-immuunziekte. Hij is overgevoelig voor UV-straling en zijn hart werkt nog maar voor 25 procent. Onlangs kreeg hij er een spierzenuwziekte bij. Lopen gaat moei lijk; zonder wandelstok en scootmobiel is hij nergens. „Alleen mijn verstand en oor lelletje mankeren niets. Maar alles ertussen is aangetast." En toch blijft Even opti mistisch als ze vragen hoe het met hem gaat. „Ik ben een blije geest in een pijn lijk lichaam." Zeker na gis teren, toen staatssecretaris Barbara Visser (Defensie) diep door het stof ging. Niets is erger dan steeds maar weer te horen dat het onzin is wat hij al sinds 1984 aankaart, toen hij als spuiter werkte op de voormalige vliegbasis Twenthe. Dat de afzuiging op werkplaatsen waar met chroom-6 werd gewerkt niet in orde is en dat medewerkers onvoldoende beschermd aan de slag gingen. „Maar de werkvloer is jarenlang niet geloofd en te gengewerkt door mensen die hun carrière belangrijker vonden dan de veiligheid van het personeel. Dit mea culpa is zo belangrijk voor ons." Al werd Even best verdrietig toen hij de bedragen hoorde waarmee Defensie slacht offers wil compenseren. Die lopen uiteen van 5000 tot 40.000 euro. Bedragen die geen recht doen aan de zaak. Nabestaanden krijgen nog minder: 3850 euro. „Voor wat je nog had kunnen doen en nu niet meer kunt, zijn deze bedragen een kleine handreiking." Letselschade-expert Even ziet het maar als een entreekaart voor verdere procedures. Want die gaan zeker ko men, voorspelt letselschade-expert Yme Drost. Hij is totaal niet te spreken over hoe Defensie militairen nu gaat compenseren. „De excuses zijn een compliment waard. Die waren duidelijk en gemeend, maar als je goed kijkt naar de compensatieregeling die er nu ligt, is die gewoon heel mager." Vooral de 3850 voor een nabestaande vindt Drost een lachertje. De begrafenis kost al meer. En wat te denken als het inko men van een kostwinner is weggevallen. „Dit is bij lange na niet genoeg." Pijnlijk is volgens de let selschadespecialist dat veel aandoeningen niet worden erkend. Dat roept veel boze reacties op. Drost krijgt tele foontjes van cliënten die zich afvragen waarom iemand met maagkan ker wel aanspraak mag maken op de regeling, maar iemand met dikkedarmkanker niet. Hetzelfde geldt voor slokdarmkanker. En dat is opmerkelijk. Want de stofdeel tjes gaan via de slokdarm naar de maag en komen daarna in de darmen terecht. „De fensie verschuilt zich nu achter het weten schappelijke bewijs, maar had gewoon ruimhartiger moeten compenseren." Drost schat dat nu slechts 45 mensen in aanmerking komen voor de compensatie regeling. Driehonderd anderen vallen bui ten de boot. En daarom is volgens Drost nu de rechter aan zet. „Of, zoals een klant het zei: we verklaren Defensie nu de oorlog." De compensatie regeling die er nu ligt, is gewoon heel mager Dat zegt Job Knoester, die als advo caat optreedt van Malek F., die op 5 mei in Den Haag drie mensen neer stak. De slachtoffers raakten zwaar gewond. „Normaal gesproken vind ik dat je over de inhoud van verho ren niks naar buiten moeten bren gen, maar gezien de maatschappe lijke onrust over dit incident, kan ik wel zeggen dat mij nog niets is ge bleken van enige terroristische ge dachten", zegt Knoester. Malek F. is een uit Syrië gevluchte Palestijn. Ondanks 'sussende' woorden van de Haagse burge meester Pauline Krikke dat de da der bekend stond als verward, be stond vanaf het begin af aan de vrees dat het om een terroristische daad ging. Mede omdat op een filmpje te horen was dat Malek F. 'Allahu Akbaf riep, op het moment dat de politie hem neerschoot. Knoester stond de familie van Malek F. al enige tijd bij. De familie wilde graag dat hij ook als advocaat van Malek zou gaan fungeren. Dat duurde enige tijd, omdat Malek aanvankelijk een andere advocaat was toegewezen en hij zelf moest beslissen dat Knoester het zou overnemen. Knoester heeft inmid dels inzage in de verklaringen die Malek heeft afgegeven. Daaruit blijkt dus niks van terrorisme. Wat Malek F. wél heeft verklaard over zijn daad, houdt Knoester voor zich. In een eerder interview met deze krant vertelde Maleks twee jaar jongere broer over de trauma's die F. heeft opgelopen tijdens hun vlucht uit Syrië. Waar de rest van zijn familie zich in Nederland goed redde, zakte Malek F. weg in para noïde gedachten en drugsgebruik. KEULEN Vliegmaatschap pijen zitten te springen om nieuwe piloten. De nood is zo hoog, dat de Duitse Lufthansa in Nederland gaat werven. Studenten die de opleiding in gaan, krijgen direct 20.000 euro op hun rekening gestort. Ook de opleidingskosten zijn verlaagd. Het is voor het eerst dat Luft hansa zich zo nadrukkelijk op de Nederlandse arbeidsmarkt roert, waar KLM vanouds een ijzersterke positie heeft. Met de bonus willen de Duitsers zorgen dat ze nog dit jaar vol doende geschikte kandidaten vinden om in de toekomst de cockpit te bezetten. De oplei ding van nieuwe piloten is topprioriteit voor het Duitse bedrijf, de grootste luchtvaart maatschappij van Europa. „De studenten mogen zelf we ten waar ze het geld aan beste den", zegt Charlotte Schmitz- Schot van ATC vliegopleiding in Nijverdal, waar de studen ten hun opleiding gaan volgen. „Ze kunnen het gebruiken voor onderdak, om hun oplei ding mee te financieren of om een autootje te kopen." dinsdag 5 juni 2018 GO 'Alleen mijn verstand is nog gezond' Oud-vliegtuigspuiter Theo Even (67) heeft er jaren op moeten wachten, maar was ontroerd te horen dat Defensie nu diep door het stof gaat in de chroom-6- affaire. Toch is hij verdrietig over de tegenvallende compensatie. Raymond Boere Den Haag —Yme Drost (letselschade-expert) Uit de verklaringen die de 'Haagse steker' Malek F. bij de politie heeft gegeven, blijkt vooralsnog niets van een terro ristisch motief. Victor Schildkamp Den Haag Theo Even: „Ik ben een blije geest in een pijnlijk lichaam." foto EMIELMUIJDERMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5