Meeuw is de boosdoener Delegatie Panevezys bezoekt Goes Tunnel is komende nacht volledig dicht Gezellig 2 MEEUWENOVERLAST NEPVOGELS De vogelverschrikker rukt op. We hebben het niet over strooien poppen in het veld, maar over gadgets als de Black Hawk Kite, die meeuwen op afstand houdt. Commentaar Vogels die zich gemakkelijk aanpassen aan de mens, doen het goed. Dat is te merken. Opdringerige meeuwen of duiven die de boel steeds weer bevuilen, dat gaat je vroeg of laat de keel uithangen. Er is een oplossing. Hang een moderne vogelverschrikker boven je tuin of huis en je bent even van alles af. Daarom zijn verschrikkers aan een opmars bezig. Bijvoorbeeld een vlieger in de vorm van een havik. Vooralsnog lijkt het aantal roofvogelvliegers beperkt. Regels zijn niet nodig. Het is wel zaak dat deze verschrikkers niet zo talrijk worden dat ze zelf gaan irriteren. Als hele wijken vol worden gehangen met neproofvogels komt er vanzelf weer stand. Dan moeten gemeenten ingrijpen. Om te beginnen is het verstandig de verschrikker vooral in het broedseizoen te gebruiken. Dan gaan de vogels je huis of tuin niet als vaste stek zien. De kans dat ze terugkomen, neemt dan af. Verder blijkt het nodig de afschrikmethoden te variëren. Van meeuwen is bijvoorbeeld bekend dat zij aan de verschrik kers wennen. De roofvogelvlieger is dus pas echt slim als hij verstandig wordt gebruikt. Het helpt ook als mensen stoppen met voeren. Dat is misschien niet leuk, maar het kan prima. Zeker meeuwen kun nen zich wel redden. Hoewel de Vogelbescherming meent dat de kustvogels in Zeeland in de knel komen, is hier nog altijd ruim voldoende natuurlijk voedsel voor een redelijke populatie. Laat de vogelverschrikkers niet zo talrijk worden dat ze zelf gaan irriteren In het verleden waren er vaker ac tiviteiten, maar toen was er ook nog een stichting die de band tus sen Goes en de stad in Litouwen warm hield. De Stichting Steden band Goes-Panevezys werd ruim anderhalfjaar geleden opgeheven vanwege een tekort aan bestuurs leden. Het einde van de stichting was niet het einde van de stedenband. „Er zijn nog contacten tussen mensen uit Goes en Panevezys, die af en toe tot ontmoetingen lei den", laat een woordvoerster van de gemeente weten. Vandaag arriveert een delegatie uit Litouwen in Goes met onder meer de locoburgemeester, ge meentesecretaris en de directeur van het plaatselijke gymnasium. Ze bezoeken vandaag en morgen onder meer zorgcentrum Ter De stedenband leidt een wat slapend bestaan na opheffen van stichting Weel, Omnium, het CIOS en het Ambachtscentrum. De laatste keer dat een delegatie uit Goes, met de toenmalige bur gemeester René Verhulst, een be zoek bracht aan Panevezys is al weer een hele tijd geleden. ALMANAK Die man heeft aan zijn hersenin farct hoegenaamd weinig overge houden. Ja, een boel nieuwe erva ringen, waarvan hij er best een aantal had willen missen. Maar tegelijk heeft hij nieuwe mensen ontmoet waar hij het heel goed mee kan vinden. Komt mooi uit, aangezien die hem helpen om weer mobiel, en liefst automobiel te worden. Twee keer per week wordt hij meegenomen naar het revalidatieoord voor evenwichts- en spiertraining. Dat gaat gezel lig. Dat blijkt uit zijn hardnekkige verspreking. Hij heeft het over de Stadsschuur. Het is het Gasthuis. Maakt niet uit. Is ook leuk. Over de toekomst van Baarland Leo Molenaar nieuwe dominee Inschrijven voor avondvierdaagse VLISSINGEN 'Bloemenveldjes voor insecten' Daar vliegt-ie: groot, zwart, dreigend. Mar tin Boersma kijkt ver tederd omhoog naar zijn Black Hawk Kite, die hoog boven de De Willem Ruysstraat in Vlissingen wild heen en weer zwiept aan de zeven meter lange paal. Het werkt, con stateert hij tevreden. Geen meeuw meer gezien sinds Black Hawk de wacht houdt, geen witte, bijtende flatsen vogelschijt meer op zijn zonnepanelen. Boersma is con tent. „Die zonnepanelen hè, daar gaan ze onder nestelen als je er niet op tijd bij bent. Los daarvan: voor de zonnepanelen is het niet best als ze onder de vogelpoep ko men te zitten", verklaart de Vlis- singer. Een maand geleden steeg Black Hawk op om de overlast van meeuwen tegen te gaan. Bij de bu ren zit ook al een nepvogel. Een vergunning is voor zo'n vo gelverschrikker niet nodig, aldus een woordvoerder van de ge meente. „Tenzij er reclame op staat." Dik 130 euro kost de Black Hawk, het best verkopende pro duct van Vogelverschrikker.nl (import, groothandel, fabrikant van vogelwerende gadgets). Het kan ook goedkoper. Eigenaar An- dré Frijters: „Voor 6,25 euro de dertig meter heb je een fluitlint dat strakgespannen tussen twee punten een fluittoon voortbrengt die vogels verjaagt. Het duurste dat ik verkoop is een laserauto maat van 4375 euro. Vogels schrik ken van de laserstraal. Werkt gega randeerd, we verkopen hem veel aan fruittelers, akkerbouwers en de veehouderij." Frijters heeft de verkoop in tien jaar tijd zien ver dubbelen. „Meer dan dat zelfs. Waarom? Dat weet ik niet precies, maar ik vermoed dat het een com binatie van factoren is. Als plek- Die zonnepanelen hè, daar gaan ze onder nestelen als je er niet op tijd bij bent ken waar vogels normaal gespro ken zouden nestelen worden vol gebouwd, moeten ze ergens an ders heen. Daken bijvoorbeeld. De overlast lijkt wel steeds meer te worden. Tegelijk denk ik ook dat mensen steeds minder overlast ac- Het komt geregeld voor dat één buis in de avond- en nachtelijke uren is afgesloten voor onderhoudswerk. Komende nacht zijn beide tunnel buizen dicht voor jaarlijks groot on derhoud aan de tunnel en de tun nelweg. Zeker honderdvijftig men sen gaan aan de slag met onder meer de inspectie en zo nodig her stel van asfalt en het elektrisch sys teem, schoonmaakwerkzaamhe- den en de controle van alle lampen. Politie, brandweer en ambulan cedienst maken van de gelegenheid gebruik 'ongestoord' een groot schalige rampenoefening te hou den. Eén keer per vier jaar moet zo'n oefening plaatsvinden. Dat de tunnel uren afgesloten is, 'zal niet iedereen ons in dank afne men', realiseert de verantwoorde lijke bij NV Westerscheldetunnel zich. Vooraf zijn al tal van borden met de omleidingsroute geplaatst, via Antwerpen. dinsdag 5 juni 2018 e? Een delegatie uit zusterstad Pa nevezys brengt deze week een bezoek aan Goes. Het is een spaarzame opleving van wat een beetje een slapende steden band is geworden. Rob Paardekam Goes Tip? redactie@pzc.nl BAARLAND Welke voorzieningen, wo ningen en zorg zijn nodig om met plezier in Baar land te (blijven) wonen? Tijdens de Borsele 2030-avond op woens dag 20 juni kunnen inwo ners van Baarland hier over in gesprek met de burgemeester en wet houders. De bijeenkomst begint om 18.45 uur in dorpshuis The Camero- nian, voorafgegaan door een gezamenlijk buffet om 17.15 uur. Aanmelden kan tot 15 juni. BRUINISSE Leo Molenaar wordt do minee van de Hervormde kerk in Bruinisse. Mo menteel is hij verbonden aan de hervormde ge meente Rehoboth in Yer- seke. Deze kerk hoort bij de Gereformeerde Bond binnen de PKN en telt driehonderd leden, van wie de helft afkomstig is uit omliggende dorpen. De functie van predikant in Bruinisse was vacant sinds Floris den Oudsten (foto) juli vorig jaar ver trok naar Enter. 'S-GRAVENPOLDER De inschrijving voor de avondvierdaagse in 's- Gravenpolder is ge opend. Tot en met 8 juni kan er tussen 18.00 en 19.00 uur ingeschreven worden in de Prunus straat 51. Turnvereniging D.A.W. houdt de vier daagse van 11 tot en met 15 juni. Dat zijn vijf avon den, waarbij er rekening is gehouden met één uit- valdag. De start is bij jeugdsoos Chaperon vanaf 18.00 uur. Vlissingen moeten bloemrijke veldjes krij gen om de insecten stand te helpen verbe teren. Dat wil de SGP. Die vraagt het college om geld of stukjes openbaar groen ter be schikking te stellen zodat verenigingen of wijkraden met nectar- rijke begroeiing aan de slag kunnen. Verschrikker strijkt neer op daken Ondine van der Vleuten Vlissingen -Martin Boersma De klok gaat de komende nacht terug in de tijd, naar de tijd voor 15 maart 2003 toen de veerbo ten nog over de Westerschelde voeren. Die lagen er 's nachts uit, dat zal van dinsdag op woensdag ook het geval zijn met de Westerscheldetunnel, al vanaf 20.30 tot 4.00 uur. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56