ii Balie Sluis op de schop WMO-beleid Hulst zint HulstPlus maar matig 7 FIETSTOCHT OP WEG AAN DE HAND VAN EEN OUDE KAART Met een rugzak vol verhalen maakt archeoloog Jan Trachet eind september een tocht door de Zwinstreek. Op de fiets bezoekt hij locaties die zijn terug te vinden op een kaart uit 1571 van schilder Pieter Pourbus. Ik laat me onderdompelen in het landschap, dat is een hele uitdaging landschap van de Zwinstreek en is, zowel op het vlak van schaal, detail en accuratesse een uitzonderlijk kunstwerk in de i6e-eeuwse car tografie en schilderkunst." Nauwkeurig Duizendpoot Pourbus, geboren in Gouda, was vooral bekend om zijn portretschilderingen, maar was óók ingenieur van verdedigings werken en begenadigd cartograaf. In opdracht van de kasselrij Brugse Vrije vervaardigde hij, in loodrecht perspectief, een metersgroot doek van het gebied rond Brugge, be grensd door de Noordzee, de Wes- terschelde en de Ijzer. Slechts een deel ervan, van 3 bij 1,5 meter, is bewaard gebleven. Trachet is ge fascineerd door alle details op de kaart. „Kastelen, motten, hoeves, straten, waterwegen: alles staat er tot op de millimeter nauwkeurig op." Trachet stippelt de route van zijn fietstocht van tevoren niet uit. „Ik laat me leiden door de slaap plaatsen die ik krijg aangeboden." In eerste instantie zoekt hij onder dak bij de gastheren en -vrouwen van de Zwinstreek, een netwerk van horeca- en recreatieonderne mers in de regio, maar ook andere adressen - globaal gelegen tussen Blankenberge, Brugge, Breskens en Biervliet - doet hij aan. „Ik probeer met mijn huiska merlezingen op een originele ma nier een breed publiek te bereiken. Dat kan bij iemand thuis zijn, maar bijvoorbeeld ook in een dorpshuis." Uiteindelijk streeft hij ernaar om vanuit zijn onderzoek een app te ontwikkelen waarmee mensen op een digitale kaart op hun mo biel eenvoudig kunnen inzoomen op dezelfde plek in de zestiende eeuw en zo hun eigen fietstocht door het verleden kunnen maken. Bij wie mag Jan Trachet in de week van 22 t/m 30 september logeren? Aanmelden kan via Jan.Trachet@Ugent.be. Lees ook zijn blog Grandioos grens geval op zwinproject.ugent.be. Het centrum moet voortaan de enige balie worden waar mensen terecht komen als ze 'lijfelijk' met iemand van de gemeente in con tact komen. Dat betekent dat ook klanten van welzijnstak Porthos, dat nu verderop in de straat nog een eigen ingang heeft, in het KCC terechtkomen. Dat vraagt een fysieke aanpassing van de huidige ruimte. Er verande ren nog meer dingen. Zo krijgen gasten meer privacy, onder meer door de akoestiek van spreekka mers te dempen. Er komen betere vluchtmoge- lijkheden voor de medewerkers, en de toegankelijkheid voor men sen met een handicap wordt ver der gewaarborgd. Daarnaast wordt de doorgang naar de eerste verdie ping, waar onder meer burge meester en wethouders zetelen, verbeterd. B en W vragen 92.000 euro van de gemeenteraad voor de aanpas singen. De verbouwing zou dan eind dit jaar kunnen beginnen. De raad praat daar deze maand over. Het geld komt bovenop de eerste fase van het project, dat 30.000 euro kostte. Daarvan werd onder meer het ontwerp voor het nieuwe KCC gemaakt. Om het bedrag niet in één keer al te hoog te maken, parkeert het gemeentebestuur sommige wen sen nog even. Later gaat mogelijk nog een voorstel naar de raad voor het financieren van onder meer de vervanging van meubels en het verbeteren van de iet-mogelijkhe den voor klanten, zoals het plaat sen van een kopieerapparaat en een scanner. Jos van Eek en Eugène Verstraeten schetsen in hun motie geen al te rooskleurig beeld van het huidige beleid rond huishoudelijke hulp en zorg. Onaanvaardbare wachttijden en de wegbezuinigde zorguren werken zorgmijding in de hand, menen de raadsleden. Bovendien is volgens hen het aantal arbeids plaatsen bij zorgaanbieders zo ge daald dat de deskundigheid in het geding is. Tot 1 september was ZorgSaam aanbieder van huishoudelijke hulp en zorg. Nu doen ook andere par tijen mee. HulstPlus wil 'teruggaan naar het systeem van afspraken met de professionele zorgverstrekkers'. Op die manier is er meer 'zorg op maat'. Volgens de raadsleden kan de zorg dan sneller geleverd wor den en dat scheelt geld. Dat kan als het aan HulstPlus ligt, direct wor den ingezet voor hulp. veld' te voltooien. „Ik laat me on derdompelen in het landschap. Dat wordt met name in West- Zeeuws-Vlaanderen nog een hele uitdaging, want het landschap daar is de voorbije eeuwen natuur lijk compleet veranderd." Eerder promoveerde Trachet op de verdwenen middeleeuwse voor havens in de Zwinstreek. In het kader van dat doctoraat stuitte hij op het schilderij van Nederlan der Pieter Pourbus. „De kaart geeft een uniek beeld op het laatmiddeleeuwse De Gentse onderzoeker verkent tijdens de bij zondere fietstocht de veranderingen in het landschap en combi neert dit met wetenschapscom municatie. „Overdag fiets ik door de streek met de i6e-eeuwse kaart als leidraad en 's avonds zoek ik onderdak bij een gastheer waar ik - in ruil voor kost en inwoning - een lezing over mijn onderzoek voor zijn gasten verzorg. Een con cept dat het midden houdt tussen rondreizende middeleeuwse trou badours en huiskamerconcerten. Maar dan in een jasje van weten schapscommunicatie." Jan Trachet kruipt na een jaar stu die achter zijn computer vandaan om zijn postdoctoraal onderzoek naar het laatmiddeleeuwse land schap van de grensoverschrij dende Zwinstreek 'in het dinsdag 5 juni 2018 Op zoek naar de plekjes van Pourbus -Jan Trachet Het ontvangstcentrum van de gemeente Sluis bij het gemeen tehuis in Oostburg gaat fors op de schop. Het zogenaamde 'Klanten Contact Centrum' (KCC) moet een efficiëntere in deling krijgen, waardoor klan ten er beter geholpen kunnen worden. Oostburg Het beleid omtrent de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO) in de gemeente Hulst moet drastisch op de schop. HulstPlus pleit daarvoor en dient tijdens de raadsverga dering donderdag een motie in om dat voor elkaar te krijgen. Bob Maes Hulst Jan Trachet. Op de kaart van Pieter Pour bus staan plekken in West-Zeeuws- Vlaanderen die Trachet gaat be zoeken. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Pascalle Cappetti Oostkerke (B)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52