Nederlandse toerist in buitenland loopt vaker risico op hondsdolheid 4 dagen 4 GIFVERF EXCUSES DEFENSIE Jarenlang zijn defensiemedewerkers blootgesteld aan kankerverwekkende verf. Gisteren bood Defensie hiervoor excuses aan. Maar lang niet alle slachtoffers krijgen compensatie. Bij een reünie viel het ineens op: van de oud-collega's die tussen 1984 en 2006 bij de vijf Navo-locaties het on derhoud van Amerikaans materieel verzorgden, waren er wel opvallend veel ziek of al overleden. Ze lijden of leden aan kanker in de maag, longen, neus, neusbijholten of slokdarm en hebben andere aandoe ningen aan huid, longen of neus. Na berichten over de giftigheid van de chroomhoudende verf waarmee zij ja renlang Amerikaanse tanks van een beschermende laag voorzagen, gingen de reünisten nadenken. Het zal toch niet? Jawel dus. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) spendeerde vanaf 2014 vier jaar aan het onderzoeken van de kwestie. De resultaten, die gisteren werden gepre senteerd, zijn - in de woorden van staatssecretaris Barbara Visser van De fensie - 'glashelder': bij langdurige blootstelling kan chroom-6 kan long, neus, neusbijholte en maagkanker veroorzaken, concludeert het RIVM. Ook kan het leiden tot eczeem, aller gische astma en rhinitis, chronische longziekten of een perforatie van het neustussenschot. Spuiters, lassers of meewerkende voormannen op de Navo-werkplaat- sen liepen decennialang groot risico op langdurige blootstelling aan de gif- verf. Voor mensen die op kantoor ONDERZOEK werkten, was de kans op blootstelling 'verwaarloosbaar'. Pas medio jaren 90 neemt Defensie maatregelen om per soneel te beschermen, zoals maskers. Luchtmacht Maar Defensie wist al in 1973 dat in de verfmaterialen stoffen zaten die ge zondheidsrisico's met zich meebrach ten - lang vóór de eerste werkplaats in Brunssum in gebruik werd genomen in 1984. „In elk geval bij de Lucht macht", zegt Ronald van der Graaf van het RIVM. Dat daar niks mee werd gedaan, lag volgens hem aan de wens te kunnen blijven werken. De vrees was dat de onderhoudslocaties zouden worden gesloten als Defensie de Amerikanen om meer geld vroeg voor veiligheidsmaatregelen. „Defensie wilde ook buiten de ar- boregels vallen", zei commissievoor zitter Ruud Vreeman. „Ze wilden - hup - verder, de can do-mentaliteit. Het was een cultuurclash met de bur germaatschappij. Nu moet Defensie óók voldoen aan de daar geldende re gels. Alle schade had voorkomen kun nen worden met de juiste bescher mingsmiddelen." Staatssecretaris Visser trok gisteren het boetekleed aan. „Defensie heeft fouten gemaakt. Dat spijt mij. Maar ik kan dat niet terugdraaien." Ze zei dat haar ministerie alle aanbevelingen over zal nemen. De belangrijkste is een 'collectieve regeling' voor slacht offers en nabestaanden. Zij krijgen in elk geval 3850 euro uitgekeerd en, af hankelijk van de ernst van de ziekten, tussen de 5000 en 40.000 euro smar tengeld. „Met deze regeling erkent Defensie haar fouten", aldus Visser. De regeling geldt alleen voor Defen siepersoneel dat een ziekte of aandoe ning heeft uit de opsomming die het RIVM maakte. Voor andere aandoe ningen - zoals afbrokkelende tanden - bestaat 'onvoldoende wetenschap pelijk bewijs'. Dat betekent dat oud medewerkers die jaren werden bloot gesteld aan de giftige stof en nu slok darm- of darmkanker hebben, buiten de boot vallen. Volgens het RIVM ligt het onder scheid binnen de aandoeningen aan de tijd die chroom-6 op een bepaalde plek in het lichaam aanwezig is. „Het heeft een langere verblijftijd in de maag dan in de slokdarm", zegt Van der Graaf. Het RIVM doet nog nader onderzoek. Gedupeerden moeten kunnen aan tonen dat ze zonder beschermende maatregelen werden blootgesteld aan chroom-6. Zo'n personeelslijst heeft Defensie niet, constateert het RIVM. Jaarlijks overlijden wereldwijd circa 60.000 mensen aan besmet ting met het rabiësvirus, dat wordt overgedragen via beten van hon den, katten, vleermuizen en apen. In Nederland komt de ziekte nau welijks voor. Toch wordt een stijgend aantal Nederlanders gebeten. De meeste meldingen van bijtincidenten ko men van reizigers in Indonesië, Thailand, India en Vietnam. Wa ren het er in 2016 nog 163, vorig jaar lag dat aantal op 264. Dit jaar zijn er tot nu toe 111 meldingen gedaan. Het daadwerkelijke aantal geval len van hondsdolheid is in Neder land laag. In de afgelopen veertig jaar waren dat er vijf, alle waren opgelopen in het buitenland. Om een beter beeld te krijgen van de omstandigheden waarin reizigers mogelijk besmet zijn ge raakt met rabiës, is Eurocross sa men met de vaccinatiepoli van het LUMC een onderzoek begonnen. Floriana Luppino van Eurocross: „We willen uitzoeken of er vaker sprake is van bijtincidenten, maar willen ook in kaart brengen op welke plekken er medicatie voor handen is. Verder willen we bekij ken of het huidige advies van vac cineren vanaf een verblijf van drie maanden moet worden bijgesteld, bijvoorbeeld naar één maand." Wie zich vooraf laat inenten krijgt drie vaccinaties, die zo'n 70 euro per stuk kosten. Deze worden alleen vergoed als ze verplicht zijn voor een bepaald gebied en wan neer iemand drie maanden of lan ger op reis gaat. //Q 7 O 4 dgn Zuid-Limburg 5 dgn Sauerland**** www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg dinsdag 5 juni 2018 GO Gevaar chroom-6 al in 1973 bekend Defensie is ernstig tekortgescho ten door werknemers decennia lang bloot te stellen aan een stof waarvan het ministerie wist dat het gevaarlijk was. Hanneke Keultjes Den Haag Het RIVM heeft bij het onderzoek slechts gekeken naar de vijf Navo- werkplaatsen van Defensie. Verschil lende krijgsmacht onderdelen gebrui ken de chroom-6 nog altijd, net als de luchtvaartsec tor. Ook op een werkplaats van de NS in Tilburg werd er tussen 2004 en 2011 mee gewerkt. Justitie is in die zaak een oriënte rend onderzoek begonnen om te kijken of de ge meente en onder houdsbedrijf Ned- train nalatig zijn geweest. Het verven van een F-16 is niet zonder risico, fotosjoerdhilckmann Kijk op de site bij /video Henk Coort is ziek van chroom-6. Steeds meer toeristen worden in het buitenland gebeten door dieren. Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en alarmcentrale Eurocross gaan daarom onderzoek doen naar hondsdolheid of rabiës. Karolien Koolhof Leiden Tussen Breda en de Biesbosch gelegen, de ideale combinatie van natuur cultuur 3 nachten in 4* Hotel de Korenbeurs, Made (8,0) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Optioneel: Rondvaart door de Biesbosch voor 11,50 p.p. Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 4* JS Hotel Epen (8,0) 4* Landhaus Nordenau (8,1) 3 nachten incl. ontbijt en wifi 4 nachten incl. uitgebreid ontbijt Incl. welkomstdrankje Incl. welkomstdrankje Aankomsten t/m dec. ÖV«™ Gratis wifi en parkeren O*#" Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4