Dropuut 8 Streektaal Vier top comedians in dé comedyshowvan het jaar! BRIEVEN Mariniers Tja, sommige mariniers (18 mei) kunnen de woon- werk- en leef situatie in Zeeland kennelijk niet goed beoordelen. Dat kan, maar hoe zit het dan met hun beoorde lingsvermogen in veel belangrij kere oorlogs- en crisissituaties? Het ergste valt te vrezen. Het is het beste voor het land en voor Zeeland als ze hun voornemen om de dienst te verlaten uitvoe ren en niet naar onze mooie pro vincie komen. Wegblijven. Jaap Huisman Noordhoeklaan 18, Goes Vossen Bijzonder vreemd dat de Vereni ging van Natuurmonumenten (16 mei) maatregelen gaat treffen om vossen te weren. Genoemde ver eniging heeft natuurlijk even wicht hoog in het vaandel staan en heeft aanvankelijk de aanwe zigheid van vossen toegejuicht. Dit geldt eveneens voor de Stich ting Zeeuws Landschap. Nu deze club geconfronteerd wordt met de gevolgen hiervan, worden dui zenden euro's gespendeerd om vossen te weren. Bewust wordt voorbijgegaan aan het feit dat er buiten natuurgebieden ook nog een fauna is en tevens honderden hobby pluimveehouders overge leverd zijn aan de vraatzucht van de vos. Helaas staat onze wet niet toe de vos te bestrijden als de bruine rat. N. Boone Molenstraat 42, Hoedekenskerke Zonnepanelen Klagen over goedkope Chinese zonnepanelen (29 mei) is niet meer nodig. Inmiddels weten de Europese fabrikanten zich toch te handhaven want inmiddels lig gen ruim 12 miljoen panelen in Nederland en de groei zal nog met circa 25 procent toenemen. Aldus Doekle Terpstra voorzitter van Uneto. Ik vraag mij af wat er over 12 jaar met de 15 miljoen zonnepanelen gebeurt als deze niet meer wer ken en niet recyclebaar zijn? Ne men we deze milieuvervuiling als een noodzakelijk kwaad? Nog niemand die hier over nagedacht heeft? Is de 12 jarige stroomop- brengst met 13 procent van de aanwezige capaciteit voldoende om tevreden met de CO2 te be sparing te zijn? Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Waterdunen In Waterdunen (26 mei) zie je straks de oesters groeien, kopte deze krant. Kees de Broekert zou als teken van protest tegen dit op zijn minst vreemd te noemen idee, wellicht een spandoek ge maakt hebben met de tekst 'Oes ters kweken op gewonnen land, mens waar zit toch je verstand!' Want zeg nou zelf, vele jaren groeide er op die plaats "t Zeeuwse koren, het allerschoon ste' en nu wil men dat we daar oesters 'zien groeien'. Een ele ment uit een sprookje, zoals men mij ook ooit het sprookje vertelde van het binnenstromende en uit stromende water door de getij den-duiker in Waterdunen. Maar ja, wie iets positiefs in ontpolde- ren wil zien, moet wel geloven in sprookjes. Guus Langeraert 't Schuttebocht 21, Oostburg Duikongeval Tragisch is dit ongeval (29 mei). Het zoveelste, helaas. Echter als ik lees dat een duik een duur kan hebben van drie kwartier tot an derhalf uur vormt dit al een risi cofactor als dit nergens geregis treerd wordt. In dit geval lichtte men de in structeur in om 17.15 uur dat men ging duiken, maar hoe lang was onduidelijk. Men kon om 18.00 uur de duik beëindigen, maar ook om half zeven. Pas om 20.00 uur ontdekte men de vermissing. Blijkbaar is er aan de wal geen alarmeringssysteem, dat geacti veerd wordt na die normale duik- tijd. Met de huidige technologi sche kennis lijkt mij het toch mo gelijk zo'n systeem in te zetten. Voor de duik: alarm aan de wal instellen, duiktijd invoeren, bij einde duik alarm uitschakelen. Als dat laatste niet gebeurt treedt er alarmering op. Reden genoeg om daar eens aan te gaan werken. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk De zummer staè voe de deure en dat brieng een ööp proble men mie z'n eigen mee. Wan waè zü m' es naè toe gae. Daè bin mensen de a rond de kerst d'r be stemming a vastlegge, mae dat vind ik te vroeg. Daè kan nog van aollles gebeure en de advertenties meuge dan belove dat a je vroeg boekt a je dan een óöp korting kriegt, mae a je het laete doet dan krieg je ok korting om a je op 't leste moment nog mee vliegt naè Turkije of Zuud-Afrika. Varre wig of dichtebie is d'eêste vraege die a je beantwoorde mot. Wat dienk je van de Dominicaanse Republiek of een lodge, een soort schuurtje, in Botswana. De adverten ties bin vee belovend. Je wor rond'eree in een luxe bus, je gaè naè tropisch regenwoud, je za olifanten en tijgers zie, je ontmoet zelfs de in landse bevolking die a originele dan sen uutvoert net a je daè bin. Je zou je penne breke omda je zövee drift eit om in te schrieven. Mè wacht, dat is aol varre wig. Ok dichtebie is t'r vee te beleven. Wat dienk je van een kasteêlvakantie in Frankriek of kampere in een tipi in Macedonië? Dat is vee goedkoper dan zö eêl varre wig en dan ka je voe 't zelfde geld drie weken in plekke van mae tweê. Een luxe bus brieng je d'r naè toe of je kan zelf mie d'n auto d'r ok komme. Da 's wè zo makkelijk natuurlijk, wan zou je mie 't vlieg- tuug gae dan mo je ok eêst mie d'n auto op Schiphol zien te kommen. Laête me dus mae kieze voe een kas teêlvakantie in Frankriek. Een logi sche gedachte, mae je wè 's over een boatreize edocht. Een cruise over de Middel landse Zeê of nog vadder naè Dubai of gewoon éénvoudig een Rijnreize. Da 's ok nie mis or. Dan wor je véér tien dagen vertroeteld twint a je op je gemakje over de Rijn vaert langs aol- lerande durpen en stadjes. Het eênig- ste naedeêl is a je d'r aertslui van wordt en wellicht moddervet. Dan mae beter een actieve vekantie. Een wandelvekantie in Duitsland be- voorbeeld. Je krieg 's ochens een kaarte mee en dan lop je naè het vol gende hotel dat a twintig kilometer vadderop ligt. Je lopt dwas deur lan derijen en bossen. Je bagage die wor ebrocht. An een goeie wandelstok je dus genoeg. Mae dat 'k a es edae en toen ao 'k een akelig, fernienig wuufje in de groep. Die bedurfd'n daegelijks het plezier van eêl de groep deur te klaegen over de pad, over d'n afstand, het eten. Over d'r beênen, d'r voeten, over d'r rik. Op d'n duur 'k ze nog twï daegen op m'n schoere ehad. Dat is een naedeêl van zö een wandelvakantie. Je oef naturlijk nie mie zö 'n groep mee. Je kan 't ok op j'n eêntje. Mae o wee a je dan de pad kwiet raèkt, wie elpt je dan vadder? Neê dan is een fietsvakantie een beter idee. Op j'n elektrische fiets, een goeie tom-tom en een routebeschrieving van hotel naè hotel en gewoon in Nederland. Dan ka je temisten de weg vraege at het noadig is. En Nederland is ten slotte ok moai en op oevee plekken bï je ewist in je leven? Dat bin d'r mae weinig. Mae eên dieng mis ik voe zö 'n soort reize. Ik gin elektrische fiets en op een gewonen is dat veeste zwaer. Die vaolt dus af. Toch laèt het idee me nie los. Je oef natuurlijk nie zö varre. Dan ka je het wè op een ge wone fiets en je kan wachte toet a je de wind achter eit of toet at het windstil weer is. In plekke van een hotel kom je dan eiken aevend naèr uus. Dat is dienk ik ok het goedkoop ste en a j' dan broad meeneemt voe onderweg kom je misschien wè toe mie j'n aow-vekantiegeld. Da's pas uut en thuus. 2e ticket gratis Het mooiste aanbod voor een avondje uit! dinsdag 5 juni 2018 De vos heeft zich in heel Zeeland gevestigd, foto gettyimages U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Ga naar pzc.nl/gabbers Na twee zeer succesvolle edities van Gabbers, komt de comedyshow in juni 2018 terug in een nieuwe samenstelling. Ali B, Martijn Koning en Najib Amhali nemen het stokje over en sluiten zich bij Roué Verveer voor de derde editie van Gabbers. Een avond niets anders dan plezier en keihard lachen. Ze laten je de sores van elke dag doen vergeten. Een verrassende combinatie van vier top comedians in een knallende show vol stand-up, verschillende soorten humor, hilarische showonderdelen en natuurlijk boordevol comedy. Te zien op 29 en 30 juni in Ziggo Dome Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40