LA 3 Rotterdam gaat voor record: tien wethouders STADSBESTUUR LEEFBAAR BUITENSPEL In Rotterdam speelt zich een koningsdrama af. De grootste partij, Leefbaar Rotterdam, valt buiten het nieuwe stadsbestuur. „Dit is het nieuwe negeren", zegt Leefbaar-leider Joost Eerdmans. Ons buitensluiten is slechts kortetermijnwinst voor links Joost Eerdmans - leider van misschien wel de be kendste lokale partij in Nederland: Leefbaar Rot terdam - wilde zondag avond na het sporten net onder de douche springen, toen zijn telefoon Hold the Line van Toto uitspuugde. Zijn ringtone. VVD'er Vincent Kar- remans aan de lijn, met slecht nieuws voor de nazaten van Pim Fortuyn. De liberaal had bondge noot Eerdmans net als een baksteen laten vallen. In Rotterdam is na maanden ge steggel nu een links-middenbestuur in de maak, mét de WD, maar zón der Leefbaar Rotterdam: de partij die in 2002 de gevestigde orde in de Maasstad bruut wakker schudde. Leefbaar heeft inmiddels de stad twee keer bestuurd en is ook nu weer veruit de grootste partij is. „Ik hoorde meteen aan zijn toon dat het niet goed was", vertelt Eerdmans een dag later in zijn wethouderska mer. „Maar ik dacht, ik ga je niet hel pen, je moet het zelf zeggen." Nee, verzucht hij ook. „Ik had het niet zien aankomen." „Dit is het bedrog van Rotterdam. Wij hebben onze hand constant uit gestoken gehouden, maar Groen- Links en PvdA weigeren met ons over de inhoud te praten. Ze zijn bang, bang om hun imago te scha den, bang voor de Provinciale Sta- ten-verkiezingen volgend jaar. Blijkbaar loont het om de politieke winnaar te negeren. En de WD wordt nu voor het karretje van links gespannen." „Weet je, als mensen naar de stem bus gaan, hebben ze recht op duide lijkheid. Ze moeten weten waar je voor staat. Het is bekend dat wij de zaken scherp stellen, maar het is ook bekend dat ze niet in beton gegoten zijn. Overigens staat de diversiteit van winkelstraten nu ook gewoon in het raamwerk dat GroenLinks en WD al hebben geschreven. „Het is gewoon tijd voor meer Hol landse zaken op de Beijerlandselaan. Een Bruna, een Hema, een Hol landse groenteboer, het aanbod is te eenzijdig. Dat is het enige dat wij zeggen. Ik heb ze dat tien keer uitge legd, maar blijkbaar is het vloeken in de kerk en zijn wij niet goed genoeg voor links. GroenLinks heeft hele vergaderingen aan ons gewijd, net zoals ze landelijk hun hoofd breken over hoe ze met Thierry Baudet moeten omgaan. Doe niet zo krampachtig, open je ogen voor de onvrede die leeft bij onze kiezers. Op mijn Algemene Ledenvergade ring staat ook niet iedereen met groene kaarten te wuiven als we het over een samenwerking met Groen Links hebben, maar we hadden het wel willen proberen. Dat was toch een prachtig experiment geweest? Links en rechts samen, een voor beeld voor het land." „Precies, een ex-PW'er nota bene die voor een hoofddoekverbod heeft gestemd. En dat mag van Jesse Kla ver blijkbaar wel." „Dit is het nieuwe negeren. Denk, Nida, Thierry Baudet, van dat soort winnaars wil de gevestigde orde niks weten. Den Haag is de uitzon dering, met dank aan informateur Hans Wiegel. Maar kiezers worden steeds bozer. Wij zien dat, wij verte genwoordigen de mensen die de po- litiek wantrouwen, die mij mailen over zakkenvullers - waar ze mij als wethouder trouwens ook onder scharen. Links vindt de macht zo belangrijk, dat ze het niet erg vinden als deze mensen worden geslachtof ferd. Maar door die vergeten Rotter dammers uit te sluiten, wordt hun wantrouwen alleen maar groter. En toch moet de onvrede, die heerst in heel het land, er wel uit. Wij hebben niet voor niks elf zetels. Ons buiten sluiten is slechts kortetermijnwinst voor links." „Er is zo'n stroming in de psycholo gie die zegt dat je dingen al aanvoelt zonder het te weten. Maar nee. Dit had ik in mijn stoutste dromen niet voorspeld. Voor mij was sowieso al zonneklaar dat ik de raad in zou gaan. Als fractievoorzitter van de grootste coalitiepartij, dacht ik. Maar met net zo veel trots en energie word ik de oppositieleider. Het eindspel is nog niet gespeeld." dinsdag 5 juni 2018 GO Monica Beek Rotterdam Wat is er gebeurd? Misschien is die angst terecht? Leefbaar Rotterdam is in de ver kiezingen erg fel uit de hoek ge komen. Over de halalslager bij voorbeeld. Die moest weg om plek te maken voor de terugkeer van de Hollandse groenteboer. Daar houdt links niet van. Maar zeg het dan anders, zodat het minder weerstand oproept. Den Haag doet het nu wel. Groep De Mos samen met GroenLinks. Rotterdam was in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen de showcase van Nederland. Zegt het feit dat jullie nu niet gaan meebesturen ook iets over Neder land? —Joost Eerdmans Na meer dan twee maanden loopgraven oorlog op het Rotter damse stadhuis, is er nu toch een coalitie in de maak. Maar liefst zes partijen - VVD, Groen Links, D66, PvdA, CDA en Christenunie - gaan on derhandelen. Er liggen al plannen voor de stad klaar, geschreven door in formateurs Paul Rosen- möller en Pieter Duisen- berg, samen met Groen Links en VVD. Op milieu gebied breekt Rotterdam radicaal met de afgelo pen vier jaar. De stad gaat miljoenen investeren om 'koploper' te worden op gebied van energie transitie: huizen gasloos maken. Verder aandacht voor armoede, extra wo ningbouw en - als het fi nancieel lukt - een nieuwe metrolijn van Oost naar Zuid. Opvallend is het aantal wethouders dat het zes tal heeft aangekondigd: tien. Vier meer dan de af gelopen jaren. Ter verge lijking: Amsterdam heeft er acht, Den Haag zes en Utrecht vijf. Het record aantal van tien was nodig om alle partijen aan boord te krijgen, en dan nog leunt het beoogde stadsbestuur slechts op minimale meerderheid. Zelfs de ChristenUnie- SGP - met één zetel - krijgt een wethouder, al is die wel parttime: 0,4 fte. Tien is belachelijk veel, zegt John Bijl van het Pe- riklesinstituut, dat ge meenteraden begeleidt: „Ik denk niet dat dit ooit eerder is gebeurd in Ne derland. Met een manne tje of drie, vier minder had het ook gekund." Je had je al teruggetrokken als wethouder, ook met Leefbaar in het bestuur zou je verder gaan als fractievoorzitter. Had je toch een voorzienende blik? FOTO SANNE DONDERS Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3