OM: U jokt, dus tóch nog celstraf Taakstraf geëist voor bijstandsfraude 3 i Gisteren bleef hij in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Bosch ontkennen. Daarom eiste de advo caat-generaal toch een celstraf.„U bent 8o jaar, het is lang geleden, het gaat nu beter met u. Ik had ver wacht dat u zou bekennen. Maar u volhardt in uw ontkenning. Dan wil ik geen water meer bij de wijn doen." Ze eiste daarom dezelfde straf die de rechtbank in 2015 gaf: 15 maanden, waarvan 10 voorwaarde lijk. J. zat er doorheen toen zijn vrouw overleed en raakte in een depressie. Hij bezocht casino's en nachtclubs. De verdachte zou zelf in 2015 brand hebben gesticht in zijn chalet in Noordwelle Daar raakte hij aan de praat met ene Karin, een prostituee. Hij dacht dat ze een echte relatie met hem aan knoopte. In werkelijkheid trok Ka rin hem leeg. Al zijn spaargeld ging eraan, 20.000 euro. Een kennis van haar zou vervol gens S. el Y. hebben geregeld. Sa men met de kennis en S. beraamde Jaap het plan om zijn chalet in brand te steken. Zo kon hij het ver zekeringsgeld, 132.000 euro, opstrij ken. Alleen de uitkering kwam niet, omdat de verzekering brandstich ting constateerde. S. werd maanden later in Fries land gepakt bij een woninginbraak. De politie vond op zijn telefoon twee filmpjes die het hele plan blootlegden, aldus justitie. J. zegt echter dat hij is bedreigd om geld te geven, nadat de anderen erachter kwamen dat hij veel geld zou krij gen vanwege de brand.Tegen S. is 18 maanden, waarvan 6 voorwaarde lijk geëist. De vrouw woonde destijds in Ril land en zou van september 2012 tot en met eind juni 2016 een rela tie hebben gehad met iemand die regelmatig bij haar verbleef. En dat had ze niet opgegeven. De vrouw ontkende dat in alle toonaarden. Ja, ze had een relatie, maar dat was grotendeels een LAT-relatie en van samenwoning was geen sprake geweest. Af en toe verbleef hij bij haar en daar was niets mis mee. Sociale rechercheurs obser veerden zestien keer haar woning en zagen steevast de auto van haar vriend staan. „Dat zegt niets over het houden van een gezamenlijke huishouding", vond haar raads man. Hij stelde dan ook dat zij moest worden vrijgesproken om dat er was uitgegaan van aanna mes. Daarnaast kon de fraudeperi ode hooguit veertien maanden zijn, min drie maanden omdat haar vriend toen achter de tralies zat. Het vermeende fraudebedrag becijferde hij op 13.000 euro. Uitspraak op 18 juni. cepteren. En misschien zijn er ook steeds meer vogels. Maar dat weet ik niet zeker." Woordvoerder Lars Soerink van de Vogelbescherming weet het wel. „De vogels die niet kieskeurig zijn en het goed met de mens kunnen vinden, de zogenaamde cultuurvolgers, die doen het goed. Bij de meeuwen heb je het dan over de kleine mantelmeeuw, die profiteert van vuilnisbergen en zwerfafval. De andere soorten, die tot een paar decennia geleden bij onze kust hoorden, verdwijnen: grote zilvermeeuw, kokmeeuw, je moet ze met een kaarsje zoeken." Hetzelfde bij de duiven: „De over last komt van ontsnapte post- en sierduiven. Dat hebben we aan onszelf te danken dus. De soorten die van nature in Nederland wo nen - holenduif, houtduif en Turkse tortel, daar gaat het hele maal niet goed mee. De Turkse tortel is in de plaats gekomen van de zomertortel, die staat nu zelfs op de lijst van bedreigde soorten." In zijn algemeenheid kan ge steld worden dat de soorten die uit het wild hun voedsel halen, ver dwijnen. Degenen die floreren, gaan 'uit eten' bij de vis- en patat- boer, snaaien uit open afvalbak ken of pikken vuilniszakken stuk. Ondertussen doen ongedierte- bestrijders goede zaken. Sandra Lens van ongediertebestrijding.nl ziet steeds meer vogelverschrik kers verschijnen. „Alleen, de vo gels wennen eraan", zegt zij. „Pin nen plaatsen of met elektriciteits draden afschrikken is effectiever, als je het hebt over definitieve op lossingen." Dat klopt gedeeltelijk, verklaart André Frijters: „Het went inderdaad, maar pas na één tot twee maanden. Ons advies: zet in maart die vliegers neer, laat ze een paar maanden staan, haal ze nu en dan even neer en ruim ze in juni weer op." Belangrijk is in ie der geval om de meeuwen te ver jagen vóór ze nesten hebben ge maakt. Fijters: „Want dan krijg je ze er niet mee weg." Martin Boersma ziet vanuit zijn woning aan de De Willem Ruys- straat met lede ogen hoe aan de overkant elke week een man een paar volle tassen oud brood leeg- schudt. Voor de vogeltjes. „Wij ad viseren om dat niet te doen", zegt Soerink van Vogelbescherming. „Wat restjes, prima, maar ga ze geen volle zakken brood geven." Wat dan wel? Gun vogels hun ei gen leefgebied, zodat ze niet hoe ven uitwijken naar daken in steden, zegt Soe rink. „Wij mensen hebben de nei ging een flink deel van het land schap voor onszelf op te eisen. Vo gels die van nature in duinen en langs de kust leven komen aardig in de knel. Al is het hier gelukkig nog niet zo erg als langs de ver steende Belgische kust. Daar broe den de meeuwen nu op flats en eten ze patat en ijsjes op de boule vard van Knokke." dinsdag 5 juni 2018 De aanklager, zo vertelde ze, was van plan geen gevangenis straf meer te eisen voor de 80- jarige J. S. uit Hellevoetsluis. Hij zou in januari 2015 zijn chalet op vakantiepark De Zeeuwse Kust in Noordwelle in brand hebben laten steken. Pieter van Klinken Den Bosch Het hof doet 18 juni uitspraak. Tegen de 31-jarige C. T. uit Ber gen op Zoom is maandag in Middelburg een taakstraf van 120 uur geëist voor bijstands fraude. Het zou gaan om een bedrag van ruim 62.000 euro. Ad Roos Middelburg Martin Boersma met zijn vliegende vogelverschrikker, een Black Hawk Kite. foto's dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35