1 Enduris hanteert strengere normen dan installatiebedrijven Elke zes minuten een boete bij Zeeuwse flitspalen Nominaties Voetbal Awards Scheidend coach Arco Goedkoop geeft TOP huiswerk Kunstenaar Michiel Verstraten uit Hulst en zijn vriendin Shirin Azad maken de vorm van Zeeland in uien. Het is één van de bezienswaardigheden op Foodfest in Cadzand-Bad dat deze keer als thema 'Zee en land' heeft. Enduris is twee jaar geleden be gonnen met het vervangen van oude meters door slimme; die kun nen op afstand worden uitgelezen door de energieleverancier en de netbeheerder. De slimme meter meet het stroom- en gasverbruik. Het omwisselen gebeurt per post- codegebied en is nog altijd in volle gang. „Afgemeten aan het aantal meldingen van gaslekkages kun nen wij precies zien waar de netbe heerder bezig is", zegt Marijn Mei boom van installatiebedrijf Van de Velde in Yerseke. Dat herkent ook Aagje Aarnoutse van de DWT Groep, met vestigingen in Goes, Zierikzee en Sint Philipsland. Beide bedrijven gaan ervan uit dat gaslekkages aan het licht komen doordat de meter wordt vervangen Wij zeggen: Veiligheid voor alles. en er dus niet door worden veroor zaakt. „Het kan soms al jaren aan de gang zijn", zegt Meijboom. „Er mag altijd een klein beetje lekkage zijn, maar de monteurs van Enduris hanteren strengere normen en keuren een installatie gelijk af. Dat is niet juist." Enduris-woordvoerster Sarina Minderhoud erkent dat het bedrijf een 'veiligere marge' hanteert. Het kan daardoor voorkomen dat vol gens de netbeheerder wél sprake is van een gaslek, maar dat het instal latiebedrijf dat door de huiseige naar wordt ingeschakeld dat vervol gens niet bevestigt. „We snappen dat dat tot verwarring en ongerust heid kan leiden, maar wij zeggen: veiligheid voor alles." Rekening Enduris meet na plaatsing van de slimme meter twee keer digitaal de gasdruk: een keer over de totale si tuatie (inclusief cv en gasfornuis) en daarna nog een keer alleen de binnenleiding. „In het eerste geval mag de gasdruk met maximaal drie millibar zakken, in het tweede met maximaal een", legt Minderhoud uit. Daarboven sluiten wij af." Als het installatiebedrijf vervolgens geen lek vindt, stuurt het uiteraard wel een rekening voor het langsko men. Minderhoud bevestigt dat sinds het omwisselen van de meters veel meer gaslekkages worden gecon stateerd. „Globaal gaat het om 20 gevallen per maand, waar dat er eerst 20 per jaar waren." Veel lekken P. Allefs van installatietechniek Zeeland in Terneuzen zegt welis waar geen toename te zien als ge volg van het omwisselen van me ters, maar 'weet wel dat veel lei dingen en apparaten in woningen lek zijn'. „Wij pleiten er dan ook voor ze regelmatig te laten keuren. Dat gebeurt wel bij gasstellen op campings, maar naar leidingen in woningen wordt soms twintig jaar niet gekeken." Zeeuwen ergeren zich aan te hard rijden Ronaldo Meijer, MennodeNooijeren Fabian Wilsoninde race voor beste speler tz dinsdag 5 juni 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl mee» ZEELAND 8 ZEELAND 5 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Gaslek' met slimme meter Installatiebedrijven in Zeeland krijgen fors meer meldingen van gaslekkages nu netbeheerder Enduris in veel woningen de meter vervangt. Het bedrijf han teert echter strengere meetnor- men dan installatiebedrijven, waardoor huizenbezitters soms in verwarring raken en met on nodige rekeningen zitten. Luc Oggel Vlissingen -Sarina Minderhoud, woordvoerster Enduris •f ZEELAND 4 ZEELAND9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33