25 CIJFERS treinstations. „Gezondheidsweten schapper Jaap Seidell noemt die stations 'vreetschuren waar af en toe een trein stopt'. De reden dat we te veel eten en te dik zijn, is de alomte genwoordigheid van bewerkt voed sel: te vet, te zout, te zoet. Chips, snoepgoed en suikerhoudende dran ken zijn overal verkrijgbaar. Er is we reldwijd een overdaad aan gemaks- voedsel dat nauwelijks voedings waarde bevat. We worden vetgemest door de voedingsmiddelenindustrie. Het is heel moeilijk met wilskracht de biologische aandrang tot eten te overwinnen. Dat hoop ik duidelijk te maken in mijn boek: dik zijn is niet je eigen schuld, al denken veel mensen van wel. Of je dik wordt of niet heeft te maken met je genen, de manier waarop je reageert op voedsel - dat verschilt enorm per individu - en de voedselomgeving waarin je je be vindt. Wie dikke vrienden en familie heeft, heeft ook een grotere kans dik te worden. Het is moeilijk om te zeg gen dat je geen taartje wilt op een verjaardag." Leververvetting In zijn boek pleit hij voor een versoe peling van regels rondom een maag verkleining. „Elke dag die je langer wacht, is er één te veel. Ik onderging mijn ingreep preventief, want ik was niet ziek. Ik ken dikke mensen die bang zijn voor de ingreep en wachten tot ze zo zwaar en ziek zijn dat ze wel moeten. Tot hun BMI (Body Mass In dex) voorbij de minimale 40 is die nodig is voor zo'n operatie. Waarom zou je een jong iemand met een BMI van 33 en leververvetting niet met een helpen? Hoe eerder je erbij bent, hoe groter de kans dat iemand weer gezond wordt." Stam tekent daar bij aan dat het een radicale ingreep is met levenslange gevolgen. „Zeker. Na de operatie moet je je een andere levensstijl aan meten, daar moet je klaar voor zijn. Je wordt er ook toe gedwongen door de operatie. Mijn gezin moest eraan wennen dat ik soms even van tafel loop om over te geven. Iedereen die ik sprak voor mijn boek neemt de bij verschijnselen voor lief. Zo inter viewde ik Hanneke Groenteman, die op haar 68ste een maagverkleining Mijn gezin moest eraan wennen dat ik soms even moet overgeven onderging; ze straalt. Ook ik heb meer energie. Mijn smaak is veran derd en na twee happen zit ik vol, maar ik heb nog evenveel lol in ko ken. Ik heb laatst mijn verjaardag ge vierd met een etentje voor dertien vrienden. Ik at een beetje, zij de rest. Prima, ik heb toch geen trek." Stam raadt alle mensen met ernstig overgewicht een maagverkleining aan. „De voordelen zijn groter dan de nadelen. Veel dikke mensen zitten binnen uit angst voor fatshaming en worden alleen maar dikker door hun afhankelijkheid van junkfood. Een vermageringsoperatie kan ze hun le ven teruggeven. Ik weet hoe bevrij dend het is als het monster niet meer gevoed hoeft te worden." De koude kant is niet zo interessant Eet je vlees, eet het dan bewust en geniet ervan Praat erover zonder keuze af te dwingen dinsdag 5 juni 2018 GO In 2008 ondergingen 340 mensen in Ne derland een maag verkleining, in 2015 steeg dat aantal naar 7.546. Dit jaar onder gaan naar schatting 10.000 tot 12.000 mensen zo'n operatie. Je komt in aanmerking voor een gastric by pass bij een BMI van 40 of hoger, bij een BMI van 35 tot 40 in combinatie met een aan obesitas gerela teerde ziekte. De ingreep is niet zon der risico. Ruim 8 pro cent krijgt complica ties, variërend van darmverkleving en gal blaasproblemen, en moet terug naar het ziekenhuis. Ook zijn er vervelende bijwerkin gen als haar- en nageluitval. Deson danks is ruim 85 pro cent van de mensen die na de operatie klachten houden te vreden. Huib Stam Tien jaar lichter v an Huib Stam is verschenen bij uitgeverij Podium. Ik vind het lastig mijn kind achter te laten bij mijn schoonouders, maar heb dat gevoel bij mijn eigen ouders niet. Voor mijn kind zijn beide opa's en oma's goede oppas sers, waarom voel ik het dan toch zo? Wat je in verwaterde versie voelt is het eeu wenoude ongemak dat schoonouders op kun nen roepen en waar veel grappen over be staan. (Wat is de defini tie van gemengde ge voelens? Als je schoon moeder van een klif af rijdt in jouw nieuwe auto). Maar hoe komt dat? Met je schoonou ders ben je biologisch niet verwant en dus is het voor het voortbe staan van je genen niet zo interessant om aan hen veel aandacht te besteden. Het is 'koude kant'. Ook moet je je partner altijd een beetje losweken uit zijn of haar oude gezinscultuur, omdat je samen een nieuw gezin begint. Je schoonouders staan misschien symbool voor die dreiging. Maar als je niet kunt beredeneren waarom je liever niet wilt dat zij op je kind passen, dan zijn het on bewuste drijfveren (en niet de fraaiste) en hoef je niet naar jezelf te luis teren. Gun ze hun klein kind, zoals jij later ook wilt dat jij jouw kleinkind gegund wordt. —Steven Pont Klaske van Norren Ik ben vegetariër maar wil mijn kind zelf laten kiezen of ze wel of niet vlees eet. Hoe pak ik dit aan? Het maken van een zelf standige beslissing heeft tijd nodig. Als er geen druk is kan de vrij heid om zelf te kunnen beslissen als leuk en uitdagend worden be schouwd. Zo is een vriendinnetje van mijn dochter heel trots dat zij wel zo nu en dan vlees eet en dat haar veganis- tische ouders dat prima vinden. Ondertussen eet zij natuurlijk door het voedingspatroon van haar ouders veel minder vlees dan een gemiddeld kind. Het mooie van een derge lijke aanpak vind ik, dat je je kind alle voordelen van minder vlees eten kunt bijbrengen. Omdat hij minder vlees eet, is zijn voedselafdruk al kleiner. Minder vlees is duurzamer, belast het milieu minder en vermin dert het aantal dieren dat voor de slacht ge houden moet worden. Hier kun je dus goed met je kind over praten zonder een keuze af te dwingen. Ook zaken als scharrel, Beter Leven en biologisch kun je mee nemen in de discussie. Geef bijvoorbeeld het advies: eet je vlees, eet het dan bewust en ge niet ervan, en laat de keuze en de tijd om de keuze te maken volledig vrij. —Klaske van Norren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25