HART l ZIEL Kamers Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra Maagverkleining Schrijver Huib Stam (62) kwam in tien jaar 30 kilo aan en viel ondanks diëten niet af. Hij onderging een maagverkleining - met succes. In het boek Tien jaar lichter' pleit hij ervoor deze ingreep eerder in te zetten. ••tóitttiiiÉi Ooit was het anders, maar tegenwoordig ben je niemand als je niet werkt. Ik werk dus ik ben. Tijdens een seminar voor leidinggevenden stelde ik de deelnemers de vraag welke kamer in het huis van hun leven ze de belangrijkste vinden. De werkkamer, relatieka mer, gezondheidskamer, vrijetijdskamer of spirituele/zingevingskamer? De meerderheid koos via stemkastjes voor de relatiekamer. Vervolgens stelde ik deze vraag: 'in termen van tijd, aandacht en energie die je erin investeert, inclusief mailen en telefoneren, welke kamer heeft in werkelijkheid de hoogste prioriteit?' Bij ruim 4 op de 5 aanwezigen bleek dat de werkka mer te zijn. Blijkbaar geven wij wat wij in het leven het belangrijkst vinden, relaties, toch niet de meeste aandacht. Werk heeft de 'prioritijd'. Historisch gezien is dat hoogst opmerkelijk. Tot ongeveer twee eeuwen geleden was het voor de gegoede klassen en de adel not done of een aan fluiting dat je moest werken om te leven. Werken was voor degenen aan de onderkant. Voor hen was werk plicht en overle- vingsnoodzaak. Of zoals een gevleu gelde uitdrukking luidde: arbeid adelt maar de adel ar beidt niet. Veelzeg gend is dat het woord arbeid afge leid is van woorden die slaaf of slavernij betekenen. Die si tuatie is inmiddels radicaal op zijn kop Werk is de religie van de beter gesitueerden geworden. Ik werk dus ik ben gezet. De 'hogere' klassen hebben het nog nooit zo druk gehad als nu - 'het druk hebben' is nu vooral een verdien ste - terwijl aan de 'onderkant' van de samenle ving steeds meer werk en werkenden dreigen te verdwijnen. Het lijkt er alleszins op dat werk de religie van de beter gesitueerden van onze tijd is geworden en de mantra van die religie luidt: ik werk dus ik ben. Oftewel, zonder werk ben je niks, een nobody, een surplus-mens. Als nieuwe religie is werk ook druk bezig de ritue len van de oude religies op te ruimen. Denk maar aan het verdwijnen van het ritueel van de sabbat of de zondagsrust. Volgens de werkreli- gie moeten we altijd en overal kunnen werken. En dat doen we ook. Maar door die toenemende grenzeloosheid van werk staan we ook steeds vaker onder druk. We lopen het risico overspan nen, opgebrand of burn-out te raken. En dan te be denken dat op hun sterfbed veel mensen deze verzuchting sla ken: 'Ik wilde dat ik niet zo hard had ge- werkt'. Niets wijst erop dat Huib Stam een jaar geleden nog te zwaar was: hij oogt fit, springt van zijn fiets en bestelt tij dens het interview een witbiertje. „Ik kan eigenlijk geen bier meer drinken, dus ik ga er lekker lang over doen." Bruisende, kool zuurhoudende dranken passen niet goed in de kleine maag die over is na zijn sleeve gastrectomy, waarbij 80 procent van de maag is weggehaald. Zijn nieuwe maag is zo groot als een banaan. „Ik ben 40 kilo afgevallen." Stam was wel dik, maar leed niet ernstig onder zijn obesitas, schrijft hij in het boek Tien jaar lichter. Toch overwoog hij een maagverkleining? „Tussen mijn 50ste en 60ste kwam ik 30 kilo aan: forse buik, hoge bloed druk, allerlei kwalen. Diabetes had ik gelukkig niet, maar ik werd wel steeds ongezonder. Ik voldeed aan alle voorwaarden om in aanmerking te komen voor een maagverkleining: ik was nog niet te oud, was minstens 45 kilo zwaarder dan zou moeten en kon aantonen dat ik veel pogingen had ondernomen om af te vallen. Het is moeilijk met wilskracht de biologische aandrang tot eten te overwinnen Tientallen kilo's afvallen zou me nooit lukken, dus een maagverklei ning was het enige wat nog kon." Stam heeft van alles geprobeerd: al lerlei diëten, een tijd geen alcohol, en weinig koolhydraten eten. „Maar ik kwam net zo hard weer aan, en meer. Als je ineens weinig gaat eten, gaat je energieverbruik op de spaarstand. Zo verzet je lichaam zich tegen afvallen. Tijdens mijn dieetpogingen had ik verschrikkelijke trek, de hele dag. Dat houd je geen maanden vol." Hormoonhuishouding Stam wijt zijn overgewicht deels aan zijn afkomst. „Het zit in de familie. Daarnaast is het zo dat je stofwisse ling boven je 50ste verandert en je minder energie nodig hebt. Dan moet je dus ook je voeding aanpas sen. Dat deed ik niet. En toen mijn vrouw ander werk kreeg, begon ik meer vanuit huis te werken. Dat be tekende een minder actief leven, meer huishoudelijke taken en meer zorg voor onze 11-jarige zoon. Het is wetenschappelijk aangetoond dat het krijgen van een zorgtaak de hor moonhuishouding van mannen ver andert. Is ook iets evolutionairs." Stam verbaast zich weieens over het voedselaanbod in de Nederlandse Wat zijn die verkleurde plekjes op mijn huid? Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 5 juni 2018 GO Reageren? rene.diekstra@ persgroep.nl 'Het monster hoeft niet meer te eten' Kim van der Meulen —Huib Stam Sinds het warme weer heb ik verkleurde plekjes op mijn borst en op mijn rug. Wat is dit en is het besmettelijk? Deze huidaandoening heet Pityriasis versicolor en wordt in de volksmond zomergist ge noemd. De verkleurde plekjes zien er donkerder uit op een witte huid en lichter op een bruine huid. Ze kunnen overal op het lichaam ontstaan, licht schilferen en jeuk geven. Het is niet duidelijk waarom bij sommige mensen de gist deze huidaandoening veroorzaakt maar het groeit wel makkelijker bij warm, vochtig weer en bij gebruik van zonnebrandolie. Het is niet besmettelijk. Zelf kunt u het voorkomen door uw huid niet met zeep te wassen en de huid goed af te drogen. Als u het wilt behandelen kan de huisarts medicijnen voor schrijven: shampoo, crème of tabletten. De schilfering zal al na enkele dagen verdwijnen maar de kleur van de huid zal pas na drie tot vier maanden weer hersteld zijn. —Ruiger Verhoeff Huisarts Rutger Verhoeff Psycholoog Steven Pont Voedings deskundige Klaske van Norren i* il' I.# O o w 1. fl.Fi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24