<D 16 Kiezers willen Turkse president in stemhokje De Turkse bouwsector zit in het slop. Het is een symptoom van het onhoudbare groeimodel en de structurele problemen waarmee de Turkse groeimarkt kampt. Kort Facebook had afspraken met zeker zestig bedrijven Facebook heeft Apple, Amazon, Microsoft, Samsung en nog tientallen andere makers van mobiele telefoons toegang gegeven tot de gegevens van zijn gebruikers, schrijft The New York Times. Het gaat om ten minste zes tig bedrijven. De bedrijven kregen niet al leen toegang tot de gegevens van gebruikers van hun toestellen, maar ook de gegevens van hun vrienden. Daarmee heeft Facebook mogelijk de Amerikaanse wet overtreden. Sinds april is het sociale netwerk bezig de samenwerkingsverbanden af te bouwen. Facebook ontkent dat de data vrij te oogsten waren voor de telefoonmakers. Extra loonsverhoging voor ambulancemedewerkers Ambulancemedewerkers krijgen over 2018 een extra loonsverhoging. Dat zijn de vak bonden en werkgevers gisteren met elkaar overeengekomen na constructief overleg, meldt FNV Zorg Welzijn. Ambulance medewerkers hebben het afgelopen jaarver- schillende keren met acties gedreigd als er geen oplossing voor het personeelstekort kwam. Om de ambulancemedewerkers te gemoet te komen, stelde minister Bruins 19,5 miljoen euro extra beschikbaar voor de sector. Van dat geld is 13,5 miljoen euro be doeld voor extra loonruimte in 2018. Ook is afgesproken dat vanaf 2019 de loonontwik keling van de cao ziekenhuizen wordt ge volgd, waardoor een overstap naar het ambulancewerk makkelijker en aantrekke lijker wordt. Eneco schrapt banen Eneco schrapt zo'n 250 arbeidsplaatsen om kosten te besparen en efficiënter te gaan werken. De ingreep gaat in per 1 september. Bij de energiemaatschappij werken driedui zend mensen. Een deel van het banenverlies zal worden opgevangen door natuurlijk ver loop en interne overplaatsingen, maar ge dwongen ontslagen worden niet uitgeslo ten. Eneco wil een kostenbesparing realise ren van bijna 100 miljoen euro. Flitsen 'Cf Air France- KLM Hein Arcelor Mittal ASR Over dik twee weken staat de her verkiezing van president Recep Tayyip Erdogan op het spel en de economie is in de campagne een van de belangrijkste thema's. De oppositie ruikt bloed. „Ze hebben onze economie de afgelopen 16 jaar geruïneerd met hun verkeerde be leid dat alleen was gestoeld op de bouwsector en consumeren zonder te investeren", zo bekritiseert 'ijze ren dame' en presidentskandidaat Meral Aksener de regerende AK Partij. Het doet denken aan de succes rijke slogan 'It's the economy, stupid', die de campagne van de toen onbe kende gouverneur van Arkansas, Bill Clinton, gebruikte om in 1992 te winnen van president George Bush. Erdogan, die zich af ficheert als econoom, praat het liefst over 'onze economische suc cessen'. Hij pocht dan over alle bruggen, hogesnelheidslijnen, zie kenhuizen, universiteiten en vlieg velden die zijn gebouwd. Nu kan hij er niet langer onderuit om de fi- nanciële problemen aan te roeren. Op zijn manier natuurlijk. Met een bravoure alsof er niets aan de hand is. En zoals altijd met de be schuldigende vinger wijzend naar buitenlandse vijanden. Zo schreeuwde hij 'speculanten' en de 'rentelobby' toe: „Jullie kunnen ons geen schade toebrengen met jullie manipulaties." De ironie wil dat hij zijn grootspraak zelf logenstrafte door zijn aanhang op te roepen de lira, die de afgelopen vijf maanden 23 procent in waarde zakte, te ver dedigen. „Mijn broeders, wie nog euro's of dollars onder de matras heeft liggen, wissel ze in tegen onze munt. Samen zullen we dit com plot op de klippen laten lopen." 337 miljard schuld Turkse bedrijven moeten inmid dels een record van 337 miljard dol lar aan schulden in buitenlandse valuta terugbetalen, ruim 35 pro cent van het bruto binnenlands product. En Turkse banken moes ten al 17 miljard dollar aan schulden van grote bedrijven herstructure ren omdat die door de devaluatie van de lira in betalingsproblemen kwamen. De Turkse munt daalde de afgelopen tien jaar spectaculair in waarde. Van 1,21 lira voor r dollar eind mei 2008 tot een dieptepunt van 4,92 lira voor 1 dollar op 23 mei dit jaar. Vicepremier Mehmet Simsek en de president van de centrale bank, Murat Cetinkaya, waren twee keer binnen een week in Londen om het vertrouwen van beleggers, bankiers en analisten op te krikken. Bij hun eerste bezoek waren ze samen met president Erdogan. Die liet zich daar fêteren als staatsman tijdens MOGELIJK WET OVERTREDEN VOORTAAN ONDER CAO ZIEKENHUIZEN "MM» WELLICHT GEDWONGEN ONTSLAGEN Webwinkel Zalando breidt uit naar Tsje chië en Ierland. Het is voor het eerst sinds 2013 dat het Duitse bedrijf weer nieuwe markten betreedt. Zalando is al in vijftien Eu ropese landen actief, waaronder Nederland. Microsoft lijft GitHub in. De Windows- maker telt 7,5 miljard dollar neer voor het softwarecodeplatform, waarbij meer dan 28 miljoen ontwikkelaars zijn aangesloten. Git Hub wordt veel gebruikt door ontwikkelaars van opensourcesoftware. O m De luchtvaart combinatie was de grote win naar bij de mid delgrote bedrij ven. dinsdag 5 juni 2018 GO In de AEX deed de bierbrouwer goede zaken. m Beleggers trok ken zich weinig aan van het nieuws dat er een kartelboete zit aan te komen. Er was weer 'gedoe' over de loonsverhoging van topman Bae- ten. O 'Geruïneerde economie kan Erdogan opbreken Mare Guillet Istanboel De Neder landse ingeni eur Kin Cheung bij het Besiktas- stadion, waar voor hij beton- vloeren leverde. „Ik heb nog een jaaromzet tegoed." In Istanboel staan nog niet voltooide woontorens te koop die door gebrek aan geld niet afgebouwd worden. FOTO'S SLAWOMIRA KOZIENIEC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16