1 A Iedere regio kent zijn eigen ergernissen 13 Amnesty kritisch over 'precisiebombardementen' door coalitie in Syrië Busvakanties 2018 maaskant maaskantreizen. nl In een vandaag gepubliceerd rap port van Amnesty International ('Vernietigingsoorlog: de destruc tieve tol voor burgers in Raqqa, Sy rië') wordt dat laatste tegengespro ken. Aan de hand van het lot van vier families die negentig familiele den en buren verloren, 'bijna alle maal door de bombardementen', kan volgens de mensenrechtenor ganisatie worden gesproken van 'disproportionele en willekeu rige' aanvallen. In sommige geval len waren dat mogelijk schendin gen van het internationale oorlogs recht en misschien zelfs oorlogs misdaden. Bij een van de vier fami lies vielen 39 doden te betreuren als gevolg van vier luchtaanvallen door de coalitie. Bij de bevrijding van Raqqa werd al door meerdere organisaties be zorgdheid geuit over het lot van de burgers. Volgens de VN zaten er op zeker moment rond 20.000 mensen in de val. Enerzijds waren er de sluipschutters en de mijnen van IS die vluchten levensgevaarlijk maakten, anderzijds werden bur gers als levende schilden gebruikt door de terroristen, aldus de VN- coördinator voor humanitaire hulp. Er woedden ook nog eens hevige straatgevechten tussen IS-strijders en de Syrian Democratie Forces (SDF). De laatsten konden rekenen op luchtsteun en de artillerie van de coalitie. Amnesty legde het trieste verhaal vast van een familie die eerst mensen verloor door de mijnen van Islamitische Staat, toen door mortieren van de Koerden binnen de SDF en ten slotte door de bommen van de coalitie. Beschuldigingen Het wrede regime van IS ontsloeg de coalitie niet van haar verplich ting om alles in het werk te stellen om burgerslachtoffers te vermij den, aldus Donatella Rovera van Amnesty international. De leden van de coalitie, waaronder ook Ne derland, worden opgeroepen een onafhankelijk onderzoek te begin nen naar de beschuldigingen van schendingen en het veroorzaken van burgerslachtoffers. Alle vier de families die Amnesty voor het rapport sprak, maakten de oorlogsgruwelen van nabij mee. Zo zegt Munira Hashish dat 'degenen die achterbleven stierven, degenen die probeerden weg te komen stier ven ook. Wij konden het ons niet veroorloven om de smokkelaars te betalen (om te vluchten); we zaten klem'. Het lukte Hashish en haar kinde ren uiteindelijk om te vluchten door een mijnenveld, 'door te lopen over het bloed van degenen die vóór ons hadden proberen te vluch ten en daarbij waren opgeblazen waren'. „Helaas hebben we dit soort rap porten de afgelopen jaren geschre ven over verschillende partijen", aldus Emile Affolter, woordvoerder van Amnesty Nederland. Er wer den rapporten gemaakt over de ter reur van IS en de bombardementen door het Syrische leger en de Rus sen op bijvoorbeeld Aleppo. Steeds hetzelfde verhaal: burgers betalen de hoogste prijs. Nederland Bij de vier Nederlandse bombar dementen in Irak en Syrië die het Openbaar Ministerie heeft onder zocht, zijn vrijwel zeker onschul dige burgers om het leven geko men. Eén bom viel per abuis op een woonhuis. Nederlandse F-16- piloten waren in de veronderstel ling dat het een hoofdkwartier van IS-strijders was. Het OM heeft ge concludeerd dat de vliegers bij al deze aanvallen niets valt te verwij ten. reizen Algarve, Porto, Lissabon, Sevilla enMadrid M^akt pr mppr x/pkpnfip \/an info@maaskantreizen.nl I 0412-48 28 28 IRRITATIE TOP 3 Bijna 150.000 Nederlanders van 15 jaar en ouder deden mee aan de veiligheidsmo nitor van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, die de jaarlijkse stand van zaken in Nederland weergeeft. Ruim een kwart van de on dervraagden noemt hardrij den als hét irritante gedrag dat moet worden aangepakt. Bijna een op de vijf perso nen vindt dat poepende honden de allergrootste bron van buurtoverlast zijn. Hardrijden moet volgens 27 procent van de ondervraag den zo snel mogelijk wor den aangepakt. Maar hoe klein ons land ook is, we blijken ons per regio aan andere dingen te storen. Zo blijken hardrijden en hondenpoep 'plattelands- overlast', die burgers in minder stedelijke buurten het vervelendst vinden. In meer stedelijke buurten vinden ze rommel op straat en parkeerproblemen ver velender dan een honden drol. In Amsterdam bijvoor beeld, worden ze vooral gek van die rommel. Daar zegt 27 procent dat dat probleem de hoogste prioriteit ver dient. Kom daar maar eens om in de met kassen ge vulde gemeente Westland. Daar is rommel op straat voor slechts 4 procent over last die moet worden aan gepakt. In Zeeland staat 22 pro cent van de deelnemers aan het onderzoek ondertussen te springen om maatregelen om hardrijders aan te pak ken. In Amsterdam zit daar maar 12 procent op te wach ten. Waar ze in de hoofd stad wél naar uitkijken? De aanpak van overlast door jongeren. Aan de grens zijn er wéér heel andere proble men. Daar zuchten ze vooral onder drugsoverlast. Onder 65-plussers wordt opmerkelijk genoeg hele maal niet zo veel geklaagd over drugsoverlast, rond hangende jongeren of par keren. Ouderen ergeren zich, meer dan jongeren, juist aan hondenpoep. ZEELAND4 Lourdes via Nevers Flirsch am Arlberg Mooi Bayern, Allgau en Bodensee railWM Rondreis Klassiek Griekenland Sicilië, Sardinië en Corsica dinsdag 5 juni 2018 GO 'Bevrijding Raqqa kostte te veel burgers het leven' Bij de herovering van de Syri sche stad Raqqa op Islamitische Staat zijn honderden burgers gedood tijdens luchtaanvallen door de coalitie onder aanvoe ring van de Verenigde Staten. Destijds was sprake van 'de nauwkeurigste bombardemen ten in de militaire geschiedenis'. Bob van Huët Amsterdam Chaos in Raqqa na alweer een bombardement, fotoafp 14-daagse rondreis vanaf 999 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Bilbao, 4* hotel in Albufeira. Deskundige gidsen. Gehele rondreis op basis van half-pension. Vertrek: 2,30 september Het mag heerlijk wonen zijn in Nederland, toch er geren we ons bij tijd en wijle kapot. Waaraan? Het CBS weet het. Hardrijden, hondenpoep en parkeer perikelen zijn ons een doorn in het oog. Maar het verschilt per regio sterk. Carla van der Wal Den Haag 7-daagse excursiereis vanaf 499 Per Comfort-Class touringcar met o.a. stads wandeling, internationale Mis en Middagtocht Pyreneeën! Inclusief vol-pension in Lourdes. Vertrek:10juni e.a. 7-daagse excursiereis vanaf C 399 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Lech, Silvretta, Gross Walsertal en Neuschwanstein! Inclusief half-pension in hotel Basur. Vertrek: 24 juni, 22 juli, 19 augustus, 9,30 september 6-daagse excursiereis vanaf 399 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Mainau, brouwerijmuseum, Bodensee, muziekavond en Klein Walsertal. Incl. half-pension in Hotel Löwen. vertrek: 1 juli, 5 augustus e.a. Vertrek: 11 14-daagse rondreis vanaf 1159 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Delphi. Olympia, Athene, Epidaurus, Kalambaka, Poros en Oud-Korinte! Prachtig verblijf in Vrahati, inclusief half-pension. 14-daagse rondreis vanaf 999 Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Costa Smeralda, Taormina. Siracusa, Bonifacio en Ajaccio! Hotels inclusief half-pension. Vertrek: 3,30 september e.a. aMaaskant Reizen organiseert al ruim 50 jaar busvakanties, excursie- en CvVi/ rondreizen. Bij bijna alle reizen zijn excursies en half-pension inbegrepen. sgr Vraag de gratis brochure aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13