ledereen isTankman ai?; 10 SOCIALE MEDIA IMITATIES Chinezen op verschillende plekken in de wereld imiteren op sociale media bijna plechtig het iconische beeld van de onbekende demonstrant. Een man tegenover een colonne tanks in een straat nabij het Plein van de Hemelse Vrede, op 5 juni 1989. rjt Tankman, zoals hij bekend werd, hield dapper zijn boodschappentassen om hoog vlak bij het Plein van de He melse Vrede in Peking. Hij stapte steeds voor de tank als die hem wilde passeren. De onverschrokken demonstrant is nooit geïdentificeerd. Anonieme omstanders trokken hem ten slotte weg en hij verdween in de massa. Was hij een student die kon ontsnap pen naar Taiwan? Leeft Tankman anoniem in China? Is hij opgepakt? Het is niet bekend. Hoe veel betogers, studenten vooral, op en rond het plein omkwamen toen het leger hard ingreep, is ook zo'n vraag. Honderden? Duizenden? Velen hebben in ieder geval gehoor gegeven aan de oproep van de Chinese kunstenaar en spotprenttekenaar Badiucao om de pose van Tankman te imiteren. Badiucao, die in Australië woont, deed dat zeifin 2016. Sindsdien breidde hij zijn project uit met een handleiding voor mensen die 'de mensenrechten willen verdedi gen en vieren'. „Tankman is een visueel icoon voor de protesten in China sinds 1989. De enige manier het beeld levend te houden is de figuur relevant te maken voor wat er nu speelt." Vol gens Badiucao lijken de tassen 'magische wa pens met bezwerende krachten om de tank te verslaan'. „Ik vraag me altijd af wat een heden daagse Tankman zou ophouden?" Die vraag is nu door sympathisanten beantwoord. Het leek wel een generale voor de grote her denking volgend jaar. Nikole Sprokel, adviseur van Amnesty, stond vier jaar geleden voor de Chinese ambassade 'met zo'n lullig tasje in de hand'. „Die tasjes zijn een symbool van verzet geworden. Het is triest dat dat besef bij jonge Chinezen nauwelijks nog bestaat. Logisch als je geen persvrijheid hebt. De Chinese autoriteiten bepalen wat er wel of niet gepubliceerd mag worden en dit is een gevoelig thema waar ze bo venop zitten. Het is mooi te zien dat Tankman wel leeft in de sociale media." De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mike Pompeo, heeft China opgeroepen 'volledige openbaarheid te geven over degenen die zijn gedood, vermist of worden gevangen ge houden'. Sprokel betwijfelt of het er ooit van komt. „Er zijn zo veel nieuwe wetten aangeno men die de controle op de samenleving alleen maar aanscherpen, dat ik mijn twijfels heb." 1 dinsdag 5 juni 2018 GO o O Icoon met plastic tasjes Bob van Huët Tienduizenden mensen her dachten gisteren in Hongkong de protesten uit 1989. fotoap Rotterdam/Peking l\ /vl &y W- ■1 J Ml I BHBH tm Poseren als Tankman, die negentien jaar geleden voor de tanks stond in Peking. Wereldwijd doen mensen dat, van Washington (VS) tot Vancouver (Canada) en Taipei (Taiwan). Rechts midden: kunstenaar Badiucao in 2016. EACE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10