8 Nazirijk Hitier was 'vogelpoep' TERMINAAL ZIEK DICKY'S MOEDER Als tiener zorgde Dicky voor zijn terminaal zieke moeder, hield het huishouden draaiende, regelde haar crematie en moest ondertussen zijn schooldiploma zien te halen. Hij wenst het geen kind toe. „Ik voelde me aan mijn lot overgelaten." Een van de twee leiders van de extreem-rechtse Duitse partij AfD heeft forse kritiek gekregen na een opmerking over de naziperiode. Alexan- der Gauland zei op een partij bijeenkomst in Seebach dat 'Hitier en de nazi's slechts een stukje vogelpoep zijn in de succesvolle Duitse geschiede nis van ïooo jaar'. Gauland benadrukte dat verantwoor delijkheid moet worden ge nomen voor de tijd waarin de nationaalsocialisten van Adolf Hitier aan de macht waren. Hij zei echter ook dat het ging om een klein deel van de Duitse geschiedenis. „We hebben een roemruchtige ge schiedenis. En die, lieve vrienden, duurde langer dan die verdomde twaalf jaar." De uitspraak veroorzaakte flink wat ophef. Secretaris-ge neraal Annegret Kramp-Kar- renbauer van de conserva tieve CDU, die dichtbij bondskanselier Merkel staat, sprak er schande van. „50 mil joen oorlogsslachtoffers en de Holocaust zijn slechts 'vogel poep voor de AfD en Gau land. Dat is het ware gezicht van de partij achter haar bur germasker." We brachten terug wat 'vergeten' is Man neergeschoten in Dom van Berlijn De Duitse politie heeft een man neergeschoten in de Dom van Berlijn in het cen trum van de Duitse hoofd stad. Het gaat volgens de poli tie om een 53-jarige Oosten rijker, die gewapend was met een mes. Ook een agent raakte gewond. Medewerkers van de kerk hadden de politie gebeld omdat de man door het lint was gegaan in het gebouw, al dus de Berliner Morgenpost. De politie kreeg hem niet tot be daren en schoot in zijn been. Protest van boze vissers Assad wil naar Kim toe Veel animo bedevaart e Amsterdamse Dicky was 15 toen het gru welijke bericht kwam: zijn moeder was terminaal ziek. Endeldarmkanker. Ze had nog 1,5 a 2 jaar te leven. Dicky, nu 19 jaar, zou achterblijven met zijn 6 jaar oudere broer. Hoe zou dat gaan? Hoe moesten ze zich financieel redden? Hun vader was al uit beeld sinds zijn 4de jaar. Het eerste jaar na het vreselijke nieuws probeerden de drie zo nor maal mogelijk door te leven. „Mijn moeder had nog weinig klachten. Het eten stond 's avonds gewoon op tafel", vertelt Dicky. Toch was de situatie niet normaal. Iedereen wist: moeder Suk-Ian Wong zou overlijden. Het ziekenhuis waar zijn moeder onder behandeling was, verwees Dicky al vroeg naar een kinderpsycholoog. Het was de enige hulpverlener die echt naar de kinderen omkeek in een lange, zware periode die zou volgen. „Eerst vond ik het bullshit, maar later heb ik daar ontzettend veel aan gehad. Dat gun ik ieder kind." Bergafwaarts Want het tweede jaar ging het snel bergafwaarts met zijn moeder. Ze kreeg uitzaaiingen. Dicky ver zorgde haar wonden, regelde de overdracht aan de wisselende hulpverleners. Hij deed de bood schappen, ruimde het huis op, kookte, waste, hield de financiën in de gaten, ging mee naar het zie kenhuis. „Mijn moeder zei heel vaak hoe trots ze op me was. Dat ik zo'n groot verantwoordelijkheids gevoel had. Maar ze voelde zich ook heel schuldig dat ze niet meer voor ons kon zorgen. Ik nam alles automatisch over. Mijn broer trok zich juist terug, dus ik had het ge voel dat ik geen keuze had." Tegelijkertijd moest Dicky het hoofd boven water houden op school. De tiener zat in 3-vwo en haalde geen uitmuntende cijfers. Naarmate zijn moeder zieker werd, werd het steeds lastiger om zijn werk bij te houden. „Als je thuiskomt, staat je hoofd echt niet naar het maken van huiswerk. En ik was ook heel moe, want de zorgverleners stonden 's ochtends al vroeg voor de deur." In overleg met school besloot Dicky in 4- havo verder te gaan. Een teleur stelling, want hij wilde graag ge neeskunde studeren. „Het zorgde voor meer rust. Het schoolwerk werd veel makkelijker voor me." Toch baalt hij nog steeds van die keuze. Liever had hij huiswerk hulp of bijles gehad. „Er zijn ge noeg klasgenoten die soortgelijke cijfers hadden en hun diploma wél hebben gehaald." Inmiddels zit de tiener in het tweede jaar van een hbo-opleiding Biologie en Me disch Laboratoriumonderzoek. „Ik twijfel of ik dat moet blijven doen. Volgend jaar wil ik mijn vwo-cer- tificaten halen om alsnog genees kunde te kunnen doen." Maar het is niet het enige mo ment waarop Dicky de juiste bege leiding heeft gemist. In de maan den voordat zijn moeder overleed Ik was een emotioneel wrak. Maar ik wist gelijk dat we van alles moesten regelen voor haar - 'ze was echt al heel erg ziek' - moest hij een verhuizing regelen. Het gezin woonde op de vierde verdieping, maar had een huis op de begane grond gekregen. „Ge lukkig kreeg ik veel hulp van mijn vrienden en hielpen wat ouders de spullen verhuizen. Maar het is ei genlijk bizar, liepen we daar met een stel 16-jarigen." Toen brak de laatste week van zijn moeders leven aan. Ze sliep al leen maar, als ze bijkwam, sprak ze warrige taal. Dicky ging wel naar school, maar had constant stress. Wat als dat ene telefoontje zou ko men en hij naar huis moest racen? Vlak voor de kerst blies zijn moeder haar laatste adem uit, 50 jaar jong. In het bijzijn van familie en haar twee zoons. Dicky, nog maar r6 jaar, achterlatend. „Ik was een emotioneel wrak. Maar ik wist gelijk dat we van alles moesten re gelen voor haar uitvaart." Want ja, wie moest het anders doen? „Mijn moeder had ons een nummer ge geven dat we moesten bellen. Van een uitvaartverzekeraar of zo. Die deed gelukkig veel, maar we moes ten wel allerlei beslissingen ne men. Over welke kist we wilden bijvoorbeeld." Dicky ging door op de automati sche piloot. En dat zou hij nog een tijd blijven doen. Hij moest op zoek naar een leven zonder moe der. Waar moesten de jongens van leven? Waar hadden ze recht op? Welke zaken moesten ze in de na sleep van het overlijden nog rege len? „Dan kregen we weer een brief van de Belastingdienst en had ik echt geen idee wat ik ermee moest. Ik wist ook totaal niet bij wie ik dat kon navragen." Om nog maar een ander voorbeeld te noe men: zijn moeder had geld bij twee pensioenfondsen. Hoe kwam Dicky erachter waar hij als min derjarige zoon recht op had? En een uitkering? Kreeg hij die? „Ik heb echt allemaal mensen gebeld. Toen bleek dat mijn vader formeel nog voogd was, omdat hij wel leeft. Daarom had ik geen recht op een uitkering." Aan lot overgelaten Het waren praktische zaken die Dicky na een zware periode moest oplossen. Op een leeftijd waarop hij bezig had moeten zijn met uit gaan en liefdes. „Ja, ik moest snel volwassen worden, te snel. Ik had zorgen over geld. En ik wist hele maal niet naar wie ik toe kon met vragen. Ik voelde me aan mijn lot overgelaten." Om andere kinderen dat leed te besparen, ver telt Dicky zijn verhaal. „Ik wil mensen ervan bewust maken dat deze situaties bestaan. En ik wil andere jongeren in zo'n situatie la ten weten dat ze niet alleen zijn." maandag 4 juni 2018 GO SEEBACH De politie heeft zwerfafval gedumpt in de voortuinen van jongeren in Nieuwpoort. De hangjeugd zorgt volgens de politie al lange tijd voor veel ergernis omdat niemand iets opruimt. BERLIJN Een piloot in opleiding maakte een succesvolle noodlan ding op een drukke weg in het Amerikaanse Los Angeles, nadat haar vliegtuigje motorpech kreeg. Er vielen geen ge wonden. FOTOYOUTUBE AMSTERDAM Honderden vissers hebben zaterdag in Amsterdam ge protesteerd tegen windmolenparken op zee en de plicht om kleine bijvangst mee aan wal te nemen. De vissers kwamen uit Goe dereede, Urk, Den Helder en Texel. De Noordzeevis sers zijn tegen de bouw van duizen den windmolens in zee. Ze verliezen daardoor hun beste visgronden. PYONGYANG De Syrische presi dent Bashar al- Assad wil de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bezoeken. Dat melden Noord-Ko reaanse media. Het zou het eerste bezoek van een staatshoofd zijn. MAASTRICHT De animo voor de Heiligdomsvaart in Maastricht de af gelopen tien dagen was groot. De Heiligdoms vaart is een uit de middeleeuwen stammende bede vaart die eens in de zeven jaar ge houden wordt naar het graf van de Heilige Servaas. De bezoekersaan tallen dit jaar lig gen ergens om en nabij de 175.000 deelnemers. 'Ik moest te snel volwassen worden' Ellen van Gaaien Amsterdam - Dicky NOODLANDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8