Buma verdedigt schrappen dividendtaks Bill Clinton mede-auteur van thriller 7 Een vermiste president: een boek met dat thema leest net wat lekkerder als de auteur zelt ooit president was. e slaan regelmatig een balletje, maar nu zijn ze ook gebroederlijk achter het toetsenbord gekro pen. Bill Clinton en best sellerschrijver James Patterson schre ven een thriller over een Ameri kaanse president die vermist raakt. James Patterson produceert aan de lopende band kaskrakers. De 71-ja- rige Amerikaan is de best verdie nende thrillerauteur ter wereld. Tientallen titels schreef hij samen met anderen. Uit onderzoek blijkt dat Patterson voor het merendeel de ver haallijn voor de boeken bedenkt en het echte ploeteren achter de tekstverwerker aan de coauteur over laat. Toch staat doorgaans Pattersons naam groot op de cover en die van zijn collega klein ergens onderaan. Zulks gaat niet op voor President ver mist. Die schreef Patterson dan ook met leeftijdgenoot Bill Clinton, van 1993 tot 2001 de hoogste baas in de VS. Patterson moet dulden dat Clin- tons naam even groot en boven die van hem staat afgedrukt. De schrijver zal dat niet erg vinden, de twee zijn vrienden sinds ze elkaar tien jaar ge leden ontmoetten op een golfbaan. President vermist is het fictiedebuut van Clinton. In het voorwoord dankt hij echtgenote Hillary, die hem aan spoorde het verhaal vooral realistisch te houden. Hij had dus kunnen schrijven over een president die zich op onbetamelijke wijze onderhoudt met een stagiaire of een staatshoofd dat regeert per tweet, Mexicanen 'verkrachters' noemt en dagelijks twaalf cola lights drinkt. Niets van dat al. President Jona than Lincoln Duncan is een man die je vrijwel onmiddellijk in de armen sluit. Hij vocht mee in Desert Storm, werd gemarteld door Irakese onder vragers, verloor zijn vrouw aan kan ker en lijdt aan een bloedziekte. Bo vendien moet Duncan verschijnen voor een onderzoekscommissie over een vermeende deal met 's werelds meest gezochte terrorist. En hij 'walgt' ervan, maar besluit wel twee militieleiders met een drone te do den, wetende dat het duo hun kinde ren gebruikt als menselijk schild. Uitgerekend deze opperbevelhebber verdwijnt van de radar als er een grootscheepse aanval op de VS wordt ingezet. Meer onthullen zou onfatsoenlijk zijn. Onderhoudend Wel kan gemeld worden dat President vermist een van de meest onderhou dende thrillers van 2018 is. Hij steekt geraffineerd in elkaar, met plotwen dingen en cliffhangers op het juiste moment, veel actie en een verras sende finale. Hier laat Patterson zich gelden. Bijna zeker van Clintons hand zijn de beschrijvingen in de Oval Office, de Situation Room en andere plekken waar de macht zetelt. Een must voor geïnteresseerden in de Amerikaanse politiek. Het is dat de filmrechten al verkocht zijn, an ders zou dit ideaal zijn voor Netflix' nieuwe medewerker Barack Obama. De intrekking van de heffing op de winstuitkering aan aandeelhouders is een van meest omstreden plan nen van het nieuwe kabinet. Niet alleen bij de oppositie in de Tweede Kamer bestaat felle kritiek. Kriti sche CDA'ers, onder aanvoering van gewezen financieel woordvoer der Eddy van Hijum, liepen zater dag op het eigen congres te hoop te gen de maatregel. Zij zien die als een cadeautje voor multinationals, en willen dat dan in ieder geval ook het midden- en kleinbedrijf wordt ontzien. Buma 'begrijpt de vragen daar over heel goed', ook omdat geen en kele regeringspartij het plan in het verkiezingsprogramma had staan. Maar 'het is geen gratis geld', stelt hij. Door onder meer brievenbus firma's aan te pakken en expats minder royaal te behandelen, denkt hij de maatregel terug te verdienen. Dividend Dividendbelasting is een belasting op winst die bedrijven uitkeren aan de aandeelhouders. Die uitkering heet dividend. Beleggers betalen daarover 15 procent belasting. De oppositie hekelde de maatre gel, omdat het schrappen van de di videndbelasting niet in de verkie zingsprogramma's van WD, CDA, D66 en Christenunie stond, maar wel in het regeerakkoord belandde. De vrees bestaat dat de coalitie tot het besluit kwam onder druk van multinationals en dat de beslissing verder niet onderbouwd is. Bedrij ven als Shell en Unilever zouden overwegen om hun hoofdkantoor uit Nederland terug te trekken. Af schaffing van de dividendbelasting, wat gunstig is voor aandeelhou ders, zou dat kunnen voorkomen. Na het schrappen van de belas ting werd in maart bekend dat Uni lever Rotterdam kiest als locatie voor zijn hoofdkantoor. De kritiek van de oppositie ver scherpte door de zogenoemde 'memo-gate'. Premier Rutte en de partijleiders van de coalitiepartijen t Buma: aanpakken brievenbusfirma's compenseert verlies dividendbelasting hielden, ondanks herhaaldelijke verzoeken, vol dat ze geen herinne ring hebben aan documenten die tijdens de formatie besproken zou den zijn aangaande het afschaffen van de dividendbelasting. Tijdens de kabinetsformatie bleken echter wel degelijk documenten over het onderwerp te zijn opgesteld. Oorwassing Buma waste op het congres van zijn partij verder een flink deel van de oppositie de oren. Zo lukt het maar niet om een breed gedragen kli- maatwet te maken omdat onder an dere GroenLinks zich te star op stelt, zegt Buma. De regeringscoalitie van WD, CDA, D66 en Christenunie heeft juist haar nek uitgestoken om tot een klimaatwet te komen, vindt de CDA-voorman. Maar omdat onder andere GroenLinks geen water bij de wijn wil doen, blijft overeen stemming volgens Buma uit. maandag 4 juni 2018 GO Het staatshoofd is spoorloos, schrijft Clinton Clinton gunt de lezer een blik in de Oval Office en de Situation Room. fotogetty images Peter Kuijt Amsterdam Coauteurs Clinton en Patterson zijn al jaren vrienden. FOTO'S AP; REUTERS CDA-leider Sybrand Buma heeft op het congres van zijn partij de afschaffing van de dividendbe lasting verdedigd. Die maatre gel, die 1,6 miljard euro kost, be taalt het internationale bedrijfs leven zelf, stelt hij. „Ik zou het vandaag weer doen." Laurens Kok Den Bosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7