Zo'n boek moet je echt dopen, net als een schip EN 19 REÜNIE 50 JAAR Het Zeldenrust- Steelantcollege in Terneuzen bestaat vijftig jaar. Zaterdagmiddag was er een reünie. Natuurlijk werden er veel levendige herinneringen opgehaald. Koop vervangt huurwoningen Vlasoogst valt weer tegen zv mmy Janssen, één van de ruim achthonderd reünisten, heeft het oude schoolgevoel I weer helemaal te pak ken. „Zeldenrust-leerling, dat was een ding!" Ze straalt trots uit, en ze is de niet enige. Op verzoek zijn ook oud-leerlingen Ronald Kouij zer en Erwin de Moor erbij komen zitten. Buiten, aan een houten ta fel waar je elkaar nog kunt horen. Want binnen is het, oneerbiedig gezegd, één groot kippenhok. Loop je er rond, dan kijkt iedereen nieuwsgierig of je een naambordje draagt en wie je ook alweer bent. Ronald die in 1977 eindexamen mavo deed, vertelt dat hij het eer ste schooljaar nog op het openbare Petrus Hondius in Terneuzen zat. Emmy, mavo- en havo-leerling in de jaren negentig, schrikt er bijna van. „Echt waar, heb jij op het PH gezeten, het Pies Hokje?" Discipline Emmy vergeeft het hem direct, als Ronald zegt 'gevlucht' te zijn. „De PH was niet mijn school. Het was er allemaal te los. Ik ben discipline gewend." Het algemeen christelijke Zel- denrust - waar pas in 1995 de rooms-katholieke Steelant-mavo bijkwam - bood die discipline. Ro nald: „Normen en waarden, wat wel en niet mag, zaten er goed in. Het zal de christelijke inslag zijn." Het Zeldenrust, weet Emmy uit eigen ervaring, stelde ook strenge eisen aan leerlingen. Ze werd het eerste jaar niet toegelaten en moest noodgedwongen naar de (in 1992 gesloten) mavo in Axel. „Er waren zoveel aanmeldingen bij het Zeldenrust. Ze keken naar je schoolresultaten. Het tweede jaar mocht ik toch komen. Ik was bin nen!" Ronald en Erwin herinneren zich niets van een selectie. „Ik In de 'bovenkantine' mocht je vanaf je zestiende. Uren heb ik er rondgehangen woonde hier vlakbij", vertelt Er win die in 1988 de mavo voltooide, „en mijn ouders vonden een chris telijke school het beste." Niet dat hij daar veel van merkte. Ja, er waren leraren die een weekopening deden en uit de Bijbel lazen. Maar verder is het hem niet bijgebleven. Ook niet dat er zoveel discipline heerste. Vol vuur vertelt hij over de 'bo venkantine': „Vanaf je zestiende mocht je daar komen, en als ie mand een oogje toekneep, vanaf je vijftiende. Uren en uren heb ik daar rondgehangen. Stik gezellig. Veel kletsen. Roken mocht toen ook nog." Na hun eindexamen zijn ze amper terug geweest. Emmy en Ronald wonen vrij dichtbij, in Kloosterzande en Oostburg. Emmy is mede-oprichter van vi deoproductiebedrijf HelloVideo in Heikant en Ronald werkt als advi seur burgerzaken bij de gemeente Sluis. Erwin komt van ver, uit Teesside in Noord-Engeland. Hij werkt bij chemiebedrijf Sabic. „Ik ging er na de hts heen om m'n En gels op te halen. Nu woon ik er al weer tweeëntwintig jaar." Hij is overgekomen voor de reünie én Vestrock. Emmy, Ronald en Erwin verplaatsen zich terug naar het ge woel binnen. De reünie is gelijk ook een afscheid van het Zelden- rust-Steelantcollege. De school gaat 1 augustus samen met De Rede, waarin het Petrus Hondius ooit is opgegaan. De oud-leerlin gen reageren er nauwelijks op, al leen Emmy. „Dat is wel jammer", zegt ze, heel bescheiden. SCHOONDIJKE - Voor huur ders komt minder aanbod in Schoondijke. Zes huurwoningen aan de Koningin Julianastraat gaan tegen de vlakte. Er komt ruimte voor twee koopwonin gen. Woongoed Zeeuws-Vlaan- deren laat de zes verouderde huurhuizen slopen. Om de ge plande nieuwbouw mogelijk te maken, moet eerst het bestem mingsplan worden aangepast. Deze wijziging ligt sinds kort voor zes weken ter inzage. De ge meente Sluis vindt dat de omge ving erop vooruitgaat door de nieuwbouw. De huurwoningen staan dicht op de weg. De nieuwbouw moet minstens drie meter van de stoep komen. SLUISKIL - Vlastelers en -verwer kers zitten met de handen in het haar. Voor het tweede achtereen volgende jaar dreigt een minder goed seizoen. Het beeld is heel wis selend, laat Eugenie van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluis kil weten, zoals het regenpatroon de afgelopen tijd ook heel wisse lend was. „Waar het heeft gere gend, staat het vlas er keurig bij. Op drogere stukken staat het door stress zelfs al in bloei, terwijl dat normaal pas vanaf 8 juni het geval zou moeten zijn." Voor de verwerking in linnen kleding zijn lange vlasvezels nodig. Vorig jaar was daar door de droogte al een tekort aan. De voorraden lange vezels zijn nu zo goed als op. SAS VAN GENT - Hét boek over de Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij (TSM) moest gedoopt worden. Zo gebeurde het ook, za terdagmiddag in het Industrieel Museum in Sas van Gent, met echte champagne. „De cover kan ertegen", vertelde Pim Broekhuijsen van de Heem kundige Vereniging Terneuzen, de uitgever. De doper, wethouder Frank van Hulle, deed het toch voorzichtig, in gezelschap van Huub de Klerk, zoon van Jan de Klerk, één van de oprichters van TSM in 1923, en Frans Doorns, oud medewerker en één van de auteurs. Het boek Opkomst en ondergang van de TSM is mede geschreven door historicus Piet de Blaeij en maritiem schilder Peter van Nes. maandag 4 juni 2018 'Zeldenrust-leerling, dat was 'n ding!' Harmen van der Werf Terneuzen - Erwin de Moor, oud-leerling Huub de Klerk, Frans Doorns, Pim Broekhuijsen en Frank van Hulle (vlnr). FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Emmy Janssen, Erwin de Moor en Ronald Kouijzer (vlnr) vinden het verrassend om elkaar na jaren weer te treffen, foto camileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56