2 Ze sloeg een nieuwe 5 euro munt, werd aangemoedigd door een speciaal Dafne-vak en won ook nog met groot machtsvertoon de afsluitende 200 meter. De Fanny Blankers Koen Games waren vooral de Dafne Schippers Games. Bekerfinale ontspoort Keizer volgt Ten Cate op ATLETIEK FBK GAMES IN HENGELO Sevilla meldt zich voor Dost FLITSEN e moest even lang uit gaan liggen. Een momentje voor zichzelf nemen, na haar race. Ze slaagde met verve in de missie waar voor ze naar Hengelo was getrok ken. 'Haar' 200 meter winnen (22,44) en de 8500 atletiekfans met een voldaan gevoel naar huis sturen. Maar wat er allemaal aan dat halve rondje over de piste vooraf was gegaan, had haar be hoorlijk uitgeput. „Ik word hier heel erg geleefd, ja", bekende Dafne Schippers, meteen na af loop van de Fanny Blankers Koen Games, die net zo goed meteen hadden kunnen worden omge doopt tot Dafne Schippers Games. Dafne-petjes. Dafne-shirts. Dafne-balonnen. Dafne-vlaggen. Dafne-stands. Dafne-posters. Dafne-kwark. In Hengelo was er door sponsor Campina zelfs een heel Dafne-vak vol Dafne-fans, opgebouwd. Alsof er een popster op be zoek was, zo groot was de aandacht voor de 25-ja rige Utrechtse. En na de zware race werd het haar allemaal eventjes teveel. „Ik kwam over de streep en er stonden meteen dertig camera's op m'n neus", zo legde Schippers uit. „Normaal krijg je nog wel vijf minuten om even op adem te ko men. Maar goed... Ik kwam voor de winst en die heb ik gehaald. Prima dus." Ontspannen Ze kon er toch ook wel van genie ten, gaf ze daarna aan. Probeerde overal zo ontspannen mogelijk mee om te gaan. Maar natuurlijk werd het een ongewone wed strijddag voor de publieksfavo riete, die drie uur voor haar race al samen met de staatssecretaris van financiën Menno Snel op het mid denterrein werd verwacht voor een ceremonie. Precies 100 jaar na de geboorte van Fanny Blankers-Koen was het Schippers die de eerste ceremo niële slag van een 5 euro-munt stuk met een portret van de vier voudig olympisch kampioene van Londen 1948 erop verzorgde. „Een grote eer", gaf ze aan. Woorden waar Fanny Blankers junior - dochter van - zich bij aan sloot. „Dat juist Dafne de eerste munt slaat, is een geweldig eerbe toon aan mijn moeder. Een vrouw die zeker zo belangrijk voor de at letiek is geweest als Dafne nu", al dus de 72-jarige Blankers, die jaren terug al eens sms-contact met Schippers had. „Toen heb ik haar al verteld dat het net is alsof ik m'n moeder zie lopen, als ik haar in ac tie zie." Dat juist Dafne de eerste munt slaat, is een geweldig eerbetoon aan mijn moeder Ja, ook Blankers merkt dat Schippers in eigen land voor de jongste generaties meer en meer de rol inneemt van haar moeder, die van populairste Ne derlandse atlete ooit. Iets waar de krasse Am sterdamse nauwelijks mee lijkt te zitten. „Het valt me al ja ren op dat er alleen bij oude men sen nog een belletje gaat rinkelen als ik me ergens voorstel. Niet ie dereen kent mijn moeder meer, maar dat is ook helemaal niet erg. Zo gaat dat..." Nederland heeft in Dafne al een paar jaar een nieuwe Fanny gevon den. Geen 'vliegende huisvrouw' deze keer, maar een jong, zelfbe wust rolmodel. Zeker voor jonge meisjes. In het speciale Dafnes Vak barste het er gisteren weer van. Meisjes met paardenstaarten, op vlotte gympies, die allemaal Dafne willen zijn. Zoals de 9-jarige Isa Winter. Leuk, al die andere atleten als Churandy Martina en Jamile Samuel. Maar voor Isa, gewapend met een 'Go Dafne'-petje en stevig opgeblazen Dafne-clapsticks, draaide het gisteren maar om één deelnemer. „Ik ben heel erg fan", bekende ze, met twinkeloogjes. „Ik ben zelf al best snel, nu. Maar ooit hoop ik net zo snel als Dafne te worden." Nike-boegbeelden Geen Nederlandse atleet die na Blankers-Koen een groter en jeug diger publiek aansprak dan Schip pers. De atletieksport en ook de FBK Games varen er wel bij. „Ik denk dat wij in Nederland nog niet eens goed beseffen hoe groot Dafne eigenlijk is", vertelde oud atleet Gregory Sedoc, die op het Sè*?';'.' middenterrein commentaar gaf voor de NOS. „Als Nike een we reldwijde campagne met je lan ceert, dan moét je wel een heel grote zijn, hoor. Niet dat ik Dafne nu al tussen sporters als LeBron James en Serena Williams wil plaatsen. Maar dat ze in dat rijtje van Nike-boegbeelden staat, zegt al heel veel." Schippers zelf had om een bij zonder goede reden overigens niet al te veel tijd om na haar race nog langer over haar status te praten. Na veel buitenlandse reizen wilde het familiemens vooral rap terug naar Utrecht. „M'n zus staat op punt van bevallen. Dus snel naar huis." maandag 4 juni 2018 GO VOETBAL De bekerfinale tussen Feyenoord en PSV onder 19 ontaardde zater dag in een massale vecht partij. Nadat Feyenoord let terlijk in de laatste seconde de 1-1 maakte en in de ver lenging ook nog op 2-1 kwam, ging het mis. „Een prachtig seizoen, met een vervelende einde", aldus PSV-coach André Ooijer, die wel de titel pakte. VOETBAL Marcel Keizer (49, foto), afgelopen sei zoen ontslagen bij Ajax, vervolgt zijn carrière in Abu Dhabi. Hij volgt per 1 juli landgenoot Henk ten Cate op als trainer van Al-Jazira en tekent voor twee jaar. Voor zijn klus bij Ajax was Keizer trainer van Telstar, FC Emmen, SC Cambuur en Jong Ajax. VOETBAL Bas Dost (29) zet zijn loopbaan mogelijk voort bij het Spaanse Se villa, dat zich heeft gemeld bij de spits. Dost, bij Spor ting Lissabon goed voor 61 goals in 61 competitiedu els, is na de aanval van hooligans niet meer geluk kig in Portugal. Ook vanuit Italië en Engeland is er volop belangstelling voor de voormalig Oranje-inter national. Ted van Leeuwen (66) gaat de renovatie van het uit de eredivisie degegra- deerde FC Twente leiden. Hij wordt per 1 juli de nieuwe technisch directeur. De voetbalsters van Ajax hebben voor het tweede jaar op een rij de 'dubbel' gepakt. Naast de titel, werd zaterdag ook de beker gewonnen. Ajax ver sloeg PSV met 3-1. Ricardo Monic (53) wordt in Slowakije de nieuwe trainer van AS Trencin, de club van eige naar Tscheu La Ling. Huub Stevens (64) treedt toe tot de raad van toezicht van Schalke 04. In 1997 won hij als trainer de UEFA Cup met de Duitsers. WELKOM BIJ Arjan Schouten Hengelo - Fanny Blankers junior (foto) iALon 3*o cm. ":,V 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30