22 MEDIA 4 VINCENT LUISTERT RADIO Guido Spek (28) stapt dit najaar weer op het toneel. De allrounder speelt in Late Lente, een tragikomedie, een jazzpianist. Maar de acteur blijft gewoon te zien in Goede Tijden Slechte Tijdenen hoopt dat hij tussendoor ook nog een theaterconcertje kan geven. „Ik wil blijven combineren." Schiller, natuurlijk ken ik Schiller, Hotel Schiller, Rembrandtplein, Amsterdam. Ik heb er wel eens gegeten, gedronken, aangezeten bij RTL Late Night, maar ik heb me eigenlijk nooit verdiept in zijn geschiedenis. Ik was dat ook niet van plan, maar toen de radio me op het spoor zette, wilde ik alles weten. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op za terdag, tijdens het zogenaamde hoorspelhalf uur. Van 00.00 tot 00.30 uur. Ik bevond me opeens in 1950. Nederland pakte de draad weer op na de Tweede Wereldoorlog. Frits Schiller sprak me toe, in het VPRO-radiodrama Hotel Schiller. Ik was getuige van de heropening. Er hadden Duitsers en later leden van de Binnen landse Strijdkrachten gezeten in en vlak na de oorlog, het was een ouwe zooi geworden, het stonk er, dus het was grondig gerenoveerd. Nu hoopte het weer the place to be te worden, zoals het dat tussen de twee wereldoorlogen was geweest. Het zat toen vol met politici, za kenmensen, artiesten, kunstenaars, bohé miens, nou ja, als ik toen had geleefd had ik er gezeten, zal ik maar zeggen. Frits, die samen met broer Hein en zus Elsa het hotel in 1913 opende, neemt ons mee in de rijke geschiedenis van het hotel. De vorm van het radiodrama is origineel ge kozen. Het is geen traditioneel hoorspel vol met dialogen. We horen een monoloog, met fragmenten van dialogen die de hoofdperso nen als het ware oproepen in hun hoofd. Dat maakt het zeer beeldend en levendig. We bele ven alles vanuit de hoofden van de Schillers. Er wordt erg mooi gebruikgemaakt van ge luid en de akoestiek van verschillende ruimtes. Eigenlijk is dit geen radiodrama, het is een au- diofilm. Het is een vanzelfsprekende stroom aan spraak, geluid en een enkel muziekfrag ment die je in en om het hotel laat zijn. Deze audiofilm is geschreven en geregis seerd door Marjolein Bierens, voor mij geen onbekende. Ik hoorde ooit haar radiodrama Zeeuws Meisje, en toen dacht ik: zij begrijpt wat horen en luisteren is. Dat bewijst ze met Hotel Schiller. Ze verheft het genre hoorspel ver bo ven de onnatuurlijke dialogen, de piepende deuren en de grindpaden. Voeg daar de stemmen van acteurs Marcel Hensema, Anneke Blok, Harry van Rijthoven en Maureen Teeuwen aan toe en je hebt een radiodrama waarvan je geen seconde wilt mis sen. Naluisteren kan, op www.vpro.nl/hotel- schiller. Quote van de dag Welk land het WK voetbal gaat winnen? Nederland natuurlijk! Lubach in kerstshow INTERVIEW GUIDO SPEK Acteur redt bezorger Tien jaar geleden op het conservato rium van Rotterdam had Guido Spek (28) een schriftje. Daarin no teerde hij zijn plannen, gedachten en voornemens. „Eén van de din gen die ik er toen in schreef was: keuzes ma ken. Ik ben altijd een chaotische perfectionist geweest, of perfectionistische chaoot. Maar toch ben ik nu blij dat ik de keuze heb ge maakt om geen keuze te maken." Dat klinkt cryptisch, maar wie een klein uurtje met Guido Spek praat, weet exact wat hij bedoelt. De in Rotterdam geboren Amster dammer ('Ik woon hier nu vijfjaar') speelt nu ruim zeven jaar in de soapserie Goede Tijden Slechte Tij den, maar doet veel meer dan acteren. Hij speelt vanaf zijn vijftiende gi taar en piano, schrijft liedjes, geeft theatercon certen en staat op het to neel. „Ik vind het ontzet tend knap als iemand he lemaal heeft uitgedacht wat hij wil en hoe, daar voor gaat en dat het dan ook precies lukt. Voor beeld is een trompettist op het conservatorium. Die speelde echt facking goed, maar vaak wel alleen trom pet. Daar kan ik jaloers op zijn, maar aan de andere kant ben ik ook breed geïnteres seerd. Ik wil dingen combine ren." Liefdesrelatie Dus was hij een halfjaar geleden in voor Late Lente, een tragikomedie van De Graaf Cornelissen Enter tainment die dit najaar is te zien. De toneelproductie gaat over een liefdes relatie tussen een vrouw van middel bare leeftijd en een veel jongere man. „Zie de Franse president Macron", geeft Spek als voorbeeld, „Al zijn zij allebei in middels een beetje op leeftijd. „Het is een thema dat niet vaak besproken wordt. Wat me ook aanspreekt: het is een nieuw stuk. Vaak als bezoekers naar een voor stelling gaan is er al een boek van, of een film. Maar dit is nieuw. En als je dan hoort dat Ellen Pieters meespeelt en Kees Prins het gaat regis seren. Ik heb hem nog nooit meegemaakt, maar de dingen die ik hoor en als je ziet wat hij gemaakt heeft.ja, dan zijn we in goede handen." Spek kan bovendien ook hier doen wat hij Schiller —Rapper Famke Louise houdt zich écht niet met voetbal bezig, bleek bij een interview op de rode loper. HVf 'pro maandag 4 juni 2018 THEATER Arjen Lubach gaat een kerst en eindejaars- show spelen in de Stads schouwburg Amsterdam. De Televizier Ring- winnaar belooft typische Zon dag Met Lu- bach-humor, maar laat ook meer van zich zelf zien. GO STERREN Sherlock-acteur Benedict Cum- berbatch greep afgelopen weekend in toen een maal tijdbezorger in Londen werd beroofd. Hij stapte uit zijn taxi en trok en kele aanvallers van de fietser af. De rest sloeg op de vlucht. Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22