ZEELAND GEBOEKT Frank van Pamelen komt naar Zeeland Nieuwe aflevering van Ballustrada Braakman en het varen van de Schelde ZEELAND 21 ST Zo'n dertig jaar al wil Markus van der Graaff - tot voor kort Middelburger - een roman schrijven. Nu heeft hij het verhaal op papier gezet: 'Mijn moeder en haar zoon'. arkus van der GraafFwai jaar of vijf. Zijn ouders r hem mee naar een leeg s land vlakbij Hellevoetsli I hier staat straks ons hui: zen ze. Dat gevoel, die sensatie van toei nooit meer kwijtgeraakt. Staren over et polder, waarvan je weet dat er binnen e een nieuwe woonwijk staat, dat jij er 12 nen. Hoe bijzonder is dat? Het uitstapje in de polder moet rond geweest zijn. Dat gevoel van verwonde over 'nu leeg, straks woon ik daar' heef kus van der Graaff (1967) gevangen in z buutroman Mijn moederen haar zoon. „1 lijk", zegt hij, „want al sinds mijn twin loop ik met het idee rond om een roma schrijven. Nu is het ervan gekomen." Van der Graa kend als teken; Hij maakte tot 2007 illustratie voor de PZC en ook voor lan delijke perio dieken als de Metro en de gids. In het ja kwam hij me gezin in Midi wonen, vlakl Oostkerk. N; ventien jaar was het tijd voor ie nieuws: sinds kort woont hij in Rottere de middelbare school doorliep hij de le opleiding Nederlands en tekenen. De s Nederlands op de universiteit heeft hij gerond. Maar hij heeft wel zijn afstude* tie geschreven. Over poëzie en het vera rende landschap, hoe dichters in woorc geren op verdwijnende dorpen, nieuwl wijken en de oprukkende 'witte schim van bedrijventerreinen. Ook aan die sc: lag zijn polderervaring ten grondslag. Nu is er zijn roman Mijn moeder en ha die morgen in de winkel ligt. Markus van der Graaff: „Het gevoel van zo'n nieuwbouwwijk, dat het een decor is dat niet echt bestaat. Je ziet de huizen onder je ogen ontstaan. Eerst was er niks, dan is er wel wat." In het boek is Marius Beeke de centrale fi guur. Hij wordt geboren en groeit op in een nieuwbouwwijk, zoals je die bij veel steden in Nederland kunt vinden. We maken Marius mee in verschillende fases: als hij nog in de buik van zijn moeder zit, als jongetje van vijf, zes jaar, als knaap van negen tot dertien jaar en als bijna volwassen eindexamenleerling. Marius is van het zwijgzame soort, alleen de mensen om hem heen spreken. Hij kijkt en luistert, hij neemt de wereld nieuwsgierig in zich op: de uitdijende nieuwbouwwijk die om hem heen ontstaat, het rumoerige winkelcen trum De Navel, buurvrouw mevrouw Poppe- liers, leerlingen op school - vooral de mooie Lora Heisterborg. En natuurlijk zijn moe der, zij vult zijn universum. Ze heet Ineke Beeke - pagina 20: 'Uw naam, het is net een liedje!' - en wordt de drijvende kracht van 'Studio Citroen Ontspan ning' in het winkelcentrum. Waar we Van der Graaff als auteur moeten plaatsen? Hij legt uit dat hij schrijft zoals hij tekent. Een scène borrelt een tijdlang in zijn hoofd en dan hop, zet hij die in één keer in grote hanenpoten op papier. Daarna volgt de verfijning: „Ik heb het gevoel dat ik met woorden meer kan zeggen dan met een tekening." Hij leest graag werk van Franse schrijvers, Raymond Queneau noemt hij zijn 'lievelings auteur en absolute favoriet': „In zijn werk zit een soort mentaliteit, een laconieke toon, een lichtheid, een geamuseerde blik op de wereld, waarvan ik erg gecharmeerd ben. Ik hoop die zelfde blik en lichte absurditeit ook in mijn boek te verwerken. Verwacht in mijn roman geen diepe filosofie. Wel dat als je in de trein zit te lezen en na een hoofdstuk opkijkt, dat dan je wereld er net even anders uitziet." Zeeuwse schrijvers Soms is onwetendheid een zegen. Had ik maar niet ont dekt dat Christina Guir lande een pseudoniem is. Dan had ik kunnen zeggen: met zo'n naam ben je in de wieg gelegd voor de poëzie. Maar nee, de dichteres in de dop, in 1938 geboren te Moer- zeke aan de Schelde, vond dat ze met haar eigen naam Godelieve De Beule niet in de literatuur kon aankomen. In een jeugdboek vond ze de achternaam Guirlande, en daar zocht ze een welluidende voornaam bij. Al als dertienjarige publiceert ze gedichten, en daarmee gaat ze tot de dag van vandaag door. Dochter van de Schelde, in haar dorp een rivier, maar met springtij en schotbalken. 'De dijken waren/ hoog als bergen, het water/ stroom én oceaan', «Efcf >?5 ichtte ze 1 de bun- el Het mie geheu gen van wa- :r(2012). Cennenjul- e de chelde /el?' mop- ert een jonge dijkgraaf in een verhaal uit De toevallige reisgezel (1971) tegen 'gezworenen, sluiswachter, inge landen, erfpachters en opstalhou ders van de polders'. Voor Zeeu wen een vertrouwde wereld, zoals andersom de wereld van de Zeeu wen haar vertrouwd is. Ze dicht vaak over haar gezin, maar de hoofdrol in haar poëzie is weggelegd voor haar dorp aan de Schelde. Ze schrijft in De herders van Arcadia (2001) over het zomer- zondagritueel: 'het spreiden/ van dekens op hellende dijken,/ de vrees voor het opkomend tij,/ de zorg om kwajongens in notenbo men.' Met name in Sporen in een holle weg (2016) kijkt ze ook over de landsgrens. Ze beschrijft een nieuwe dag in Draaibrug: 'de mildheid/ van de tijd die steen en dijk verbouwt,/ die levens knot als oude wilde wilgen.' Sint Kruis wordt met een vers vereerd: 'Kre ken liggen spiegelglad en blauwig- groen/ te blinken.' Door het land schap van vandaag heen ziet ze het verleden: 'de Braakman en het varen van de Schelde/ naar de zee de zijarm die zijn open/ ar men noodgedwongen sloot.' En van namen gesproken: in Eede denkt ze aan de Hof van Eden. De werkelijkheid ter plaatse maakt, volgens de dichteres met de veelbelovende naam, deze para dijselijke verwachting helemaal waar. Auteur Frank van Pamelen is donderdag 7 juni vanaf 19.00 uur te gast in boek handel de Drvkkery in Middel burg. Een week later, donderdag 14 juni, staat hij vanaf 20.00 uur in Porgy en Bess in Terneuzen. Hij vertelt over zijn thriller De Vliegende Hollander. Beide avonden zijn gratis toegan kelijk. De Vliegende Hollan der is een thriller geba seerd op de legende van het over de wereld zeeën dolende spookschip, dat met kapitein Willem van der Decken op paasmor- gen 1678 vanuit Terneuzen ver trok. Van Pamelen neemt de le zer mee in een literaire doolhof vol oosterse gevaren. Een groot deel van het verhaal speelt in Terneuzen. De schrijver werd in 1965 in Terneuzen geboren. Na de mid delbare schooltijd op Petrus Hondius studeerde hij letteren in Tilburg. Hij publiceerde jeugdboeken en thrillers. Daarnaast is hij ook dichter en kleinkunstenaar en is hij wekelijks te horen als co lumnist op NPO Radio 1. De hoofdpersoon is veruit de jongste op de cursus EHBO. Ze belt met haar minnaar. En heeft het over 'slepen met oud vlees in diverse grepen en houdingen'. De min naar vraagt: „Ruiken ze muf als ze over je heen buigen? Zitten die opaatjes stiekem aan je borsten als je ge willig voor hen op de grond ligt?" Zo begint het korte verhaal 'Stay- ing alive' van de Middelburgse schrijfster Mia Timiaan in het nieuwste nummer van het lite raire tijdschrift Ballustrada. In het nummer staan ook verhalen van onder anderen Theo Raats, Paul van Leeuwenkamp, Johan Everaers en André van der Veeke. Verder veel oëzie, zoals van tefaan van den .remt, Kees Engel- .art, Hendrik Ca stte en Jabik Veen- aas. Werk van Gre- ory Corso, dichter an de beatgenera- 1e, wordt gepresen- serd in de rubriek Faal Ver Taal'. In de themarubriek 'Laaglandse Poë zie' is er aandacht voor 'het stads- gevoel'. maandag 4 juni 2018 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Hé, daar gaan ze bouwen Jan van Damme Markus van der Graaff. foto lex de meester Markus van der Graaff Mijn moeder en haar zoon •«S. Markus van der Graaff: 'Mijn moeder en haar zoon' - Uitgeverij Wereldbibliotheek, 160 pa gina's, 17,99 euro. Mario Molegraaf M Frank van Pamelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21