r Draken <D \^m Haperende export lijkt oorzaak 13 OP DE WERKVLOER Heeft de Europese economie haar beste jaren alweer gehad? Die vraag dringt zich op nu de meeste groeicijfers maandelijks blijven tegenvallen. STROOMSTORING VLIEGVELD Hoe denken Chinese topbedrijven over concurrentie? „Haaien zijn alleen machtig in de oceaan, ze kunnen de al ligators in de Yangtze-rivier niet verslaan", zei Alibaba's Jack Ma en zette zijn tanden in eBay. Verder gebruiken ze legerlessen van Mao en antieke generaals. Professor Feng Li van de Londense Cass Business School maakt school met een researchthriller over massavernieti ging. In China tellen westerse internetbedrijven niet mee. Zelfs reuzen als Google, eBay, Amazon, Uber en Yahoo zijn er verdwergd of vertrokken. De standaardverklaring is die nare dictatuur. Dat kan volgens Feng Li niet klop pen. Want in dictaturen als Saoedi-Arabië, Indonesië en Thailand domineren westerse internetbedrijven wel de markt. De vernietiging geldt alleen de digitale sector. Hippe merken zoals Starbucks, AB InBev (bier) en Dutch Design worden er omarmd. Hollywood verdient er meer aan zijn topfilms dan in de VS. In de digitale sector gaat het echter om snel schakelen én om culturele kennis. Wie moet wachten op het hoofdkantoor, is altijd te laat. De expat die de cultuur alleen via de tolk kent ook. De agressieve on dernemersmentaliteit van Silicon Valley is niets vergeleken bij de doodknokmentaliteit in China. Amerikaanse winnaars verslaan honderden concurrenten, Chinese winnaars tienduizenden. Het is winnen of de dood. Zeg dat in China en ze denken direct Beishu Yizhan: vechten met je rug tegen het water. Dat hebben ze dik 2000 jaar geleden geleerd van generaal Xiang Yu. Die stak met zijn mannen een rivier over, gaf ze voor drie dagen eten mee en stuurde ze negen veld slagen lang op een steeds grotere vijand af. Ze wonnen en overwonnen zo hun eigen dood. Zulke culturele kennis is heel gewoon op de werkvloer, zegt professor Li. De culturele kennis van westerse internetbedrijven bestaat uit het onderschatten van de concurrentie en geblader in managementboekjes over inspi ratie. Li somt op: Alibaba verwerkt meer dan Amazon, en Tencent's WeChat is Facebook, FaceTime, WhatsApp, PayPal and Linkedln ineen. China is wereldleider in mobiel betalen en rukt op met fintech en kunstmatige intelli gentie. Ze kopiëren minder en innoveren meer. Maar dat is niet alles: de knokpartij verplaatst zich naar hier. Westerse internet bedrijven tellen in China niet mee Winst TMG goeit na overname 'Gepasseerd bij akkoord pensioenen' Eerst was het de strenge winter, toen waren het de stakingen, ver volgens de griep en nu het grote aantal feestdagen. Allemaal verkla ringen waarom de economische groei in de eurolanden dit jaar elke maand opnieuw tegenvalt. En steeds wordt erbij gezegd dat de cij fers volgende maand naar verwach ting beter zullen zijn. „Dat verhaal wordt wel moeilij ker vol te houden", geeft Elwin de Groot, econoom bij de Rabobank, toe. Om er direct aan toe te voegen dat er ook geen reden is om somber te zijn. „De kans is nog steeds groot dat de groei weer gaat aantrekken." De Groot wijst op de stevige groei in de rest van de wereld. Maar ook hij kan er niet omheen dat de euro zone al maandenlang 'de negatieve verrassing is'. Van paniek hoeft ove rigens geen sprake te zijn, bena drukt Nick Kounis van het Econo misch Bureau van ABN Amro. „Vo rig jaar groeide de Europese econo mie bovengemiddeld hard. Nu zit ten we op de gemiddelde groei." De experts maken zich meer zor gen over de tegenvallende export cijfers. De export groeit veel minder hard dan in het voorgaande jaar én die groei wordt elke maand minder. Een afnemende vraag - waar sprake van lijkt te zijn bij de export - is al tijd reden tot bezorgdheid. Kounis: „De export groeide ook minder hard doordat de wereldhandel minder hard groeide." Toch overheerst ook hier het opti misme. „Zodra de wereldhandel weer aantrekt, profiteert de euro zone mee", zegt Kounis. „Europese bedrijven kunnen dan extra profi teren van de zwakke euro. Dit maakt exporteren goedkoper." Met name de zuidelijke eurolan den (Italië, Spanje, Griekenland) kunnen wel wat extra groei gebrui ken. Zij kampen nog met hoge werkloosheid. De landen zullen de groei wel op eigen kracht moeten bereiken, denkt Kounis. „Een aantal (rijke) landen met begrotingsover schotten kan de economie stimule- Een normale groei betekent dat het gat is gedicht dat de crisis heeft geslagen ren door belastingverlagingen", aldus Kounis. „Andere (arme) landen zullen structurele hervormingen moeten doorvoeren voor extra groei." Nederland verkeert in de luxepo sitie dat hier de bomen nog wel tot in de hemel lijken te groeien, ook al heeft het Internationaal Monetair Fonds (IMF) juist zijn economische raming voor Nederland lichtelijk verlaagd. De denktank dacht on langs nog dat onze economie dit jaar met 3,2 procent vooruit zou gaan; dat is nu bijgesteld naar een plus van 3,1 procent. In 2019 zwakt de groei, zoals eerder al aangegeven, af naar 2,4 procent. Dat laatste kan weieens positief uitpakken. De supersnelle groei van het afgelopen jaar heeft her en der al tot problemen geleid in Neder land. Bedrijven hebben steeds meer problemen om voldoende personeel te vinden. Ook is er een tekort aan materialen, zoals in de bouw. Dat leidt tot oplopende le vertijden en vertraagt de groei. De Groot: „Dan gaan we richting een normale groei. Dat betekent dat het gat is gedicht dat de crisis heeft geslagen." De krapte aan mensen en materialen leidt ook tot hogere prijzen en daarmee tot meer infla tie. Dat is minder gunstig voor de huishoudportemonnee, maar wel positief voor de staatsschuld. Die neemt immers in waarde af. Op hulp van de Europese Cen trale Bank (ECB) hoeven de landen niet te rekenen. De centrale bank heeft de laatste jaren honderden miljarden in de eurozone gepompt om de economie te stimuleren. Dat beleid loopt langzaam op zijn einde, is de verwachting. Maar het rentewapen blijft de ECB wel in zetten. „Als de groei laag blijft, zal de ECB de rente nog langer laag houden, verwachten wij. Dat sti muleert de economie ook", zegt Kounis. nu iru.uu. maandag 4 juni 2018 PC -Bart van Eldert MEDIA Telegraaf Media Groep (TMG) heeft het jaar 2017 afgesloten met een winst van 2,9 miljoen euro, tegen 1,6 miljoen vorig jaar. De verkoop van puzzeldoch ter Keesing en het belang in Talpa Radio stuwden het re sultaat op. TMG werd een jaar geleden overge nomen door het Belgische Me- diahuis. OUDEREN De organisaties van gepensio neerden NVOG en KNVG voelen zich buitenge sloten bij het overleg over een nieuw pen sioenakkoord. De partijen horen te weinig en trekken aan de bel bij onder anderen minis ter Koolmees (Sociale Zaken, foto). Een gang naar de rechter wordt niet uitge sloten. o Reizigers maak ten het zich giste ren zo gemakkelijk mogelijk rond de terminal van de luchthaven in Ham burg. Door een stroomstoring lag het vliegveld uren lang plat. FOTO AP Groei eurozone blijft tegenvallen Peet Vogels Amsterdam —Elwin de Groot, econoom «rrrwjiÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13