12 Spaanse regeringsleider moet het doen met een minderheidskabinet Pedro Sanchez (46) is de nieuwe premier van Spanje. Hij is de eerste in de geschiedenis van het katholieke Spanje die trouw zwoer zonder aanwezigheid van een bijbel of een kruisbeeld. Pedro Sanchez in Brussel en werkte in het Europees Parlement. In 1999 werd de toen 27- jarige Sanchez stafchef bij de Hoge Ver tegenwoordiger van de VN in Bosnië tijdens het conflict in Kosovo. Daarna werkte hij als zelfstandig consultant voor buitenlandse bedrijven en als economisch adviseur van het landelijke uitvoerende comité van de PSOE. Vervolgens was hij vijfjaar gemeenteraadslid in Madrid. Van 2009 tot 2011 zat Sanchez voor de sociaaldemocra tische partij in het Spaanse par lement. Na het verlies van zijn zetel keerde hij te rug naar de academi sche wereld, waar hij werkte als hoogleraar eco nomie. In 2013 volgde de terug keer naar het Spaanse parle ment. Een jaar later werd hij verkozen tot leider van de PSOE. In 2016 moest hij aftreden nadat de helft van het uitvoe rend comité van de partij een coup tegen hem had gelan ceerd. Sanchez toerde daarna door het land en beloofde Sanchez koos bewust voor deze vorm van eedaflegging. Hoge functionaris sen hebben in Spanje sinds vier jaar de keuze trouw te zweren of te belo ven aan de koning en grondwet in óf zonder aanwezigheid van de bijbel en het kruisbeeld. Het Huis van de Koning voerde die keuzemogelijk heid in juli 2014 in na de inhuldiging van koning Felipe VI. De econoom en leider van de sociaaldemocratische PSOE is ook de eerste premier in de Spaanse geschie denis die aantreedt na een motie van wantrouwen tegen zijn voorganger. Dat was Mariano Rajoy (63). Hij werd vrijdag door het Spaanse parlement naar huis gestuurd. De motie van wantrouwen tegen hem volgde op de veroordeling van bestuurders van Rajoys volkspartij Partido Popular (PP) tot lange gevangenisstraffen we gens corruptie. Sanchez gaat vermoedelijk vandaag aan de slag en zal deze week zijn ka binet presenteren. Dat wordt een minderheidsregering omdat de sociaaldemocraten, die vorig jaar de verkiezingen verloren, slechts 84 van de 350 parlementszetels hebben. Als Sanchez iets gedaan wil krijgen in het parlement, heeft hij daarom de steun nodig van zowel het links-acti vistische Podemos, die onder leiding van Pablo Iglesias de derde partij in het parlement werd, als van een bonte mix van regionale partijen en Catalaanse separatisten. Over Catalonië gesproken: Sanchez heeft gezegd dat hij tegen elk referen dum over onafhankelijkheid van de autonome regio is, maar 'bruggen wil bouwen' met de nieuwe separatisti sche regering. Die trad zaterdag aan. Daarmee kwam er een einde aan de directe overheersing door de Spaanse regering vanuit Ma drid. Basketballer De nieuwe minister-president is getrouwd en heeft twee doch ters van 13 en 11 jaar. Opmerkelijk: hij vroeg zijn vrouw ten huwelijk een jaar na de geboorte van hun eerste kind. Sanchez, ook wel 'pretty Pedro' genoemd vanwege zijn knappe uiterlijk én het feit dat hij vloeiend Engels spreekt, werd geboren in Madrid. Op zijn 21ste trad hij toe tot de sociaaldemocra tische PSOE. De boomlange Sanchez - hij is 1.90 meter lang - speelde in zijn studententijd basketbal bij de club Estudiantes Madrid. Na zijn studie behaalde hij drie masterdi- ploma's aan de Vrije Universiteit Ik verwacht dat hij binnen vijf of zes maanden wordt weg gestemd PASPOORT een meer linkse koers om zijn achterban weer aan zich te binden. Zeven maanden later versloeg hij zijn be langrijkste rivaal Susana Diaz en werd opnieuw ver kozen tot PSOE-leider. Als premier heeft San chez weinig politieke be wegingsvrijheid. Hij be loofde de begroting van zijn voorganger met roy ale concessies aan de Baskische regio te zul len respecteren. Vol gens critici is ook zijn slagkracht beperkt. „Sanchez zal in het parlement alleen be leidsinitiatieven kunnen invoeren waarvoor gemakke lijk een meerderheid te verkrijgen valt", zei politicoloog Fernando Val- lespin van de Autonome Uni versiteit Madrid. Volgens PP-woordvoerder en parlementslid Rafael Hernando begint Sanchez in een under dogpositie omdat hij het pre mierskantoor via de achterdeur binnenkwam in plaats van via de voordeur na het winnen van par lementsverkiezingen. Gepensioneerd parlementslid Pedro Fernandez Gimenez voor spelt dat de partijen die Sanchez steunen, eisen gaan stellen waar aan hij niet zal kunnen voldoen. „Als hij niet doet wat zij willen, zullen ze hem eraan herin neren dat ze hem aan de macht hielpen. Ik ver wacht dat hij binnen vijf of zes maanden wordt weggestemd of dat er nieuwe verkiezingen komen." maandag 4 juni 2018 GO 'Pretty Pedro premier zonder slagkracht Pedro Sanchez gaat vandaag aan de slag als premier, foto getty images Maarten van Ast Rotterdam/Madrid - Pedro Fernandez Gimenez, voormalig parlemenstlid Pedro Sanchez (46) Geboren: 29 februari 1972 in Madrid Was tijdens de middel bare school semi-profes- sioneel basketballer Studeerde economie en bedrijfskunde In 1993 sloot hij zich aan bij de PSOE, de Spaanse socialistische partij Werkte als assistent in het Europees Parlement en de Verenigde Naties In 2003 werd hij ge meenteraadslid in Madrid In 2009 werd hij verko zen in het nationaal parle ment. Werd partijleider in 2014 en opnieuw in 2017 Pedro Sanchez is ge trouwd en heeft twee kin deren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12