Pensioenfonds komt met rekentool voor oude dag Tientallen vluchtelingen verdronken bij Tunesië €102 10 Exclusieve Lezersreizen Verliefd op Valkenburg EXOTEN HEILIGE MISSIE PC Nog dit jaar moeten de ongeveer 600.000 50-plussers bij het pen sioenfonds voor de gezondheids zorg inzicht krijgen in de financiële consequenties van eerder stoppen of minder gaan werken. Een proef met 20.000 deelnemers van PFZW heeft tot goede resultaten geleid. Wanneer kan ik met pensioen en hoeveel krijg ik dan? Dat was altijd de belangrijkste vraag die pen sioenfondsen kregen van hun deel nemers. „Die pensioenleeftijd is nu onzeker. Pas vijf jaar voor je pen sioen weet je de definitieve datum", zegt Peter Borgdorff, directeur van PFZW. De laatste jaren veranderen de vragen. „Iedereen moet langer doorwerken, maar lang niet ieder een kan dat", schetst Borgdorff. „Al leen al in de gezondsheidssector zit 19 procent van de werknemers van 60 jaar en ouder in de WIA." Dat is nadelig voor de persoon zelf, de werkgever die nieuw perso neel moet zoeken en het pensioen fonds. Wie in de WIA zit bouwt namelijk wel pensioen op, maar be taalt geen premie. Die kosten wor den op de actieve deelnemers ver haald. Oudere werknemers kijken nu veel meer naar de mogelijkheid om met vroegpensioen of deeltijdpen sioen te gaan. De grote vraag is of dat financieel kan. Wie financieel advies bij een professionele advi seur vraagt, is al snel honderden tot Programma geeft financiële gevolgen van je keuzes aan duizenden euro's kwijt. „Wij heb ben een programma ontwikkeld dat eenvoudig is en kosteloos voor onze deelnemers. Dat programma geeft inzicht in de financiële gevol gen van je keuzes", zegt Borgdorff. Via het programma kunnen men sen hun gegevens opvragen bij de Belastingdienst, het UWV en Mijn- pensioenoverzicht.nl. „Mensen kunnen hun eigen gegevens en die van hun eventuele partner down loaden. Zo krijg je een overzicht van je inkomen, je pensioen en je lasten en uitgaven", zegt Thomas Faffree, de ontwikkelaar van het pro gramma. Uitgaven Het programma gebruikt Nibud- berekeningen om te bepalen wat voor uitgaven iemand heeft. „Maar je kunt de uitgaven ook handmatig invullen", aldus Laffree. Het pro gramma laat de deelnemers vervol gens zien hoeveel pensioen ze over houden als ze bijvoorbeeld een dag minder werken. Dan is ook meteen duidelijk of ze voldoende overhou den voor hun uitgaven of niet. Dat laatste is niet vanzelfspre kend in de zorg, omdat veel mensen maar een klein pensioen opbou wen. „De uitkomst kan erg ont nuchterend zijn", geeft Borgdorff aan. „Daarom is het ook goed dat het inkomen en het pensioen van de partner meegenomen kunnen worden. Zeker als de partner voor het hoofdinkomen zorgt." Vanaf 3 of 4 dagen Valkenburg Prijzen 3- en 4-daags .t/Warrea Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl Zolang de tijgermug blijft rondzoemen, zit hij 'm achterna. Wilfred Reinhold (55) heeft er zon beetje een heilige missie van gemaakt om het mooie, maar o, zo gevaarlijke steekbeestje Nederland uit te krijgen. En, néé, niet lollig doen over die mug en die olifant. Het begon allemaal in 2006 met een artikeltje over de vondst van tijgermuggen in Nederland in de nieuwsbrief van het 'Regulier Overleg Warenwet'. Zo'n droog stukje proza waar niemand naar omkijkt, maar milieujurist Wil fred Reinhold dus wél. Huh, tij germuggen? „Ik ben die beestjes even gaan googelen en schrok me het leplazarus toen ik ontdekte dat ze wel twintig ernstige ziek ten konden overbrengen. Poten tieel dodelijke ziektes als dengue, gelekoorts en het zikavirus." Inmiddels is Reinhold tiental len publicaties over de van oor sprong Aziatische steekmug ver der, diende hij er zo'n twintig WOB-verzoeken over in, spande er tien rechtszaken over aan, en bestookt hij de media uit hoofde van zijn 'Platform Stop Invasieve Exoten' regelmatig met persbe richten. Allemaal met één doel: zorgen dat iedereen de risico's ziet en dat de aedes albopictus (de officiële Latijnse naam), waar-ie maar opduikt, kordaat een kopje kleiner wordt gemaakt. Dat hij inmiddels een dag korter werkt om er nóg meer tijd in te stoppen, vindt hij zelf geenszins vreemd. „Zoals anderen als vrij williger in een verzorgingshuis werken, doe ik dit. Een soort maatschappelijke dienstplicht. Want als ik er niets tegen doe, wie dan wel?Hij heeft, vindt hij, al best wat bereikt. „Ik ben bijvoorbeeld al heel blij dat de meeste Nederlanders inmiddels weten dat de tijgermug hier af en toe voorkomt en er alert op zijn." „Dat is precies de reden dat ik door moet gaan. Ik probeer het rijk er al jaren van te overtuigen dat die mug zich hier niet mag nestelen. Het insect tegenhou den zou echt zo moeilijk niet hoeven zijn. We weten dat de -Jfr muggen en larven meereizen ISTANBOEL/TUNIS Zeker 46 mensen zijn om het leven geko men toen een boot met migranten zonk voor de kust van Tunesië. Dat meldt het ministerie van Defensie in het Noord-Afrikaanse land, dat eerder sprak over zeker 35 doden. De kustwacht zou tientallen men sen hebben gered. Op de boot zaten volgens de au toriteiten ongeveer 180 vluchte lingen. Mensensmokkelaars ge bruiken Tunesië in toenemende mate als vertrekpunt voor boten die met migranten proberen Eu ropa te bereiken, omdat de autori teiten in buurland Libië strenger zijn gaan controleren.Ook voor de Turkse kust verdronken vluchte lingen. Daar overleden zeker ne gen mensen, onder wie zes kinde ren, toen een speedboot waarop ze zaten zonk. Volgens het Turkse staatspersbureau Anadolu ver voerde de boot bij Antalya vijftien vluchtelingen. De Turkse kustwacht en vissers konden zes opvarenden in veilig heid brengen. De kustwacht gaf geen informatie over de nationali teit van de slachtoffers. Onlangs werd bekendgemaakt dat het aan tal migranten dat illegaal de EU binnenkomt via Turkije in de eer ste maanden van het jaar aanzien lijk is toegenomen. maandag 4 juni 2018 Hoeveel pensioen krijg ik als ik eerder stop met werken en wat kost het me als ik minder ga werken? Dat zijn de twee be langrijkste vragen van werkende 50-plussers aan Pensioenfonds Zorg en Welzijn (PFZW). De Toe komst Verkenner geeft daar nu een antwoord op. Peet Vogels Zeist - Peter Borgdorff, dir. PFZW Vertrek: t/m december 2018 Verblijf in Hotel Atlanta Inclusief alle avonden diner! Inbegrepen: Ontvangst met een glaasje Prosecco 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 of 3 x 4-gangen diner Entree kabelbaan Valkenburg Wandeling langs de kastelen 25% korting op een dagentree Thermae 2000 Entree voor casino Valkenburg Gebruik WiFi Hotel Atlanta (4*) is een sfeer- Highlights vol familiehoteL op 500 meter Loopafstand van het centrum van Valkenburg. Zij beschikken over een uitstekend restaurant, dak- en tuinterras en bar. De Fluwelengrot Thermae 2000 Kasteel Ruïne Valkenburg Gemeentegrot Winkelen in Maastricht Trek de Limburgse heuvels in! 3-daags: €102,00 p.p. 107,00 p.p. 4-daags: 156,00 p.p. t/m 23 juli en 17 sept. t/m 16 nov 161,50 p.p. 24 juli t/m 16 sept., 17 nov. t/m 31 dec. Toeslag bij verblijf op vrijdag of zaterdagnacht: 10,00 p.p. juni t/m 23 juli en 17 sept. t/m 16 nov. 15,50 p.p. 24 juli t/m 16 sept. en 17 nov. t/m 31 dec. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag eenpersoonskamer: 4,50 p.n. Toeristenbelasting: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten 14,50 per boeking. GeLdig t/m december 2018, m.u.v. feestdagen Meer informatie en boeken: Ga voor Verliefd op Valkenburg naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1817 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744 v y hotelarrangementen De g rootste vijand van de Eefje Oomen Utrecht Weg is de tijgermug nog niet. Hij duikt ook dit jaar weer op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10