HET IS GOED DAT JE HET DUIVELTJE IN DE OGEN KIJKT, ZEI DE APOTHEKER klachten stelde hij toen autogene training voor, een therapievorm waarbij je ont spanningsoefeningen leert inzetten als je in paniek raakt. Maar drie sessies ademhalingstechniek later waren mijn klachten alleen maar toegenomen. Na een uitgebreid psychologisch en bloedonderzoek kwam de antidepressiva in beeld. Pilon kijkt in mijn dossier: „Op basis van fobische klachten ben je toen in de zomer van 2000 begonnen met Se- roxat. Dat is ook het protocol: als therapie niet helpt, wordt een antidepressivum voorgeschreven. Niet meteen een hele pil, eerst een halve." Volgens mijn dossier ging het in de auto meteen beter. En tijdens een af spraak die zomer verzekerde ik Pilon dat het allemaal prima ging, al had ik wel last van nachtmerries. Hij noteerde dat we het daar de volgende keer over zouden hebben, maar van een vervolgafspraak is het nooit meer gekomen. Kennelijk had ik als puber bedacht dat praten niets op leverde en pillen wel, dus voortaan haalde ik mijn medicatie met een her- haalrecept van de huisarts. Vorig jaar verscheen Dodelijke psychiatrie, van de Deen Peter Gotzsche. Het voor woord is van arts en epidemioloog Dick Bijl. Hij is stellig over antidepressiva bij jongeren: 'In 2004 was op basis van een analyse van gepubliceerde en niet-gepu- bliceerde onderzoeken al aangetoond dat antidepressiva niet werken bij kinderen en adolescenten. Het gebruik bij deze groep gaat bovendien gepaard met een verhoogd risico op zelfmoord.' Ik vraag Pilon wat hij van deze uit spraak van Bijl vindt. „Daar was in 2000 dus nog niets over bekend", zegt hij. „Het enige wat ik wist, was dat huisartsen de medicijnen vaak voorschreven en dat als een huisarts in één keer een hele tablet voorschreef, je gekke dingen kon krijgen. Dat mensen juist paniekaanvallen kregen, of in de war raakten. Iemand kan een se- rotoninesyndroom krijgen, waarbij een overmaat aan serotonine in het bloed het brein op tilt laat slaan. Maar in principe zijn antidepressiva een probaat middel tegen angsten. Al zijn ze niet bedoeld voor mensen die nare dingen meemaken die nu eenmaal bij het leven horen en daar door een tijdje van de kaart zijn." Zou hij mij, terugkijkend op mijn casus en met de kennis van nu een ander anti depressivum voorschrijven? „Nou, ik be handel eigenlijk alleen mensen boven de 18. Ik weet niet meer waarom ik voor jou een uitzondering maakte, maar ik zou het inderdaad niet meer zo snel voorschrijven aan iemand van net 15. En als ik het deed, dan voor een korte periode. Als je een maal van je fobie af bent en het gaat weer goed, moet je afbouwen. Alleen was onze behandeling gestopt, dus dat was moei lijk." Allaert Pilon wilde aan den lijve erva ren wat antidepressiva die zijn patiënten gebruiken, kunnen doen. „Ik heb een paar middelen geprobeerd, waaronder Seroxat, omdat ik benieuwd was wat er dan ge beurde. Dat zou eigenlijk iedereen moe ten doen die de middelen voorschrijft. Ik heb nooit meer dan een halve pil geslikt, maar ik merkte dat mijn geheugen een stuk minder goed werd en ik werd wat onverschilliger. In een vloek en een zucht kwam ik de dag door, maar ik was minder empathisch dan gebruikelijk." wg magazine 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90