8 GAMEVERSLAVING DIGITALE DETOX Terwijl wetenschappers nog druk discussiëren of 'gameverslaving' deze maand wel terecht tot officiële psychische stoornis wordt uitgeroepen, weten ze in de jongerenkliniek in Hil varen beek het antwoord al. Als mijn moeder me riep voor het eten, schold ik haar verrot. Ben je gek? Wanneer wordt gamen een probleem? Zoals alcoholisten hun laatste volle fles in de glasbak keilen, junkies hun finale zakje cocaïne in de toiletpot dumpen en blowers een afscheids- joint opsteken, zo wilde Kai (17) laatst met zijn behandelaar ritueel afscheid van zijn gameverslaving nemen. Dat bleek zo simpel niet. Voor het opzeggen van zijn Call of Duty-account - het computerspel waar hij dagen, weken, nee, jaren aan verslingerd was - was een brief no dig. Een ouderwetse brief naar het kantoor van het computerspellenbe- drijf in Engeland. Het kantoor dat ver volgens de verontrustende medede ling terugstuurde dat Kais account nog een j aar in de lucht blij ft - voor het geval dat hij spijt krijgt. Kai - kort zwart haar, sproetjes, shorts - schuift wat op zijn stoel in de 'community room' met 'De Tien Acties' op de witte muren. (Actie 1: 'Wij er kennen dat ons probleem te groot is om zelf op te lossen en dat door dit probleem ons leven niet werkt'.) Hij zou, zegt-ie, de makers van zo'n spel vroeger nooit argwanend bekeken hebben, maar hij denkt er nu heel an ders over. „Ze willen helemaal niet dat ik kap, ik moet verslaafd blijven." Kai is de enige niet met een game- stoornis in Yes We Can Clinics in Hilvarenbeek, een specialistische in stelling in de ggz (geestelijke gezond heidszorg) waar jongeren tussen de 13 en 23 jaar pas terechtkomen als ou ders, voogden en zorgverleners ten einde raad zijn. Oprichter Jan Willem Poot heeft het aantal gameverslaafden beetje bij beetje zien toenemen. „Toen ik de kliniek in 2010 startte, was er nog geen enkele aanmelding uit die hoek. Inmiddels hebben we al tijd zo'n tien tot twaalf gameverslaaf den in behandeling; zo'n 10 procent van het totale aantal jongeren." Wie een tijdje meeloopt, kan het type er op het uitgestrekte landgoed met rododendrons en eikenbomen zó uitpikken. „Gameverslaafden zijn vaak wat stiller, meer in zich zelf ge keerd. Ze zien er, omdat ze extreem veel binnen hebben gezeten, vaak bleek uit, hebben ondergewicht om dat ze te weinig eten, zijn onhandig. Als ze rennen, rennen ze soms als poppetjes in computergames - met van die grote, onhandige passen." Het zijn allemaal jongens. „De ver deling hier is 40 procent meisjes en 60 procent jongens, maar niet bij ga meverslaafden. Dat is een 100 pro cent mannelijk probleem. Dat moet iets te maken hebben met de onder werpen van games; schieten, racen, voetballen; allemaal jongensdingen." Rem eraf Voor Kai was de PlayStation 4 lange tijd iets relaxeds, iets dat hem een 'break' gaf van de onrust in zijn hoofd, van de sleur op de mavo, van het opgepompte gedoe onder zijn vriendjes, van wie velen de ver keerde kant op gingen: blowen, dea len, stelen. Zijn ouders vonden het in eerste instantie ook beter dat-ie thuis zat te computeren dan stond te klie ren op straat. Zo werden die twee dagelijkse uurtjes er vier, en zes, en zo verder. Toen het op school misging - hij zakte twee keer voor zijn eindexa men en moest naar het speciaal on derwijs - ging de rem eraf. „Ik ging niet meer naar die school, waarom zou ik, het mislukte toch allemaal. Gamen wilde ik, want hoe meer ik zaterdag 2 juni 2018 GO Tk nam alleen nog pauze Eefje Oomen Hilvarenbeek —Kai, gameverslaafde Ouders hoeven volgens Peter Nikken (hoogleraar media- opvoeding aan de Erasmus Uni versiteit/lector jeugd en media aan de hogeschool Windesheim) niet onmiddellijk in een kramp te schieten als hun kind dol op gamen is. Het wordt pas proble matisch bij een of meerdere van de volgende signalen: Als een kind (haast) niet meer uit de virtuele wereld te trekken is; 2 Als een kind zich alleen nog op onlinecontacten richt; geen vrienden in het echte leven heeft; 3 Als huiswerk en taken thuis blijven liggen; 4 Als het slaapritme verstoord raakt. Nikken: „Wees alert als ouder. Zoek hulp als je je geen raad meer met je kind weet." Voor jongeren onder de 18 jaar staat op gameninfo.nl van het Trimbos Instituut een test om te bepalen of gamen nog wel een hobby is. Kijk op de site bij /video voor een interview met Patrick, die ook verslaafd was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8