ANTIDEPRESSIVA Persoonlijk Meer clan een miljoen Nederlanders slikken antidepressiva. Renee Kelder begon op haar 15cle. Pas nu, op haar 32ste, is ze een jaar medicatievrij. Reden voor vreugde en bezinning. Waarom lukte het haar niet eerder om te stoppen et begon allemaal met een paniekaanval. Ik was 13 en een jaar daarvoor scheidden mijn ouders. De nieuwe werkelijkheid was dat mijn vader mij belde als hij zijn auto de straat in stuurde om me op te komen halen. We reden weg van het huis dat niet meer thuis was maar 'mijn moe ders huis'; op naar de vrijgezellenflat van mijn vader. We bespraken welke film we zouden huren en ik hoefde niet meer te vragen wat we zouden eten, want elke zondagavond stond er een pan dampende chili con carne klaar. Het gebeurde toen we een paar minu ten onderweg waren. Ik voelde mijn ademhaling versnellen en probeerde mijn natte handpalmen te drogen aan mijn paarse skatebroek. Vanuit mijn tenen kwam een tintelend gevoel op dat in mijn buik tot een climax kwam. Ik klapte voorover. „Papa stop, stop!", riep ik. Mijn vader wierp een blik in de achter uitkijkspiegel. „Ik kan hier niet stoppen, Renee. Wat is er?" Mijn handen voelden ongelovig aan mijn buik en ik fluisterde dat ik het zelf ook niet wist. Langzaam zakte de pijn en eenmaal aan de chili con carne probeerde ik er niet meer aan te denken. Totdat de volgende paniekaanval zich aandiende. Toen de derde, de vierde... en ik uiteindelijk niets meer durfde. De kinder- en jeugdpsycholoog die ik na schooltijd bezocht, probeerde me te helpen met cognitieve gedragstherapie. Het was simpel: ik durfde niet meer met de auto en het openbaar vervoer, daarom ging ik die ritjes vermijden en werd de angst steeds groter. Ik moest oefenen, dagboekjes bijhouden en vertrouwen op het feit dat het weer goed zou komen. Maar een jaar later durfde ik ook niet meer bij iemand achterop de fiets en op mijn 14de zat ik voor het eerst op de bank bij een psychiater, Allaert Pilon. „Hele maal volgens het boekje", zei hij. Ik had last van een fobie en Seroxat was het ant woord. Ik was zo opgelucht over de hulp, dat ik niet eens nadacht over bijwerkin gen. Zo kwam ik binnen een jaar 10 kilo aan; een regelrechte ramp voor een puber die liefst dag en nacht naveltruitjes droeg. Jaren later zou blijken dat Seroxat bij jongeren onder de 18 de volgende bijwer kingen kan hebben: angst, agressie, ge dachten over zelfdoding, een verhoogd risico op pogingen tot zelfdoding en emotionele labiliteit. Ik heb ze allemaal gezien. Met de kennis van nu vraag ik me af of het middel niet erger is dan de kwaal, en neem contact op met psychiater Pilon. Hij nodigt me uit voor een gesprek op zijn praktijkadres. Bij binnenkomst heeft hij mijn dossier van achttien jaar geleden erbij gepakt. „Op 5 april 2000 meldde je je voor het eerst. Het was een paar dagen voor je 15de verjaardag." Hij beschrijft dat ik leed onder de vecht- scheiding van mijn ouders en dat ik me zorgen maakte over mijn naderende eindexamen. Naar aanleiding van mijn AAN DE PIL DE PIL Tekst RENEE KELDER Illustraties SASKIA VAN DER LINDEN 221 zaterdag 2 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 89