Dauifl Arjan David en Arjan van 365dagensuccesvol.nl hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. roerend zijn om te luisteren naar de wind door het loof of de dieren in de verte. Onderzoeker Luciano Bernardi wilde weten bij welke muziek je hersenen het beste ontspannen. Op een groepje proef personen liet hij speciaal gemaakte kal merende muziekstukken los, terwijl hij ondertussen de activiteit mat in hun hersenen. Verbaasd ontdekte hij dat er maar één moment was waarop de proef personen werkelijk konden ontspannen en de hersenen konden herstellen: in de stilte tussen de muziekstukken. Het probleem met geluid ontstaat wanneer je er niet aan kunt ontsnappen. Misschien is toegang tot stilte wel net zo fundamenteel als schone lucht en schoon drinkwater. In een wereld die bol staat van de herrie (en een overheid die dit niet zo hoog op z'n lijstje heeft staan) kun je dat alleen maar zelf regelen. De hei op en de duinen in. Muziek en televi sie uit. Mediteren en op retraite. Slapen met oordopjes. Driedubbel glas in je schuifpui zetten. Je kunt actief op zoek gaan naar stilte. Want stilte is meer dan de afwezigheid van geluid - het is een vorm van even wicht. En om die stilte werkelijk te erva ren, moet je misschien wel eerst heel goed kunnen luisteren. 41 magazine 21 Zonder dat je het in de gaten hebt maakt het je gek, of op zijn minst wat dommer, opgejaag- der en vermoeider. Het bezorgt je stress, hoofdpijn en uitputting. En je hoort er niemand over. De boosdoener? Lawaai. Dat hadden we kunnen weten. Want het Engelse woord voor lawaai is noise en dat heeft dezelfde oorsprong in het La tijn als nausea, ofwel misselijkheid. Ook lijkt het op noxia, wat zoveel betekent als pijn of schade. Simpel gezegd: lawaai is ongezond. Het veroorzaakt hartproble men, hoge bloeddruk, stress en slaap tekort. Het vermindert je creativiteit, vergroot je angstgevoel en zorgt dat je je minder goed kunt concentreren. Uit een onderzoek van de Wereldgezond heidsorganisatie in 2011 blijkt herrie in Europa meer dan drieduizend doden per jaar te veroorzaken. Alle Europeanen bij elkaar leven onge veer een miljoen jaar korter vanwege alle lawaai. En het is niet bepaald stiller geworden sinds 2011. Want waar is het in Nederland nog echt stil? Je hoort altijd ergens een snel weg of een scooter, de muziek van je kinderen staat hard en op een kalme zomeravond pakt de buurman zijn ket tingzaag om de coniferen te grazen te nemen. Over Schiphol hoeven we het niet eens te hebben. Natuurlijk is heus niet alle herrie slecht. Het is fantastisch om in een concertzaal of voetbalstadion te worden ondergedompeld in het geluid. Spelende kinderen in een speeltuin maken je ijk en zelfs in een bos kan het ont- Zoek de stilte in een wereld vol herrie H Reageren? magazine@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88