I Brussel al overhoop met Italiaanse regering 7 Italië krijgt eurosceptische regering, Brussel houdt de adem in Ministers over Italië Italië krijgt na weken van chaos toch een nieuwe regering: een samenwerking van de rechts- nationalistische Lega en de populistische Vijfsterrenbeweging. Europa kijkt gespannen toe. Het was een hobbelige weg richting een nieuwe regering. Bijna drie maan den moesten de Italianen wachten na de verkiezingen van 4 maart. De populistische partijen Vijfsterren beweging en Lega, de grote winnaars bij de verkiezingen, zijn zeer verschil lend maar hebben als gemene deler een kritische opstelling tegenover het Italiaanse establishment en Europa. Op zondagavond belandde Italië nog in een diepe politieke crisis, toen president Sergio Mattarella niet ak koord ging met de voorgestelde minis ter van Financiën: de eurosceptische econoom Paolo Savona. Even leken nieuwe verkiezingen de enige uitweg. De financiële markten reageerden paniekerig op de politieke chaos in de derde economie van de eurozone. Donderdagavond bleek een samen werking tussen Lega en de Vijfster renbeweging toch mogelijk. Hoogle raar privaatrecht Giuseppe Conté leidt de regering. „We gaan aan de slag om het leven van de Italianen te verbete ren", beloofde de aanstaande premier. Giuseppe Conté heeft geen enkele politieke ervaring en is voor de meeste Italianen een onbekende. Pizza In pizzeria Montecarlo in het centrum van Rome is Giuseppe Conté wel een vertrouwd gezicht. Ook na zijn benoe ming ging hij daar met een delegatie zijn geliefde pizza margherita eten. De 28-jarige ober Emanuele vertelt de volgende dag lachend dat Conté regel matig komt eten. Emanuele: „Hij woont hierachter. Hij is een heel aardige man. Hij neemt óf de pizza margherita óf de straccetti (dungesne den rundvlees), zonder knoflook!" Na afloop ging het hele team met de nieuwe premier op de foto. Emanuele laat hem trots zien. „Die gaat hier aan de muur." De partijleiders vonden in de partij loze Giuseppe Conté een compromis. Luigi di Maio (Vijfsterrenbeweging) en Matteo Salvini (Lega) zijn vice- premier. Salvini krijgt als minister van Binnenlandse Zaken het migratie dossier onder zijn hoede. Hij beloofde in de campagne een keiharde lijn onder het motto 'Italianen eerst!' Volgens de gepresenteerde plannen van de nieuwe regering worden uitge procedeerde asielzoekers uitgezet. Nieuwe migranten zullen hun asielprocedure mogelijk in gevangen schap moeten afwachten. Ook zegt Salvini te gaan snijden in het geld dat nu naar opvang van migranten gaat. Di Maio krijgt als minister van Arbeid en Industrie de kans het beloofde basisinkomen voor werk lozen te realiseren. De beloftes uit het regeerakkoord zijn op z'n zachtst gezegd ambitieus. Economen schatten de totale kosten voor de plannen tussen de 100 en 'SCHANDALIG EN RACISTISCH' De meeste Eurocommis sarissen bijten al weken lang liever het puntje van hun tong dan dat ze één woord loslaten over Italië, maar Jean-Claude Juncker (foto) leek er donderdag op een semi-besloten bijeenkomst fors in te vliegen. Op de vraag of Brussel niet meer moet doen voor kans arme jongeren in Zuid-Italië zei Juncker dat 'het aan de Italianen zeifis zich te bekommeren om hun arme regio's'. „Dat bete kent: meer werk, minder corruptie, meer ernst." Juncker kreeg partijleider van Lega Matteo Salvini, een flink deel van de Itali aanse pers én parlements voorzitter Antonio Tajani op zijn dak: „Als hij dit heeft gezegd, is dat onaanvaardbaar." Junckers woord voerders hadden uren werk om de schade te repare ren. De commis sievoorzitter houdt meer van Italië dan van zijn eigen vrouw, hij be doelt niet dat Italianen lui zijn, maar dat Zuid-Italië meer banen nodig heeft. En corruptie moet in heel Europa worden bestreden. Brussel baalt als een stek ker dat het na 'goed' ver lopen verkiezingen in Frankrijk, Nederland en Duitsland nu in een belangrijke lidstaat toch wordt geconfronteerd met een eurosceptische regering die ook nog met geld wil gaan smijten. Maar het zal dat niet laten merken: de nieuwe pre mier Giuseppe Conté mag rekenen op een warme gelukwens uit Brussel én een uitgesto ken hand om problemen zoals de torenhoge staats schuld, instortende eco nomie en migratiedruk samen op te lossen. DEN HAAG Deze foto gaat hieraan de muur 150 miljard euro. Naast een basisinko men willen partijen de belastingen verlagen en Italianen eerder met pen sioen laten gaan. Waar dat geld van daan moet komen, is niet duidelijk. De nieuwe regering lijkt weinig op te hebben met de strenge Europese begrotingsregels. De afgelopen weken riepen buitenlandse ministers Italië op niet af te wijken van de Europese regels, tot grote woede van de partijen en hun achterban. Zij willen juist een einde maken aan dit soort buiten landse bemoeienis. Ramkoers De gevreesde professor Paolo Savona, tegen wie president Mattarella zijn veto had uitgesproken, kreeg een andere ministerspost. Hij gaat aan de slag op het departement van Europese Zaken, een opvallende post voor een euroscepticus. Italië dreigt met deze populistische regering op ramkoers te komen met Brussel. De partijen hebben al aangekondigd de in hun ogen te strenge begrotings regels opnieuw tegen het licht te hou den. De angst in Brussel is groot dat de nu al enorme staatsschuld van Italië nog verder zal oplopen en dat daar door paniek ontstaat op de financiële markten. Vooralsnog reageerden die markten positief op het nieuws van de nieuwe regering na de onrustige week in Rome. Dinsdag houdt het parlement een vertrouwensstemming over de nieuwe regering. Dat lijkt een uit gemaakte zaak, aangezien Lega en de Vijfsterrenbeweging in beide kamers een meerderheid hebben. zaterdag 2 juni 2018 GO Populisten regeren toch Eveline Rethmeier Rome De nieuwe premier Giu seppe Conté vierde zijn aanstelling in zijn favo riete pizza restaurant, Montecarlo in Rome. Vooraan in het midden ober Emanu ele: „Hij neemt óf de pizza margherita óf de straccetti. Zonder knoflook." FOTO EVELINE RETHMEIER w De nieuwe Italiaanse re gering is nog niet aan getreden of ze ligt al in de clinch met Brussel. De reden: 'schandalige en racistische' opmer kingen van commissie voorzitter Jean-Claude Juncker. Frans Boogaard Brussel Het kabinet zal de plan nen van de nieuwe re gering 'kritisch volgen', zegt minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken. „Mijn inzet is goede samenwerking en ons allemaal houden aan de Europese regels." „Ik beoordeel elke rege ring op zijn daden", aldus minister Wopke Hoekstra (Financiën). „Alle lidstaten hebben de verplichting samen het 'goede economische weer' te benutten. Om te hervormen, te zorgen voor groei en de staats schuld in de lidstaten op orde te krijgen. Want we weten niet wanneer de volgende crisis komt." - Emanuele, ober van pizzeria Montecarlo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7