'DE 2 KILOMETER LANGE AMSTERDAM CITY SWIM WORDT VOOR OPA ELK JAAR PIJNLIJKER EN MINDER' event. 'Eens kijken of hij zich daar te groot voor voelt', dachten ze. Maar ik vond het superleuk. Destijds dacht ik: shit, ik kom in een organisatie bij mensen die de meest briljante dingen bedenken en de meest briljante studies hebben af gerond. Ik had 14 studiepuntjes genees kunde en, oké, een paar medailles omdat ik hard heen en terug kon zwemmen in een klotsbak. Door logisch na te denken, nieuwsgierig te zijn en vragen te stellen, won ik het vertrouwen van mijn werk gever. Ik kon dingen laten zien die ik had geleerd in de wereld van de topsport. Dan vroeg ik: jongens, wanneer is jullie piek moment, wanneer willen jullie een top prestatie leveren? Hoorde ik gelach. Zeiden ze dat ze elke dag pieken. Maar ik bleef serieus en zei: zo werkt het niet. Ook jullie moeten ergens naartoe leven." Op het bureau in zijn werkkamer ligt een notitieboekje met op de omslag Pieter 2.0. Overgehouden aan een etentje van twee jaar geleden. Van den Hoogenband, toen 38, nodigde zeven vertrouwelingen uit, mannen en vrouwen wier namen hij niet wil noemen maar 'die allemaal hun spo ren hebben verdiend in de samenleving'. „Ik zei: ik wil nog een keer een deuk in het heelal slaan, ik wil iets achterlaten voor de nieuwe generatie. Ik ben nu acht jaar gestopt als topsporter. Wat vinden jullie dat ik goed doe, wat slecht? In het bedrijfsleven voelen mensen zich vaak aangevallen door feedback, een sporter wordt er beter van." „Ze zeiden: 'Doe rustig, neem je tijd'." „Dat ze zeiden dat ik te aardig was. Dat ik moest leren nee zeggen. Dat sommige mensen kwaad willen en ik me te mak kelijk voor hun karretje liet spannen. Dat ik iedereen wilde pleasen, terwijl ik in wezen een jongen ben van alles of niets." „Nee. Ik heb niet iets van: ik wil timmer man worden of een heel goede loodgie- ter. Ik werk als adviseur op het gebied van vitaliteit, talentontwikkeling en toppres taties voor een aantal organisaties en ik ben ambassadeur voor meerdere goede doelen. Met alles wat ik doe, schaak ik op meerdere borden. Maar ik lever kwaliteit en dat geeft me rust. Ik heb moeten leren dat ik mijn carrière niet moet vergelijken met die van mensen die jonger zijn of sneller gaan. Het loopt lekker, het gaat goed. En als je me vraagt waar ik over tien jaar wil zijn, dan zeg ik: dan zou ik nog steeds willen doen wat ik nu doe." In zijn door witte meubels gedomineerde werkkamer hangen grote zwart-witfoto's van legendes als Albert Einstein en Mar tin Luther King. John Lennon heeft plaats moeten maken voor een close-up van Marie-José, Van den Hoogenbands tweede vrouw. „Zij viel voor Pietje van Puffelen. Het geluk dat ik nu met haar meemaak, dat gun ik iedereen." Een blik naar links, door de grote ramen, geeft zicht op een afgedekt zwembad van 12 meter; een olympisch zwembad is 50 meter lang. „Nee, nee. Veel te klein. Als ik echt wil zwemmen, pak ik de fiets en ga naar het zwemstadion. Dat doe ik zo eens per twee weken. Wat blijft is dat ik me op mijn gemak voel in het water. Als ik de zee zie, moet ik de golven op mijn lijf voelen. Ik vind dat ik moet blijven zwem men. Mijn stok achter de deur is de Am sterdam City Swim voor de Stichting ALS, waar ruim drieduizend deelnemers eens per jaar 2 kilometer door de Amster damse grachten zwemmen. Daar wordt opa jaarlijks uitgedaagd. En elk jaar wordt het pijnlijker en minder." „Het is confronterend dat wat je in je kop kunt, niet meer lukt. Laatst klokte ie mand terwijl ik zwom. Ik was bijna een minuut langzamer dan vroeger. Toen deed ik het fluitend, nu ging ik he-le- maal kapot. Dan is zwemmen niet leuk." „Nee, nee, heerlijk juist. Het interesseert me niks. Voor mijn verjaardag heb ik café De Bierelier in Eindhoven afgehuurd, ik had mijn familie en vrienden om me heen, lekkere muziek, bier en bitterbal len. Terug naar de essentie." Hij begint een anekdote over een onbe kende Brit die naast hem stond tijdens een concert van Pink in New York. Ble ken ze daar allebei te zijn voor hun ver jaardag. De man werd in luttele seconden zijn 'makker' - hoe mooi kan het gaan? In een zijstap van het verhaal zingt hij nog even het refrein van Here I Go Again van Whitesnake, voordat hij vertelt hoe hij daarna gearmd met zijn kersverse vriend meebrulde met Smells Like Teen Spirit. „Prachtig om mee te maken." „Ik hoef geen marathon meer te lopen. Ik ben een jaar geleden wel op yoga gegaan." „Nee. Ik ben de meest waardeloze leer ling die er is. Althans, ik wil wel leren, maar mijn lichaam is stijf en ik ben ont zettend slecht. Als ik het vrienden vertel, lachen ze me keihard uit, want volgens hen past yoga totaal niet bij me. Mijn li chaam werkt op conditie en kracht, yoga haalt me zó uit mijn comfortzone. Maar ik voel dat het goed voor me is. Ik heb minder last van mijn rug, ik blijf fitter." „Ik zou ze moeten zoeken. Mijn dochter heeft een keer een spreekbeurt gedaan over de Olympische Spelen en toen heeft ze ze meegenomen. Ze kunnen in een kast liggen, maar het kan ook in een kist zijn. In de hal heb ik een gitaar hangen van Eddie Vedder, die ik kreeg na het goud in Sydney. Die is voor mij van meer waarde dan al die medailles bij elkaar." „Soms komen er op tv of tijdens events beelden voorbij uit Sydney. Dan zegt Marie-José: 'Nou Piet, die armen... dat is alweer een tijdje geleden, hè vriend?" Hij schiet in de lach. „Ik hou zoveel van haar." <1 Wat zeiden ze? Wat vond je het moeilijkst om te horen? Het is nu twee jaar na dat etentje. Weet je inmiddels wie Pieter 2.0 is? 121 zaterdag 2 juni 2018 Lig je daar weieens in? Wat is pijnlijk? Je noemt jezelf 'opa', je bent dit jaar 40 geworden. Confronterend? Wil je je fysiek nog bewijzen? Nu kun je de downward facing dog? Heb je je gouden medailles nog? Als je in de spiegel kijkt, denk je dan: dit is niet het lichaam dat ik ooit had?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79