Alles met haar en handvatten Goeie zaak Hoe blijft de Nederlandse winkelier overeind, ingeklemd tussen grote ketens en internetshops? Op zoek naar middenstanders die kleur geven aan onze dorpen en steden. „In 1860 opende mijn overgrootvader een haar doekweverij, een kuiperij, een zeeftenmakerij en een borstelmakerij. In de jaren 50 brandde de fabriek af en bleef de borstelwinkel over." Mirjams vader hing aan de gevel een uithangbord met de woorden 'Kuiperij Anno 1860', een eerbetoon aan haar overgrootvader. „Dit pand is ook mijn ge boortehuis. Als klein meisje hielp ik mijn vader in de winkel. Maar ik was nooit van plan zeifin de zaak te staan." Wanneer haar ouders overlijden, besluit ze het toch te proberen. „Dat voelde meteen zó goed." Sindsdien staat zij iedere zaterdag achter de toon bank. Doordeweeks werkt zij bij een uitgeverij. „Het is geen winstgevende zaak, maar ik zet wel een familie traditie voort." In haar winkel verkoopt Mirjam bijna tweehonderd soorten borstels. Wie seri eus moet schrobben, kan er groene zeep en soda bij kopen. „We gebruiken van oudsher natuurlijke pro ducten. Mijn grootvader maakte nog borstels met haar dat hij bij de boeren inkocht." Een goede borstel is vol gens Mirjam onmisbaar voor het huishouden: „Ik heb twee bezems, één voor binnen en één voor buiten. Er staat een flessenborstel naast mijn afwasmachine en ik stof mijn huis met een plumeau van struisvogel- haar. Als het op huishouden aankomt zijn borstels net de Belastingdienst: leuker kun nen ze het niet maken, wel makkelijker." Mirjam denkt erover de borstels binnenkort ook te verkopen via internet. „Dan ga ik tweemaal per week naar het postkantoor. Ge volg is wel dat degene die de borstel heeft besteld moet wachten tot hij wordt bezorgd. Maar hoe erg is dat? Ik bedoel: met hoeveel spoed kun je nu een borstel nodig hebben?"ll gcmaia Teksl SAMUELBOM Polo JOOST HOVING Handstoffers, flessen- borstels, scheerkwasten en plumeaus. Als het haren en een handvat heeft, vind je het in de Borstelwinkel. „Het enige wat we niet heb ben zijn tandenborstels", zegt de trotse eigenaar Mirjam Nijbroek (51). Zij is de vierde generatie van de Nijbroek-familie die Deventer en omstre ken van borstels voor ziet. De Deventer Borstel winkel, Menstraat 7, Deventer 41 zaterdag 2 juni 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71