Gemiste kans op vergroening Scholenfusie blijkt bittere noodzaak Korting op subsidie ZB teruggedraaid Klep 2 DIRECTEUREN KRITISCH Commentaar Boeren en milieuclubs zijn teleurgesteld over het Euro pese landbouwbeleid. De Europese Commissie wil de subsidie voor boeren verminderen. Nederlandse boeren krijgen van 2021 tot en met 2027 nog altijd bijna 4,4 miljard subsidie, voor een groot deel in de vorm van rechtstreekse in komenssteun, maar LTO Nederland vindt dat de Hollandse boeren moeten worden ontzien omdat zij kwetsbaarder zouden zijn dan hun Europese collega's. Milieuorganisaties vinden het jammer dat Brussel de subsidies niet koppelt aan vergroe- ningseisen. Bijvoorbeeld om de vleesproductie terug te drin gen. Nu moet worden afgewacht welke milieumaatregelen af zonderlijke lidstaten nemen. De Europese landbouwsteun stamt uit de tijd dat regeringen zich zorgen maakten over de voedselvoorziening. Sindsdien is het subsidiecircus een eigen leven gaan leiden. Na de nu voor gestelde kortingen gaan in totaal nog steeds honderden miljar den naar de boeren. Dit is oneerlijk ten opzichte van andere ondernemers. En het is onwenselijk. Geen enkele bedrijfstak zou zo afhankelijk mogen zijn van steun. De Europese Commis sie had misschien een restje draagvlak voor de landbouwsubsi dies kunnen redden door de boeren keihard op een groen spoor te zetten. Overal in Europa op een vergelijkbare manier. Als het Europees Parlement of de Europese ministerraad die vergroening niet alsnog afdwingt, is er geen enkele reden meer voor steun aan de landbouw. Als Brussel de boeren niet op een groen spoor zet, is er geen reden meer voor landbouwsubsidies Heel groot is de afname niet. In vergelijking met het schooljaar 2017-2018 daalt het aantal brug klassers bij het Zwin College in Oostburg met elf tot 149 en bij het Reynaert College in Hulst met ze ventien tot 224. Meer leerlingen stromen echter uit dan er binnenkomen, waar door het Zwin College komend schooljaar nog 845 leerlingen telt (was 887) en het Reynaert College 1277 (was 1312). De twee middelbare scholen in Terneuzen, het Zeldenrust-Stee- lantcollege en De Rede, die samen daadwerkelijk één school gaan vormen, hebben de instroomcij- fers alvast gecombineerd. Ze tellen komend schooljaar 478 reguliere De daling van het aantal brugklassers zet zich voort in het komende schooljaar nieuwe brugklassers (was 493) en 65 instromers voor anderstalig on derwijs (was 83). De combinatie- school komt uit op in totaal 2461 leerlingen (was 2477). In 2018-2019 verandert er voor de leerlingen door de fusie nog niets. Dat wordt een overgangs jaar. ALMANAK Die Hulsterse kreeg het op haar heupen; ze besloot tot een grote schoonmaak van haar Mini. Na het uitruimen en stofzuigen was het de beurt aan een straffe ont- vetter want de scharnieren van de achterklep en de portieren za ten vol 'vies, vettig, zwart spul'. Ze kwam er echter al gauw ach- ter dat er ook 'nuttig, vettig, zwart spul' bestaat. Met een niet meer in beweging te krijgen, open achterklep en een rood hoofd van schaamte kon ze naar de garage. Het ding zat muurvast. De monteur kreeg geen kans een gevatte opmerking te maken. „Klep dicht!" Parkeerverbod op deel Markt De Lamaketta's hervinden zichzelf Stadsraad over afval en parkeren TERNEUZEN Repaircafé in De Kameleon Het passend onderwijs is mislukt. Die conclusie trekken directeuren van scholen voor speciaal onderwijs. Het aantal leerlingen in het Zeeuwse speciaal onderwijs stijgt, terwijl de bedoeling van het passend onderwijs was om meer kinderen op te vangen op 'gewone' scholen. De Klimopschool in Middelburg, een school voor zeer moeilijk le rende kinderen, moet één van de keukens in het gebouw ontruimen om een extra leslokaal in te richten. Het aantal vier- tot twaalfjarigen is in twee jaar tijd verdubbeld van on geveer dertig naar zestig. Dat komt deels omdat kinderen sinds de in voering van het passend onderwijs sneller op de juiste plek terechtko- De overheid heeft geen maatregelen genomen om het regulier onderwijs toe te rusten men, zegt directeur Peter Lijnse. „Vroeger gebeurde het vaak dat leerlingen drie scholen doorliepen en daarna bij ons terechtkwamen. Nu wordt er veel meer naar het in dividu gekeken. Dat is een positieve ontwikkeling." Kinderen die vroe ger naar dagbestedingen gingen en helemaal geen onderwijs volgden, komen nu eerder naar de Klimop- school. Down Maar Lijnse ziet ook leerlingen bin nenkomen die het niet redden op een reguliere basisschool. „Dan gaat het vooral om leerlingen met het syndroom van Down. Ze hebben op een gewone basisschool één op één begeleiding nodig en zaten meer buiten dan binnen het lokaal. Hun ouders kozen daarom toch voor het speciaal onderwijs. Het zijn leerlingen die de hoop hadden dat ze het zouden redden op een re guliere school." De provincie stuurde de begroting van de ZB begin dit jaar verschil lende keren terug. Uiteindelijk werd in februari besloten de eerste voorschotten van ruim 6,5 miljoen euro subsidie over te maken, onder voorwaarde dat uiterlijk 1 april de begroting op orde moest zijn. Een door de ZB opgevoerde post van 372.764 euro voor eigen onderne merschap werd geschrapt, omdat de provinciale subsidie daarvoor niet is bedoeld. De ZB heeft op 6 april een begro ting ingediend die wel is goedge keurd. Daarin wordt hetzelfde be drag aangevraagd als in februari, in totaal ruim 6,9 miljoen euro. Te genover het in februari ingehouden bedrag staan nu wel prestaties die de provincie wil subsidiëren. Overigens moet de ZB nog wel uiterlijk in juli duidelijkheid ver schaffen over de exacte kosten van de wetenschappelijke bibliotheek, omdat die niet helder zijn uitge splitst. zaterdag 2 juni 2018 e? De bestuurlijke fusie van de vier middelbare scholen in Zeeuws- Vlaanderen per 1 augustus is bit tere noodzaak. Dat blijkt (op nieuw) uit het aantal brugklas sers komend schooljaar. De da ling zet door. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl GROEDE De gemeente Sluis stelt een parkeerverbod in voor de zuidkant van de Markt in Groede. Auto's mogen alleen nog op de parkeerstrook staan. Nu zetten automobilisten hun voertuig vaak nog (half) op de weg neer, wat met name problemen veroorzaakt voor verkeer vanuit of naar de Schuit- vlotstraat. Zeker grotere voertuigen kunnen soms nauwelijks de Markt op draaien. TERNEUZEN De Lamaketta's zijn los. Nadat ze de afgelopen dertien jaar geen enkel nieuw nummer uitbrach ten, hebben ze er nu twee in korte tijd ge maakt. De nieuwste aan winst heet 'Doe mie die da ma' en volgt kort op 'Schat als het jongen is heet hij Elvis', dat vorige maand uitkwam. De Zeeuws-Vlaamse band van zanger Maikel Harte is opnieuw gaan schrij ven in aanloop naar het eigen festival De Ballade. SAS VAN GENT De stadsraad Sas van Gent buigt zich maandag over twee hardnekkige problemen: het overma tige gebruik van de afval- verzamelcontainers bij de Albert Heijn, waar ook illegaal afval wordt ge dumpt, en het overnach ten van buitenlandse vrachtwagenchauffeurs bij het sportpark van Corn Boys. De bijeen komst begint om 19.30 uur en is in multifunctio neel centrum De Statie. In buurthuis De Kame leon aan de Dokweg in Terneuzen is vandaag, zaterdag, van 09.30 tot 12.00 uur weer een re paircafé. Vakmensen zijn aanwezig om spul len te repareren, zoals elektrische apparaten, meubelen, speelgoed en fietsen. Ook zijn er twee naaimachines om zelf kleding te herstellen. Passend onderwijs scoort slecht Cornelleke Blok Vlissingen -Peter Hofstede, De Korre Het dagelijks provinciebestuur heeft de korting op de subsidie van ZB Planbureau en Biblio theek teruggedraaid. Het insti tuut krijgt ruim 371.000 euro meer dan in februari was beslo ten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65