©NDERNEMER Scoren met peperduur kraanhotel 'Hier komen gasten met geld, mensen met een vrije geest' Zuinig op je vermogen? Verstandig vermogensbeheer begint bij jouw Zeeuwse Rabobank Crane Hotel Faralda is misschien wel het opvallendste bouwwerk van Amsterdam. Ondernemer Edwin Kornmann Rudi over zijn verdienmodel. Dooi Vincent Krijtenburg Edwin Kornmann Rudi (54) is vanaf zijn 17de levensjaar bezig met uiteenlopende projecten. Van het opknappen van huizen tot miljoenenprojecten. Waar veel mensen in 2011 slechts een verpauperde scheeps kraan aan het IJ in Amsterdam zien staan, ziet hij juist veel potentie op de - dan nog desolate - NDSM-werf. „Waar het om gaat is locatie, locatie, locatie. Ik stapte naar de gemeente Amsterdam en kreeg al snel groen licht om de kraan te kopen voor één euro en te herontwikkelen." Grote tegensla gen treffen de ontwikkelaar, waardoor het niet drie, maar zes jaar duurt voordat de kraan in exploitatie kan. Maar het resul taat is een uniek hotel met drie luxueuze suites op 35, 40 en 45 meter hoogte: Free spirit, Secret en Mystique. Op het dek boven de suites bevindt zich een spa met een spectaculair uitzicht op de hoofdstad. De kraan heeft twee liften. Een grote lift brengt je van de begane grond naar de plek waar zeventig mensen kunnen feesten. De tweede lift bevindt zich in het bovenste draaibare deel van de kraan en brengt de gasten naar de suites. „Er komen hier gas ten die geld hebben: royals, mensen uit de film- en mediawereld, ondernemers, miljonairs. Het zijn ook mensen die vrij van geest zijn. Free spirits", zegt Kornmann Rudi, terwijl er een liftje naar beneden komt. Een Italiaanse ondernemer checkt uit na een nachtje in de kraan. Hoe zijn verblijf geweest is, zal voor de buitenwe reld een geheim blijven. „What happens in de crane, stays in de crane", luidt de regel. Wie nu een nachtje in de kraan wil slapen betaalt 600 a 700 euro. Binnenkort gaat de prijs omhoog naar gemiddeld 1000 euro per nacht. „De restauratie- en herontwikke lingskosten waren enorm hoog, maar een verblijf is een once a life time experience", zegt Kornmann Rudi, die weet dat de gas ten moeilijk een alternatieve slaapplek kunnen vinden die zó uniek is. „De kraan is voorbehouden aan gasten die vrij van geest zijn en genieten van het excessieve karakter. Ik behoud daarom ook het recht gasten te weigeren die niet voldoen aan de core values." Zo zette hij eens eigenhandig een Duits stel uit zijn kraan na onbeschoft gedrag tegenover hem en andere gasten. Om de monumentale kraan te restaureren en om te bouwen tot hotel is er door de ontwikkelaar en vele stakeholders rond vier miljoen euro in het project geïnves teerd. Geld dat hij dan - zoals de meeste mensen - niet in zijn achterzak heeft zitten. „Omdat het een monumentaal pand is heeft het Nationaal restauratiefonds haar nek uitgestoken. In een café in Overveen heb ik de eerste contacten gelegd met be drijven, voornamelijk multinationals die deringen en feesten. Op de website staan onder de stakeholders merken als Grohe, Heineken, Honeywell, Illy en Rituals. Een ruimte in de kraan huren voor een dagdeel kost 850 euro. Wie de hele kraan een dag wil huren betaalt daarvoor tussen de 5.000 en 25.000 euro. Het precieze bedrag hangt af van de wensen van de klant. Zo is bijvoorbeeld extra beveiliging een optie, evenals het arriveren met een helikopter. nu nog stakeholder zijn", legt hij uit. De stakeholders stelden goederen of diensten om het niet beschikbaar. Een aanvullende lening van vier ton maakt de begroting sluitend. „Voor de stakeholders is de kraan een plat form voor acquisitie, marketing en sales. Eigenlijk kun je de kraan zien als één grote marketingfabriek voor deze merken." Het blijkt dan ook niet de hotelfunctie die de belangrijkste activiteit is. Meer dan de helft van de omzet komt uit de exploitatie van de kraan voor corporate- en music- events. Bedrijven gebruiken de kraan bij voorbeeld voor productlanceringen, verga- Kom maar op met de toekomst Rabobank thema: innovatie deondernemer.nl Free spirits Hotelfunctie is bijzaak Vraag een vrijblijvend adviesgesprek aan met een specialist bij jou in de buurt. Dit kan via rabobank.nl/privatebankingzeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64