Roofdieren aan de wandel na flink noodweer Hoogste ontslagvergoeding ooit: ruim zes ton voor werknemer Roadtrips 5 voordeel s.nl/roadtrips Kies uw eigen weg Kras.n kunnen ook nog het Kruis van Ver dienste krijgen, het Bronzen Kruis, De Bronzen Leeuw en de allerhoog ste onderscheiding, de Militaire Wil- lems-Orde. Die laatste krijgt dus de Nederlandse Apachepiloot. Bij de Luchtmacht komt hij op een voetstuk te staan. Dapperheidson derscheidingen zijn bij dit legeron derdeel schaars. Sinds de invoering in 1941 kregen 735 vliegers het Vlie- gerkruis opgespeld, vooral voor ope raties in de Tweede Wereldoorlog. Deze eeuw waren het nog maar vier, waarvan een Nederlandse en een Amerikaanse F-16 vlieger. Zij wisten in Kosovo een inkomende ra ket te ontwijken en daarna alsnog het doel uit te schakelen. Risico Twee helikoptervliegers waren de laatsten die werden onderscheiden voor een operatie in Afghanistan. Zij zetten met hun Chinook com mando's afin een gebied waar zwaar werd gevochten en hielpen zo voor komen dat een belangrijke Taliban- strijder kon vluchten. Dat nog zo weinig Apachevliegers zijn onderscheiden heeft deels te maken met hun aantal; die is verge leken met troepen op de grond een stuk kleiner. Maar ook de cultuur binnen de luchtmacht speelt een rol, weet voormalig Apachepiloot Peter Gordijn. Een Apache is een hoog waardig wapen dat tientallen miljoe nen euro's kost. Die wil een krijgs macht liever niet verliezen. Vliegers worden opgeleid om doortastend op te treden, maar niet ten koste van al les. Ze moeten gevaarlijke situaties zoveel mogelijk vermijden. Maar piloten die binnen de lijntjes opereren, komen niet zo snel in aan merking voor dapperheidsonder scheidingen. Daarvoor is moed, be leid en trouw nodig. Ook de Brit O'Malley die twee militairen aan de buitenzijde meenam en afzette bij een Talibanbolwerk, heeft volgens Gordijn meer risico genomen dan mocht. „Dat is te prijzen want zo haalde hij een kameraad terug, maar zo'n actie kan ook heel zuur uitpak ken. Dan kun je zomaar ineens een kist kwijt zijn en een bemanning." De scheidslijn tussen eeuwige held en brokkenpiloot is dun. Achteraf gezien was er nauwelijks gevaar omdat de roofdieren niet buiten het terrein van de Eifel Zoo zijn geweest. Dierenartsen uit de regio hebben de dieren verdoofd. Daarna konden de roofdieren weer in hun verblijven worden gezet. De leeuwen, tijgers en het jacht luipaard ontsnapten gistermorgen vroeg, nadat de omheining van hun verblijven door het stevige nood weer van de uren daarvoor waren beschadigd. „De dierentuin was op dat moment nog niet open. Van ge vaar voor bezoekers was dus geen sprake", aldus de zegsman. Aanvankelijk was niet duidelijk of de roofdieren zich nog binnen of buiten het 30 hectare grote terrein bevonden. Met behulp van drones werden de dieren gelokaliseerd. Naast de grote katten ontsnapte ook een beer. Die werd afgemaakt omdat het beest wel buiten de om heining liep. De Duitse tak van dierenrechten organisatie Peta uit scherpe kritiek op de beslissing van de dierentuin directie. „De ontsnapte dieren wil den vrij zijn en eentje betaalde dat met zijn leven. Verdere uitbraken of dodelijke ongelukken kunnen in de toekomst alleen worden voorko men als wilde dieren niet langer worden opgesloten om de nieuws gierigheid van bezoekers te bevre digen", zegt biologe Yvonne Würz op de website van Peta. Ook dierenrechtenorganisatie Born Free Foundation uit kritiek aan het adres van de Eifel Zoo. 'Dit Van gevaar voor de bezoekers was geen sprake. Het park was nog gesloten ernstige en tragische incident moet dringend onderzocht worden', re ageert zoöloog en bioloog Chris Draper op Twitter. De in 1972 geopende Eifel Zoo is privébezit en ligt in het westen van Duitsland, nabij de grenzen met België en Luxemburg. Politie en brandweer lanceerden een grote zoekactie naar de roofdieren nadat de verantwoordelijken van de die rentuin alarm hadden geslagen. piloot Zachary Johnson een bijzon der verhaal heeft. Hij kreeg eveneens het Vliegerkruis, voor een operatie in Irak in 2008. Twee van zijn beste vrienden wa ren neergehaald met hun Apache bij An Najaf. Vijandelijke strijders, zo'n 600 in totaal, hadden zich goed inge graven. Piloot Johnson vloog terug om de vijand te bestoken met zijn Hellfire-raketten. Toen hij door zijn munitie heen was, liet hij zich op nieuw op de basis volhangen met ra ketten en keerde terug om de plek van de crash veilig te stellen. Met grondtroepen wisten ze zo'n 600 strijders op afstand te houden om de omgekomen collega's te bergen. Het Vliegerkruis is een hoge on derscheiding maar in Nederland - net als in Amerika en Groot-Brittan- nië - niet de allerhoogste. Militairen die uitblinken in bijzondere daden Zo'n actie kan ook heel zuur uitpakken. Dan kun je zomaar ineens een kist kwijt zijn en een bemanning Een bijzonder besluit, zo zegt ar beidsrechtsadvocaat Maarten van Gelderen. „Niet alleen vanwege de hoogte van het bedrag, maar ook omdat de rechter de schade voor de werknemer vol doorrekent op de werkgever. Een optelsom van omstandigheden maakt dat de ver goeding extra hoog uitpakt." De 58-jarige werknemer werkte al sinds 1983 bij het bedrijf. Eind maart hoorde hij dat hij na een fu sie overgeplaatst moest worden naar Engeland. De man ging hier mee niet akkoord, waarna het be drijf besloot een ontslagaanvraag in te dienen bij het UWV. Toen die toestemming weigerde, stapte de werkgever naar de rechtbank. De rechter had eind mei geen goed woord over voor de manier waarop het bedrijf met de werkne mer was omgegaan. De man was 'aan zijn lot overgelaten': na het besluit hem over te plaatsen en zijn weigering was er alleen aange stuurd op het beëindigen van het dienstverband. Het bedrijf had zich niet inge spannen om de werknemer te be houden of geprobeerd iets te doen aan de verstoorde verhouding. Van Gelderen: „Je moet het als werkgever echt bont maken wil het zover komen." De 628.000 euro die de man kreeg, is het tot nu hoogst toegekende vergoeding sinds de wijzigingen in het ont slagrechtsstelsel in 2015. Van Gel deren sluit niet uit dat in de toe komst nog hogere ontslagvergoe dingen worden uitgekeerd. per persoon of bel KRAS zaterdag 2 juni 2018 Kijk op de site bij /video 1 1 hoe een helikopterpiloot twee militairen redt De roofdieren die gisteren kon den ontsnappen uit hun verblij ven in een dierentuin bij het Duitse Lünebach zijn weer ge vangen. „De twee leeuwen, twee tijgers en het jachtluipaard zit ten weer in hun verblijven", aldus een woordvoerder. Caspar Naber Lünebach Kijk op de site bij /video voor een filmpje van het v—noodweer in Lünebach —Peter Gordijn, oud-Apachepiloot De rechtbank Noord-Holland heeft afgelopen maand de hoogste ontslagvergoeding ooit bepaald. Een werknemer van ATP Services werd overge plaatst naar Engeland, maar hij weigerde. De rechter wees hem 628.000 euro toe. Priscilla van Agteren Haarlem Overstromingen nabij de Eifel Zoo in Lünebach. fotooliverberg/afp 088-0885 886 Zie kras.nl/actievoorwaarden $0$

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5