WEER EVEN THUIS fis 1 ri 19 Eveline Mos had een onbezorgde jeugd op de Loskade in Middelburg. Tot het oorlog werd. Toch denkt ze met plezier terug aan toen. Als we in Middelburg voor Loskade 33 staan, borrelen de herinneringen vanzelf op. Eveline Mos, ze is 86 jaar en heeft een scherp geheugen. Ook lichamelijk heeft ze geen klagen. Wacht maar eens af, knikt ze, als ze binnenkort haar tweede nieuwe knie heeft. Ze staat voor de voordeur van het monumentale pand. Een rijksmonu ment, het staat te koop voor een ruime zeven ton. En dan te bedenken dat haar vader het huis rond 1954 met moeite wist te verkopen voor 21.000 gulden. Eveline Mos neemt ons mee terug naar de jaren 1936 tot de ver koop halverwege de jaren 50, precies de periode dat ze bewust in het leven kwam te staan. De wederwaardighe den tijdens de oorlog hebben daaraan ruimschoots bijgedragen. O ja, de voordeur. Die was in haar tijd 'grachtengordelgroen'. De hui dige kleur, een beetje olijfachtig, vindt ze raar. De koperen brievenbus mag ook wel eens gepoetst worden. „Wij hadden een dienstmeisje in Walcherse dracht. Zij poetste alles wat koper was, de brievenbus en ook de deurknop." We kijken naar het ka naal. „Daar lagen vaak binnenvaart schepen. Op de kade lagen zand, grint, balken, ideaal om te spelen. Het mocht niet, dus het gaf een kick om het toch te doen. Met de andere kinderen van de Loskade, en met mijn vriendinnetje Koosje Joosje uit de Oude Werfstraat, zij was de doch ter van onze werkster." Eveline Mos werd geboren op de Langevielesingel. Zus Aly was tien jaar ouder, zij trouwde met Rinus Verburg, de latere 'deltaboy'. Vader Evert Mos was leraar aardrijkskunde en geschiedenis op het Stedelijk Gymnasium en op de Rijkskweek school. Om op het gymnasium les te mogen geven moest je in Middelburg wonen. De Langevielsingel viel on der Koudekerke. Met geleend geld van een collega kon in 1936 of 1937 het huis op de Loskade worden gekocht. De meidagen van 1940 maakten in druk: „Mijn vader zei dat er oorlog zou komen. We moesten stroken be hangselpapier op de ramen plakken, om te voorkomen dat ze zouden bre ken. Toen het bevel kwam dat we moesten evacueren, wist ik niet wat dat betekende. Op de fiets nam ik een deken en wat kleren mee. Bij een boer op Sint Laurens mochten we in een schuur. Daar zaten 32 vluchtelin gen, meest collega's van mijn vader. We sliepen op stro dat op de grond was uitgespreid. Dan het bombarde ment. Ja, ik zeg het bombardement, ik weet dat er discussie over is. De top van de Lange Jan zag ik brandend naar beneden komen. Nu zeventig jaar geleden, ik zie het nog voor me. Er vlogen vliegtuigen over, er ston den hakenkruizen op. Mijn vader legde uit wat een swastika was." Het gezin keerde terug, via de Noordweg en de Noordstraat. „Toen lag er puin, dat nog rookte. Als ik nu een brand ruik, denk ik meteen aan de meidagen van 1940. Ons huis stond er nog, maar alle ramen lagen eruit. De stroken papier hadden niet geholpen." In de eerste oorlogsjaren leek het gewone leven terug te keren. Eveline ging naar School J aan de Veersesin- gel. „Eind 1942, misschien begin 1943", vertelt ze, „stond er opeens een Duitser voor onze deur. We kre gen anderhalve dag om te vertrekken. Alle meubels moesten blijven staan, we mochten alleen kleren meene men. In ons huis kwam een hele hoge Duitse officier te wonen. Hij heeft het huis heel goed onderhou den. Op Dolle Dinsdag in 1944 is mijn vader gaan kijken, hij had nog een sleutel. Alles zat goed in de verf, er was een donkere kamer in het sou terrain gemaakt omdat de man graag fotografeerde. Wij kregen in die jaren een huis toegewezen in de Molstraat. Op het eind van de oorlog kwamen er evacués bij, Walcheren stond on der water." Meteen na de bevrijding werden er geallieerde militairen ondergebracht in het huis op de Loskade. „Schotten, Engelsen, Canadezen, vele nationali teiten. Het was koud, ze stookten al les op. Na een jaar kregen we het huis volledig uitgewoond terug. Het her stel ging langzaam. Stopcontacten, lichtknopjes, vloerbedekking, er was schaarste. We woonden nog op de Dam, toen de nieuwe lichtschake laars uit ons huis op de Loskade wer den gestolen." Ondanks die oorlogsellende heeft Eveline Mos goede herinneringen aan het huis. Toen ze klein was hing er een touwtje uit de brievenbus - precies datzelfde touwtje waarover Jan Terlouw vertelde. Toen het bevel kwam dat we moesten evacueren, wist ik niet wat dat betekende zaterdag 2 juni 2018 Spelen op de kade gaf een kick Jan van Damme Eveline Mos voor het huis van haar jeugd, Loskade 33 in Middelburg. FOTO RUBEN OREEL 1952, Eveline Mos voor het raam van Loskade 33, haar ouders staan op de stoep. - Eveline Mos Heeft u herinne ringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw ver haal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opne men met Ab van der Sluis: 08801- 30203, chef- nieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55