JP The Seeger Session band stopt 8 Let op! Verkeershinder. EXPOSITIE ANDREA GYORI IN VLEESHAL MIDDELBURG Dicht bij jezelf blijven vraagt om reflectie. En soms ook om moed. Beide vind je terug in het werk van AndreaÉvaGyori (1985, Hongarije). Westerschelde- tunnel volledig afgesloten van 5 op 6 juni PO Gyori onderzoekt haar mens zijn, haar vrouw zijn. Daarbin nen nemen lichame lijkheid en seksuali teit een belangrijke plaats in. Teke nen is haar meest direct uitings vorm. In een expressieve stijl die schetsmatig is, rudimentair en soms op het kinderlijke af, weet ze raak de verbinding te leggen tus sen wat zichtbaar en voelbaar is en haar denken daarover. De recente publicatie Vibration Highway is daar een sterk voorbeeld van. In een serie tekeningen uit de periode 20t3-20i4 verbeeldde Gyori de angst dat haar borsten zouden worden aangetast. Bedrei gende groeisels zoeken zich een weg over het papier. Ze nestelen zich in een borst. Of ze omsinge len er één en vullen onontkoom baar het hele vlak. Pas jaren later kreeg zij borstkanker. Haar om gang daarmee is het onderwerp van deze tentoonstelling. Die is mede indrukwekkend omdat Gyori op geen enkele wijze appel leert aan goedkoop sentiment. In drie sobere, aangrijpende video's zie je haar afscheid nemen van haar borsten, met haar moeder een ritueel uitvoeren om het verlies te accepteren en de kracht te vinden verder te gaan. Je ziet ook hoe haar moeder Gyori kaal scheert voordat ze door de chemotherapie haar haar zal kwijtraken. Woede Recente tekeningen gaan over de lasten die haar borsten haar be zorgden. En over de woede en frustratie van het verlies. Op de vloer liggen sculpturen van aange taste citroenen: verschrompeld, voorzien van gezwellen en we- zensvreemde slierten. Als symbo len van verloren vrouwelijkheid en vruchtbaarheid geven ze de tentoonstelling haar titel: Trauma- tized Lemon. Twee dreigende zwarte vormen ernaast kunnen de aanvallers zijn. Zes borstloze torso's op sokkels zijn kwetsbare beelden. Door het lichte oppervlak een zweem van kleur. Uit één er van steekt een punt, een ander heeft steuntjes die haar overeind houden. Een groot contrast met de afgietsels van haar bovenlijf vóór de operatie waarbij zij beide bor sten zou kwijtraken. Een extra wand met verdieping achter in de hal creëert de rust voor de presentatie van de video's en ruimte voor meer tekeningen die zonder lijst op sokkels of tafels liggen. De kwaliteit van de ten toonstelling zit hem in de ruimte lijke presentatie en het op een na tuurlijke wijze toepassen van uit eenlopende materialen en vor men. Ze belichten natuurlijk de specifieke ervaring van GyoriZij maakt die invoelbaar. Daarnaast is Traumatized Lemon een sterke ver beelding van verlies en daarmee omgaan in zijn algemeenheid. Een 'verhaal' overwaarde toekennen, afscheid nemen accepteren, steun zoeken en vinden en blijven zoe ken naar wie je zelf bent. tussen 20.30 en 04.00 uur •5^ WESTERSCHELDE TUNNEL www.westerscheldetunnel.nl Even leek de gedachte aan stoppen uit de lucht. De band werd tijdens een trip naar Dublin in januari zo goed ontvangen, dat frontman Jan Piet de Klerk zijn besluit nog eens wilde overwegen. „Dublin gaf een euforisch gevoel. Dan sta je er an ders in. We hebben nu het stof laten neerdwarrelen en er nog eens wat nachtjes over geslapen. We hebben negen jaar mooie avonturen be leefd. Het is tijd voor een andere muzikale uitdaging." En die uitdaging is eigen liedjes schrijven. Vorig jaar kwam De Klerks solo-album uit, Old cold church road. „Het voelt goed om mijn eigen werk te kunnen bren gen. Het is mijn eigen soul." Hij heeft al een aantal keer opgetreden onder de naam JP de Klerk. Ook sa men met zijn dochter Lonneke, die nu ook achtergrondzangeres is bij The Seeger Session Band. Met JP The Seeger Session Band, geïnspireerd door The Seeger Sessions van Bruce Springsteen, speelt De Klerk sinds 2009 voorna melijk liedjes van anderen in de pop-, folk-, jazz- en countrystijl. En met succes. „We hebben in heel Ne derland gespeeld, we zijn vijftien keer in Denemarken geweest, twee keer in Noorwegen en afgelopen jaar in Dublin. We zijn zelfs op de nationale televisie uitgezonden in Ierland." De Klerk noemt JP The Seeger Session Band een unieke band. „Ik ben er enorm trots op dat we het zo lang hebben kunnen doen. En dat we vijftien man zo lang bij elkaar hebben weten te houden." Sprake van onenigheid is er niet. Integen deel. „Het is een soort van op je hoogtepunt stoppen. We willen niet dat het als een nachtkaars uit gaat." Voor zijn solo-album is De Klerk zich meer gaan verdiepen in de Amerikaanse folkmuziek. „Maar je hoort ook invloeden van muziek uit mijn platenkast: rock uit de jaren 70. Ik maak nu mijn eigen werk, mijn eigen songs, maar natuurlijk zijn er sporen van het Seegerproject. Zoiets gaat in je dna zitten." Spetterend afscheid Het afscheid op 7 december in Drachten en op 8 december in De Spot in Middelburg zal iets speci aals worden, belooft de zanger. „We hebben genoeg ideeën, maar daar ga ik nu nog niets over zeggen. Het wordt een spetterend afscheid." zaterdag 2 juni 2018 Sterke verbeelding van verlies Overzicht van de tentoonstelling in de Vleeshal, fotos nicoout Nico Out Andrea Éva Gyori: Beeld uit video 'Punk Hairdo Ritual'. Andrea Éva Gyori: t/m 17 juni in Vleeshal, Markt, Middelburg, wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur, za. en zo. 11.00-17.00 uur. In de nacht van 5 op 6 juni 2018 wordt groot onderhoud verricht aan de Westerscheldetunnel en de tunnelweg. Ook is er een multidisciplinaire calamiteitenoefening in de tunnel. De werkzaamheden starten op dinsdagavond 5 juni om 20.30 uur en duren tot woensdagochtend 6 juni 04.00 uur, of eerder indien mogelijk. Gedurende de werkzaamheden en de calamiteitenoefening is de Westerscheldetunnel in beide richtingen volledig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via Antwerpen. Tijdelijke gele verkeersborden geven de route van de omleiding aan. Onze excuses voor het ongemak. Meer informatie: Kijk op www.westerscheldetunnel.nl of stuur een e-mail naar info@westerscheldetunnel.nl of bel de Klantenservice - vanuit Nederland: 0900 - 23 58 866 - vanuit België: 0031 - 113 - 23 28 44 O© WSTVerkeer Meeh. móoeutk met oe Sloiskiltvuuel Zijn eigen 'soul', zijn eigen geluid brengen. Dat is wat Jan Piet de Klerk uit Middelburg graag wil. Daarom trekt hij - na goed over leg met de andere veertien mu zikanten - na negen jaar de stek ker uit de JP The Seeger Ses sion Band. Valeska Nastaly Middelburg JP The Seeger Session Band bestaat uit vijftien muzikanten, onder wie Jan Piet de Klerk (met gi taar) en PZC-cartoonist Cor de Jonge (rechts vooraan) op saxofoon, foto hans colijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44