Duinhotel Zoutelande wint publieksverkiezing DE NOBELAER Rioolwaterzuivering is nu een heuse energiefabriek 4 Winst vorig jaar minder groot dan voorzien nu tot Dat was enkele jaren geleden wel anders. Begin 2014 werd duidelijk dat ZorgSaam in grote financiële problemen verkeerde. Een ingrij pende reorganisatie, waarbij hon derden banen werden geschrapt, was onvermijdelijk. Sinds 2015 is het financieel resul taat weer positief. In 2016 ging het om 6,5 miljoen euro. ZorgSaam, dat op 1 januari 2017 is gefuseerd met Stichting Curamus, had erop gere kend vorig jaar 5,3 miljoen euro over te houden. Dat is 2,3 miljoen geworden, waarvan het overgrote deel is te danken aan het onderdeel thuis- en ouderenzorg. Het overschot is volledig het ge volg van eenmalige meevallers. Dat de winst lager is uitgevallen dan voorzien, komt doordat er meer zorg is geleverd dan in het contract met de zorgverzekeraar was afge sproken. Daardoor werden niet alle kosten vergoed. Verder was ZorgSaam meer kwijt aan dure geneesmiddelen. Ook 'on voldoende kostenbeheersing' en het samenvoegen van systemen na de fusie worden als oorzaken ge noemd. Daarnaast kampt de orga nisatie met flinke werkdruk en een hoog ziekteverzuim. Er ligt een stevige basis waarop we verder kunnen bouwen Niettemin zijn er voldoende re denen om met vertrouwen vooruit te kijken, vindt de raad van bestuur. Het eerste jaar van de fusie heeft 'een goed gevoel' achtergelaten en dankzij de verbeterde financiële positie is er na jaren weer ruimte om te investeren. Inmiddels is een nieuwe mam- mograaf en een 'state of the art MRI' aangeschaft. Er zal nog meer worden geïnvesteerd in medische apparatuur en verdere verbetering van de kwaliteit van het ziekenhuis. Ook zijn nieuwe operatiekamers in voorbereiding. Binnenkort moet de overname van Warmande een feit zijn. Daar door kan ook in het westen van Zeeuws-Vlaanderen een breed zorgaanbod in stand worden ge houden. Naast de samenwerking met Universitair Centrum Gent en ADRZ/Erasmus MC gaat ZorgSaam samen met Maria Middelares in Gent optrekken. Ook de banden met ziekenhuis Bravis (in Bergen op Zoom en Roosendaal) worden verder aangehaald. Een toenemend probleem is het aantrekken van voldoende perso neel, door de krapte op de arbeids markt. Afgelopen jaar zijn 25 'hard nekkige vacatures' niet vervuld. Het gaat vooral om specialistische functies, maar ook om verzorgen den (niveau 3) en verpleegkundi gen (niveau 4 en 5). ZorgSaam heeft daarom een pro ject opgezet om meer nieuwe me dewerkers te kunnen werven. Daarbij richt men zich niet alleen op Zeeuws-Vlaanderen, maar ook op 'de ring daaromheen'. In totaal telt de zorggroep bijna 3.000 mede werkers. Toen de stembus op de website van de PZC werd gesloten, stond de teller voor het hotel van archi tect Timko Lokerse op 517 stem men. Er werden 1376 stemmen uit gebracht. Voor de verkiezing waren vijf Zeeuwse bouwprojecten genomi neerd, die in 2017 waren opgele verd. Architecten, uitvoerders en opdrachtgevers konden zelf hun project aanmelden. Na een 'beslo ten' voorverkiezing gingen de vier projecten met de meeste stemmen door naar de 'publieksstemming'. De vijfde plaats was een 'wildcard'. Die werd toebedeeld aan een pro ject, dat zich niet had aangemeld. Dat was dit jaar Duinhotel Tien Torens. Precies dat project kreeg dus de meeste stemmen in de pu blieksverkiezing. De uitslag van de publieksver kiezing van 'Het Mooiste, nieuwe Gebouw van Zeeland': 1. Duinho tel Tien Torens van Timko Lokerse (517 stemmen); 2. bedrijfsgebouw Gebroeders Weststrate in Goes van architecte Andrea Stam (349 stemmen); 3. woonwijk Scandina vische Velden in Zierikzee van ar chitect Hans-Jurgen Rombaut (228 stemmen); 4. eengezinswoning in Sint-Annaland van architect Paul van den Berge (143 stemmen); 5. hotel Bosch Zee in Domburg van architect Egbert Hoogenberk (139 stemmen). Voorafgaand aan de uitreiking van de publieksprijs voor 'Het Mooiste Gebouw van Zeeland' werd in het kader van de Dag van de Architectuur in het bedrijfs pand van Logus in Vlissingen ook de 'Juryprijs' bekendgemaakt. Die ging naar de woning van architect Nico Fierloos in Graauw. Waterschap Scheldestromen heeft de zuivering flink onder handen genomen. Sinds begin 2017 is er gewerkt aan de ombouw, in com binatie met renovatie en groot on derhoud. De operatie kostte bijna tien miljoen euro. Het zuiveringsproces is veel effi ciënter en energiezuiniger gewor den. Er is onder meer een anam- moxinstallatie gekomen, die op een goedkope manier stikstof uit het water haalt. Ook is er een reac tor gebouwd die fosfaat in het uit- gegiste slib omzet in struviet, een mineraal dat bijvoorbeeld tot kunstmest wordt verwerkt. Het biogas dat bij vergisting vrij- De zuivering kan 380 huishoudens van energie voorzien komt, drijft nieuwe gasmotoren aan. Deze produceren per kubieke meter gas veel meer elektriciteit. Daardoor levert de waterzuivering 35 procent meer energie op dan zij verbruikt. Met die stroom kunnen 380 huishoudens van energie wor den voorzien. De energiefabriek werd gister middag officieel geopend. Onder het motto 'Van bolus naar energie' trokken dijkgraaf Toine Poppe- laars en dagelijks bestuurder Gert van Kralingen van het waterschap symbolisch een toilet door. Wie nieuwsgierig is naar de energiefabriek, is vandaag wel kom. Het waterschap houdt van 10.00 tot 16.00 uur open dag op de zuivering aan de Fort De Ruyter- weg bij Ritthem. Bezoekers kunnen een rondlei ding krijgen, maar ook bijvoor beeld door een innovatieve riool buis lopen, een 3D-pannenkoek eten of op de foto gaan als laborant. zaterdag 2 juni 2018 PC ZorgSaam kan weer investeren ZorgSaam heeft vorig jaar veel minder winst geboekt dan ver wacht. Dat doet weinig af aan het optimisme waarmee de Zeeuws-Vlaamse zorggroep naar de toekomst kijkt. „Er ligt een stevige basis waarop we verder kunnen bouwen", zo staat in het jaarverslag 2017. Rolf Bosboom Terneuzen De nieuwe MRI. -raad van bestuur ZorgSaam Het Duinhotel Tien Torens in Zoutelande heeft met over macht de verkiezing van 'Het Mooiste Gebouw van Zeeland' gewonnen. Jan van Damme Vlissingen ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl De eerste Zeeuwse energiefa briek is een feit. De rioolwater zuivering Walcheren, bij Ritt- hem, is zodanig aangepast dat deze meer energie oplevert dan verbruikt. Rolf Bosboom Ritthem Het complete programma is te vinden op scheldestromen.nl/ energiefabriek 'Van bolus naar energie': dijkgraaf Toine Poppelaars en dagelijks bestuurder Gert van Kralingen openen symbolisch de energiefabriek. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40