Maleisië mild voor Rusland na MH17-rapport 3 Pieter van den Hoogenband: 'intrekken-spreiden-sluiten' kan speelser Zwemlessen zijn te ouderwets en een 'moetje'. Daardoor verliezen kinderen hun plezier inzwemmen. Het JIT heeft nog geen sluitend bewijs geleverd Olympisch zwemkampioen Pieter van den Hoogenband weet als geen ander hoe belangrijk het is om plezier te hebben als je leert zwemmen. Zwemlessen moeten daarom weer leuk worden, zo bepleit hij. En daarin staat hij niet alleen. Zelf leurde Van den Hoogenband met zijn kinderen van bad naar bad, op zoek naar een goede én leuke zwemles. „Bij de eerste baden stonden slecht betaalde zwemonderwijzers die de lessen afraffelden, geen goede focus hadden", vertelt Van den Hoog enband. Doodzonde, vindt de oud topzwemmer, want zijn kinderen ver loren hun plezier in zwemmen. Totdat hij wél goede lessen vond en zijn kroost fluitend in de kleedkamer stond. Zijn conclusie: de focus van de zwemlessen moet verschuiven. Nu ligt de nadruk op de veiligheid - kin deren moeten leren zwemmen om niet te verdrinken. Door de zwemles sen weer leuk te maken, krijgen kin deren meer plezier in het zwemmen en is het makkelijker om ze de goede technieken aan te leren, zodat ze nog steeds niet verdrinken. „Bovendien vinden ze het dan ook nog leuk om te zwemmen als ze hun diploma hebben gehaald", redeneert Van den Hoogen band. Ouders ervaren de zwemlessen als een 'moetje'. De ervaring: elke week zitten ze op zaterdagochtend om 08.00 uur in een klam zwembad ach ter een raam. En de lessen van hun kinderen kosten ook nog een flinke duit. Twee jaar geleden bleek uit een enquête dat de helft van de ouders niet te spreken was over de kwaliteit van de zwemlessen. Zwemonderzoekers erkennen dat er een wereld te winnen valt. Terwijl kinderen op de basisschool al veel werken met iPads en op hun eigen ni veau lessen volgen, zijn de zwemles sen op tal van plekken een stuk tradi tioneler. De kinderen staan bijvoor beeld nog te veel in een rijtje te wach ten totdat ze een bepaalde oefening mogen uitvoeren. „Als ze meer regie hebben over wat ze wanneer leren, ervaren ze direct meer plezier", constateert Mandy van der Weijden-Van Rooden, onderzoe ker aan het ZwemLab van Hogeschool Windesheim. Bovendien krijgen kin deren te weinig tips om hun zwem- vaardigheid te verbeteren, zegt Janco Nolles, docent en onderzoeker bij het Instituut voor Sportstudies aan de Hanzehogeschool Groningen. Tikkertje De vernieuwers bepleiten dat er meer leerzame spelletjes in de zwembaden moeten komen. Om de kleintjes wa- tervrij te maken, kunnen ze bijvoor beeld tikkertje spelen, waarbij de kin deren vrij zijn als ze hun hoofd onder water hebben. En laat ze op de rug drijven als ze 'af zijn'. De Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) lanceerde een paar jaar geleden al de eigen zwem- methode Superspetters. „We zagen dat de zwemlessen al jarenlang op de zelfde manier werden gegeven en wil den dat die leuker zouden worden", verklaart Alice Schols, projectleider zwemlessen. Ook andere zwemscholen beseffen dat het zwemmen leuker moet zijn. Ze weten echter veelal niet hoe ze dat moeten aanpakken. De Nationale Raad Zwemveiligheid (NRZ) laat op dit moment onderzoek doen naar de vraag wat de zwembaden kunnen doen om kinderen meer te laten Als de lessen leuk zijn, leren ze vanzelf niet te verdrinken zwemmen, ook nadat ze hun di ploma's hebben gehaald. Toch benadrukt de NRZ dat de zwemlessen bestaan om kinderen te leren overleven in het water. „Wij be palen wat ze moeten kunnen als ze hun A-, B- en C-diploma halen en dat vernieuwen we om de zoveel jaar. De kwaliteit is altijd goed", zegt woord voerder Marjolein van Tiggelen. Hoe de zwemlessen er precies uitzien en of er genoeg wordt gespeeld, dat bepalen de zwemscholen zelf. Van den Hoogenband beseft dat er nog een lange weg is te gaan. „Kinde ren zijn niet bezig met verdrinken. Zwemmen kan vooral superleuk zijn. Als de lessen leuk zijn, leren ze van zelf hoe ze niet verdrinken en blijven ze nog terugkomen ook." De Maleisische transportminister Loke stelt 'dat er geen doorslagge vend bewijs is dat Rusland verant woordelijk is'. „Het is te voorbarig om al naar Rusland te wijzen", zei de minister deze week in een inter view met een Aziatische radiozen der. „Het JIT (Joint Investigation Team) heeft nog geen sluitend be wijs geleverd." Maleisië moet ook 'de diplomatieke relaties in acht nemen', vindt Loke, waarmee hij lijkt te doelen op de relaties met Rusland. De uitspraak is zeer opmerkelijk. Het JIT, dat bestaat uit onderzoe kers uit Nederland, Australië, Ma leisië, België en Oekraïne, meldde vorige week dat er juist wél vol doende bewij s is gevonden om vast te stellen dat de BUK-raket die MH17 neerhaalde, oorspronkelijk van een Russische legereenheid was. Nederland en Australië beslo ten daarop Rusland verantwoorde lijk te stellen voor het neerhalen van het passagiersvliegtuig. De drie andere landen 'hadden daarvoor nog wat meer tijd nodig', volgens minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok. Nederland leidt het JIT, Maleisië is bij het onderzoek be trokken omdat het ging om een vlucht van Malaysian Airlines. Blok zei gisteren verrast te zijn door Loke. „We hebben nauw con tact met Maleisië. Ze kennen ook de bewijsvoering. De woordvoering van de nieuwe minister vond ik verrassend, maar ik realiseer me dat het een zeer recent aangetreden minister is, dus ik ga er geen zware conclusies aan verbinden." Loke is sinds twee weken minis ter. De politieke situatie in Maleisië is onstuimig. Een 92-jarige ex-pre mier werd recent weer tot rege ringsleider gekozen, terwijl zijn voorganger is verwikkeld in een corruptieschandaal. De nieuwe premier, Mahathir Mohamad, stond in het verleden op goede voet met de Russische president Poetin. Het is nog onduidelijk wat de op merking van Loke betekent voor de samenwerking tussen de JIT-lan- den. Premier Rutte stelde gisteren dat de Maleisische ambassade nog met een nadere verklaring zou komen. De ambassade reageerde gistermiddag niet op een verzoek om commentaar. Donderdag werd al bekend dat Nederland niet uitsluit ook Oe kraïne aansprakelijk te stellen voor de ramp. Dat land verzuimde het luchtruim boven Oost-Oekraïne te sluiten, terwijl het al zou hebben geweten dat er een BUK-installatie in de buurt was. zaterdag 2 juni 2018 GO Ellen van Gaaien Rotterdam Zwemlessen zijn al jaren vrijwel overal hetzelfde. FOTO TIM RIJNHOUT/PVE - Pieter van den Hoogenband Magazine Was het een minister die uit de bocht vloog of volgt Maleisië Nederland niet in het aanwijzen van Rusland als verantwoorde lijke voor het neerhalen van MH17? Cyril Rosman Den Haag/Kuala Lumpur -Maleisische minister Loke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3