2.400 banen erbij in Zeeland 3 'Geef het onderwijs de tijd' OUTLET TOPMERKEN KIND OP 1 Ouders willen hun i - kind niet meer naar een gewone school, Is ze zien dat het Het aantal leerlingen in het spe ciaal onderwijs neemt toe. Scho lenkoepel De Korre, waar vijf scho len onder vallen, geeft komend De werkgelegenheid blijft groeien in alle delen van het land, zo blijkt uit de arbeidsmarktprognose die het UWV gisteren presenteerde. Voor Zeeland wordt een stijging voorzien van 152.100 banen in 2017 naar 154.500 in 2019. Dat komt neer op een groei van 1,6 procent, ruim onder het lande lijk gemiddelde van 3,4 procent. Het UWV schrijft dat verschil toe schooljaar onderwijs aan ruim vijf honderd leerlingen. „Zoveel heb ben we er nog nooit gehad", zegt bestuurder Peter Hofstede. „Het is heel dubbel. Ik ben blij dat we geen personeel hoeven te ontslaan. We hebben zelfs vacatures. Maar als je kijkt naar de intenties van het pas send onderwijs, dan is de stijging aan de ontwikkeling van de bevol king in Zeeland. Die is al enkele ja ren stabiel en zal naar verwachting ook de komende periode nauwe lijks toenemen. Het aantal banen groeit in Zee land het hardst in de sectoren zorg welzijn, bouwnijverheid, ho reca, informatie communicatie en groothandel. Ook de uitzend- branche vaart wel bij de banen groei. Minder in trek zijn onder meer het openbaar bestuur en vooral de financiële dienstverlening. Ook de detailhandel, die de laatste jaren een bescheiden groei liet zien, lijkt volgend jaar wat te gaan inleveren. De Zeeuwse arbeidsmarkt wordt steeds krapper. Terwijl het aantal banen met 1,6 procent toeneemt, van het leerlingaantal op onze scholen een slechte ontwikkeling. De overheid heeft geen maatrege len genomen om het regulier on derwijs toe te rusten. Er is meer no dig om het passend onderwijs te la ten lukken. Ik geef het je te doen als leraar: een klas van dertig kinderen, waarin er drie of vier met een ver groeit de beroepsbevolking met slechts 0,9 procent. Het gevolg is dat steeds meer werkgevers moeite zullen hebben om personeel te vinden. „Dit was al het geval met tekorten in be paalde sectoren aan de bovenkant van de arbeidsmarkt, maar dit breidt zich nu ook uit naar beroe pen waarvoor een lager opleidings niveau nodig is", aldus het UWV. Zij stelt dat 18 procent van de Bij 18 procent van de bedrijven lijdt de productie onder personeelsgebrek standelijke beperking zitten." Lijnse denkt dat het mogelijk is om een deel van zijn leerlingen op een reguliere school les te geven. „Maar dan moet er meer geïnvesteerd worden in het passend onderwijs. Dat riep iedereen vier jaar geleden al, en dat blijkt nu dus ook. Het pas send onderwijs is mislukt." Complexer Ook het leerlingaantal van scholen koepel Respont neemt toe. Eén van de groeiende scholen is OdyZee in Kloetinge, dat speciaal onderwijs biedt aan leerlingen van 6 tot 18 jaar. In 2014 had de school 297 leerlin gen; begin dit jaar waren dat er 346. Volgens directeur Tonia de Groene zit de stijging 'm vooral in het voortgezet onderwijs. „De proble men van onze leerlingen zijn com- werkgevers in Zeeland merkt dat de productie lijdt onder het gebrek aan personeel. Dat was een jaar ge leden nog 13 procent. Positiefis dat door de groeiende werkgelegenheid het aantal men sen met een WW-uitkering zal af nemen. Eind 2016 ging het in Zee land nog om 7.800 uitkeringen. Dat was een jaar later, eind 2017, afge nomen tot 6.200. Het UWV ver wacht dit jaar uit te komen op 5.300 en volgend jaar op 4.700. Eind vorig jaar was Zeeland de regio met naar verhouding de min ste mensen met een WW-uitke ring. Dat lijkt de komende tijd ook zo te blijven. Het UWV voorspelt voor eind 2019 een WW-aandeel van 2,4 procent in Zeeland. Lande lijk is dat 2,8 procent. plexer geworden: ze hebben vaak leerproblemen in combinatie met autisme. Daarnaast vraagt de maat schappij steeds meer van ze. Scho len hebben open ruimtes, waarin leerlingen moeten samenwerken en reflecteren. Dat kunnen onze leerlingen alleen als ze heel goed begeleid worden." Ze ziet dat jongeren later bij Ody Zee terecht komen. „Ze proberen het langer in het regulier onderwijs. Het leren komt niet goed op gang en er zijn heel veel frustraties. Wij proberen altijd om kinderen weer naar het regulier onderwijs te lei den, maar als ze zo'n ervaring heb ben, dan krijgen we ze niet meer weg. Ouders willen hun kind dan echt niet meer naar een gewone school, als ze eindelijk zien dat het goed gaat." 3 JUNI KOOPZONDAG zaterdag 2 juni 2018 De bedoeling van het passend onderwijs was om meer kinde ren op te vangen op 'gewone' scholen, foto koen suyk Het aantal banen in Zeeland blijft groeien. Vorig jaar steeg dat al met 2.600. Uitkeringsin stantie UWV verwacht dat er dit en komend jaar in totaal nog eens 2.400 banen bijkomen. Rolf Bosboom Goes VLISSINGEN „We kijken naar wat de best passende plek is voor een kind. Als een kind op bloeit in het speciaal onderwijs, dan is dat geen kwalijke zaak." Dat zegt Madeleine Weij van Kind op 1, het samenwerkings verband voor het basisonderwijs op Walcheren en in de Ooster- schelderegio. Deze instantie be paalt of kinderen naar het speci aal onderwijs gaan. Weij herkent zich deels in de stijging van het aantal leerlingen op speciale scholen. „Ze verschillen sterk per school", zegt zij. De groei is deels te verklaren doordat op verschillende plek ken op de Bevelanden en Wal cheren kleuterobservatiegroe- pen opgezet zijn bij speciale scholen. „Kleuters kunnen zich daar in een kleine veilige setting ontwikkelen, om daarna door te stromen naar het reguliere on derwijs." Voorheen begonnen deze kinderen op gewone basis scholen. „Ze doorlopen een an dere route. Ze hebben geen taalervaring op een reguliere school, maar zetten op deze ma nier een stap vooruit." Weij erkent wel dat reguliere scholen soms niet genoeg toe- gerust zijn om leerlingen op te vangen die extra hulp nodig heb ben. „De groepen zijn groot en de werkdruk is hoog. Bovendien hebben Zeeuwse scholen vaak combinatiegroepen. Die factoren spelen een rol." Het samenwerkingsverband wil leerkrachten in het reguliere on derwijs de komende jaren gaan bijscholen. „We onderzoeken ook of we een stimuleringsbij drage kunnen geven aan scho len die kinderen met extra on dersteuningsbehoefte tegemoet komen." Het passend onderwijs mislukt? „Daar ben ik het absoluut niet mee eens", zegt Ad Vis, voorzit ter van Kind op 1 en bestuurs voorzitter van de (reguliere) Al- bero-basisscholen. „Ik zie dat scholen groeien en dat steeds meer kinderen goed geholpen worden. Geef het onderwijs tijd. Scholen hebben minstens vijf of zes jaar nodig voor je een con clusie kunt trekken. „De over heid moet iets doen aan de werkdruk, de gemiddelde klas sengrootte en aan het lerarente kort. Voor kinderen die extra on dersteuning nodig hebben, is dat funest." 12:00 - 17:00 UUR ITALIAANSE KOSTUUMS o.a. Canali, Corneliani, Caruso, Dsquared NU €399,- JASSEN& JACKS zomer/winter NU €125,- TRUIEN& VESTEN zomer/winter NU €60,- DSQUARED jeans, t-shirts sweats NU ALLES 50% KORTING Wilhelminastraat 26, Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39