i WK 2014 {h Van Dijk en De Nederlandse 'Leeuwen van de Atlas' 26 In Zwitserland werken vier jongens die groot werden in de eredivisie aan hun droom. De broers Nordin en Sofyan Amrabat, Hakim Ziyech en Karim el Ahmadi willen met Marokko geschiedenis schrijven op het WK voetbal in Rusland. 'Ik kende hem niet als speler' Column S JOERD MOSSOU Het gaat de laatste tijd weer steeds vaker over 2014. Laatst zaten we te vergaderen over het WK in Rusland, en ja hoor, daar waren ze alweer: de herinneringen aan die dik vijf fenomenale weken in Brazilië. Deze week werd het boek De hand van Van Gaal gepresenteerd van NRC-journalist Hugo Logten- berg. Een uitgebreide reconstructie van het WK specifiek ingezoomd op de aanpak van de Grote Louis. De mooiste quote uit het boek is van Wesley Sneijder. „Oké, oké. We gaan naar dat kut-wk", zou Wesley in besloten kring hebben gezegd tegen wat medespelers. „We winnen die titel, maar dan sla ik 'm daarna vol op die scheve neus." Het vocabulaire is zo onmiskenbaar Sneijder, dat er geen twijfel over kan bestaan dat het precies zo is gezegd, en los daarvan: u en ik zouden, met pak weg negen weken fulltime Van Gaal in het voor uitzicht, zeer waarschijnlijk precies hetzelfde heb ben gedacht. Wat het allemaal zo intrigerend maakt: het is pas vier jaar geleden. In iets breder perspec tief is dat een tijd- perkje van niks, zoiets als de dag van gisteren, maar tegelijk voelt het juist als een eeuwig heid, als een herinne ring uit een andere eeuw, toen de shirtjes nog van katoen waren en de bal van leer. Het is raadzaam om geregeld aan 2014 te denken. Je krijgt er buik pijn van, maar het biedt ook wat hoop moeten schrijven over wat er in de afgelopen vier jaar allemaal is ge beurd rond Oranje, verzand je in de omvang van de complete Harry Potter-reeks. Vuistdikke rap porten, ontslagen bondscoaches, ruzies, crises, in novatiemanagers, ballen in eigen doel, complete stuurloosheid. (Oh ja, en Van Gaal zeifis tamelijk roemloos ge sneuveld bij Manchester United, je zou het haast vergeten.) We zijn stilaan zo gewend gaan raken aan de rampspoed, dat terugdenken aan 2014 iets surrea listisch krijgt. Het wonder van toen wordt alleen nog maar groter. In retrospectief is het hilarisch dat er mensen boos waren dat Van Gaal onvoldoende de 'Hol landse school' aanhing. Alsof er godbetert een keuze was, met een selectie vol eredivisiespelers, vedettes op hun laatste benen én Arjen Robben. „We moeten niet teveel jammeren over Oranje", zei Van Gaal deze week bij de presentatie van het boek over zichzelf. „Het komt altijd weer goed." Dat klonk bemoedigend, al moest het Nederlands elftal later die avond nog tegen Slowakije spelen, en toen verging het optimisme je alweer snel. Deze zomer wacht ons de ultieme zure appel. Een WK zonder Oranje hoeft op zich geen ramp te zijn, denk maar aan 1982 en 1986, maar toch. Een onvergetelijke voetbalzomer zal het niet worden. Alles wordt anders dan vier jaar geleden. Minder leuk vooral. Toch is het raadzaam om geregeld aan 2014 te denken. Je krijgt er heimwee van, en buikpijn, maar het biedt ook wat hoop, want als juist Louis van Gaal zegt dat het weer goed komt met het Ne derlandse voetbal, dan kunnen we dat maar beter geloven. In de zomer van 2014 is het definitieve be wijs geleverd. Louis heeft altijd gelijk, zelfs als hij ongelijk heeft. Australië verslaat Tsjechië Ajax verhuurt Cassierra Er hangen drones boven een schit terend voetbalveld in Genève. De spelers van Marokko weten van daag dus genoeg: Hervé Renard (49) ziet alles. Wie in Genève niet volle bak gaat, krijgt te maken met de excentrieke Franse bondscoach. „Altijd weer die drones", lacht So fyan Amrabat (21), die bij Feyen- oord een bijna anonieme bijrol vervult, maar wel nadrukkelijk in beeld is bij Marokko. „Maar we moeten nou eenmaal topfit zijn over anderhalve week." Ook Karim El Ahmadi (33) heeft de drones afgelopen week geregeld boven het veld zien vliegen. „Vroeger kwam je er nog weieens mee weg als je wat rustiger wilde trainen", zegt hij. „Deze bonds coach ziet het al als je de warming- up op halve kracht denkt te kun nen doen." En ramadan of niet, de Leeuwen van de Atlas moeten deze week in Zwitserland vol gas geven. Groep B mag met Spanje, Portugal en Iran voor de dolenthousiaste Ma rokkaanse fans dan geen WK- poule meer zijn waar ze van wak ker liggen, de spelers weten dat de poule gerust als loodzwaar kan worden betiteld. „Vind je onze supporters enthousiast?", zegt Nordin Amrabat (31) een dag later met een grijns. De oudere broer van Sofyan lacht zijn tanden weer eens bloot. „Dit Marokko is een vechtploeg geworden en daar kij ken ze gewoon graag naar." Een paar meter verder hebben duizenden landgenoten bezit ge nomen van het veld in het Stade de Genève. Marokko heeft even eerder met 0-0 gelijkgespeeld te gen Oekraïne. Supporters dansen van vreugde in de doelgebieden. MAZRAOUI Andrij Sjevtsjenko (41), voormalig topspeler van Dynamo Kiev, AC Milan en Chelsea en nu bonds coach van Oekraïne is wel iets ge wend. Maar als er halverwege de tweede helft een Marokkaanse supporter over het dak van zijn dug-out kruipt, twijfelt hij ook aan zijn eigen ogen. Een paar mi nuten eerder sprintte er ook al eentje op Achraf Hakimi (19), rechtsback van Real Madrid, af. Tijdens de wedstrijd, voor alle duidelijkheid. Totale chaos „Als die supporter dat deze maand op het WK in Rusland nog een keer doet, komt hij niet ver, schat ik zo in", voorspelt El Ahmadi. Hij legt uit dat voetballen voor Ma rokko iets anders is dan uitkomen voor FC Twente, Feyenoord of As ton Villa. „Het is zo vaak totale chaos. De mensen zijn nu gewoon niet meer te houden. Voor het eerst sinds 1998 is Marokko er weer bij op een WK. En we heb ben ook nog eens een sterke selec tie. Leg dan nog maar eens uit dat er alleen maar goede ploegen meedoen aan het WK." Maar toch. Het Marokkaanse elf tal is al zestien wedstrijden op een rij ongeslagen. Het laatste verloren duel? Op bezoek bij Kameroen (1-0) op 10 juni 2017, kwalificatie voor de Afrika Cup. Renard laat zijn elftal volle bak vooruit voet ballen en wie de fluwelen balbe handeling van Mbark Boussoufa (33) en Hakim Ziyech (25) ziet, loopt het water uit de mond. „En tijdens de WK-kwalificatiereeks kregen we geen enkel doelpunt te gen", zegt El Ahmadi over het klinkende doelsaldo van 11-0. „Ja renlang speel ik al voor Marokko, maar heel vaak was het helemaal niets. Nu komt alles opeens sa- De bondscoach blikte met zijn groep terug op de 1-1 van donder dagavond in Trnava tegen Slowa kije en sprak van een leerzame zaterdag 2 juni 2018 GO @sjoerd mossou Als je een boek zou VOETBAL Australië heeft in aan loop naar het WK voetbal een ruime zege behaald in een oefen duel. In Sankt Pölten in Oostenrijk versloeg het team van bondscoach Bert van Mar wijk (foto) Tsjechië met 4-0. Matthew Leckie (2), Andrew Nab- bout en Jakub Jugas (eigen doel) scoorden. VOETBAL Spits Mateo Cassierra (foto) speelt komend voet balseizoen voor Gronin gen. De ploeg van trainer Danny Buijs huurt de Co lombiaan van Ajax. Bij de Amsterdam mers kwam Cassierra vooral uit in het tweede elftal, waar mee hij on langs de titel behaalde in de Jupiler League. O fi. (0 'Fans zijn echt Mikos Gouka Genève De drie Nederlandse-Marok kanen, die in de basis staan: Karim el Ahmadi, Nordin Amra bat en Hakim Ziyech. fotomontage Noussair Mazraoui (20) maakt volgens Karim el Ah madi (33) een prima indruk in Zwitserland. Het talent van Ajax zal het WK in Rusland echter waarschijnlijk niet halen. Bondscoach Hervé Re nard hakt binnenkort de knoop door. De Ajacied staat nu nog op de reservelijst van Marokko en komt alleen in aanmerking wanneer er ie mand geblesseerd afhaakt voor het WK. „Ik kende hem niet echt als speler", zegt El Ahmadi. „Maar Noussair doet het prima. Een groot talent." Met Manuel da Costa (32, ex- PSV) en Mbark Boussoufa (33, ex-Ajax) zijn er nog twee spelers geselecteerd met een verleden in Nederland. Memphis Depay, Georginio Wijnaldum en Virgil van Dijk (vlnr) tij dens de training van het Nederlands elftal, fotoanp Met een training op het complex van Serie A-club Torino begon het Nederlands elftal gister avond aan deel twee van zijn oe fentrip naar Slowakije en Italië. Bondscoach Ronald Koeman koos ervoor om niet tussentijds terug te keren naar Zeist, maar drie dagen door te trainen in Ita lië. Maarten Wijffels Turijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26