Sr DE WEEK VAN PHLIPPEN 20 Maximo Ibarra (49) wilde zeebioloog worden, maar is nu de eerste buitenlandse topman voor het oer-Hollandse KPN. Telecom is snel, een massamarkt. Een maatregel sorteert meteen effect.' INTERVIEW MAXIMOIBARRA Mobiele telefonie was nieuw; alle spelers wonnen klanten De Italianen willen van hun land een gesponsord luilek kerland maken. Als het aan de regering ligt, worden er minder belastingen betaald, krijgt iedereen een basisinkomen en gaan ze lekker vroeg met pensioen. Even eerlijk, zo gek klinkt dit toch niet? Eigenlijk willen we dit allemaal. En waar zijn ze nou beter in het niets doen dan in Italië? Dolce far niente is er uitgevonden: het weer is ernaar en het eten is zo lek ker dat een middagdutje onont beerlijk is. Hun kunst is zo prachtig dat nietsdoen nooit verveelt. Wie Italië kent, weet ook dat het verruk kelijke nietsdoen besmettelijk is. In 2003 woonde en werkte ik een tijd in het prachtige stadje Lucca. Ik kan u vertellen dat het verdraaid lastig is 's ochtends niet af te dwalen naar een prachtig kerkje of niet te blij ven hangen in zo'n gezellig ontbijt- lk gun de Italianen hun luilekkerland. Ik wil het alleen niet financieren barretje, maar stoïcijns het kantoor op te zoeken. De kunnen-we-niet- blijvengedachte treft elke Italië- ganger. Het probleem is dus niet dat we ons niet kunnen voorstellen dat de Italianen dit willen. En ik persoon lijk gun het die lieve Italianen ook. Maar ik wil het niet financieren. Italië is naarstig op zoek naar een sponsor. Zelf kan Italië het niet betalen. De plannen kosten niet alleen veel, ze brengen ook de eco nomie tot stilstand. In luilekker land zijn de mensen immers lekker lui en zakt de productiviteit in. Nu was die al zeer laag sinds de euro Nieuwsflits werd ingevoerd. Zolang Italië in de eurozone is die met een corrigerend vingertje meekijkt, willen inves teerders wel schuldpapieren van Italië kopen. Maar van luilekker land wil bijna niemand schuld papieren komen. En dus bedacht de nieuwe rege ring een slinks plan. Een plan om ook zonder groei investeerders zo ver te krijgen dat ze luilekkerland goedkoop sponsoren. Als we Europa - door te dreigen met ver trek - kunnen dwingen luilekker land toe te staan, willen de markten het ook wel financieren, is hun gedachte. In theorie kan het werken, ook al doet een vertrek Italië meer pijn dan ons. Het is de tactiek van een kleuter die dreigt de schappen leeg te maaien als hij geen lolly krijgt van zijn ouder. De koele ouder laat zich niet chanteren, maar een so ciale ouder neemt misschien toch het zekere voor het onzekere. Maar helaas voor Italië is Europa een uiterst koele ouder. Nu de meeste Europese verkiezingen ach ter de rug zijn, is het populistische besmettingsgevaar klein. Daardoor maakt het deze koele ouder niet uit of kleuter Italië de schappen leeg maait. Bovendien zijn er in Italië bedrijven van wereldformaat en slimme economen. Die weten als geen ander dat een Italië dat niet groeit, maar op een manier kan overleven: binnen Europa. Om te voorkomen dat de volkswil hun economische belangen schaadt, zal de vriendjespolitiek overuren moe ten draaien. Gelukkig is er met een Italiaans politicus altijd wel een dealtje mogelijk. Maar voor de gewone Italianen is het sneu: luilekkerland bleek slechts een luchtspiegeling. ING ABNAMRO Arcelor Mittal Wolters Kluwer KPN's persdame is vooraf ook erg be nieuwd, bekent ze. „Dit is zijn eerste in terview." Ibarra zit in zijn wittebroodswe ken; zes weken geleden volgde hij Eelco Blok op als ceo. Momenteel pendelt hij dagelijks heen en weer tussen het Rotter damse hoofdkantoor en de vestigin gen in Den Haag, Houten en bij Amsterdam Sloterdijk, waar we hem spreken. Slank en gebruind heet de ceo de visite welkom, om de pols een Fitbit- sporttracker ('zo kan ik mijn bewe ging monitoren') en een polsbandje. Vragen beantwoordt hij relaxed en in excellent Engels. Ibarra kwam afgelopen december als het spreekwoordelijke konijn uit de hoge hoed. Het ex-staatsbedrijf koos tot nu toe altijd ceo's met Hol landse namen als Wim Dik, Ad Scheepbouwer en Eelco Blok. 'Een groot vraagteken' kopte de Volkskrant, analisten hadden geen idee. tige landschappen. Tegenwoordig kom ik er helaas weinig. Nadat mijn vader in 1996 overleed, keerde mijn moeder terug naar Italië. Ook mijn broer en zus wonen daar." „Nee, zeker niet. Na de middelbare school, wilde ik eigenlijk naar de VS om mariene biologie te studeren. Als tiener was ik gefascineerd door de Franse onderwaterpionier Jacques Cousteau. Het werd Italië, alleen had ik mijn huiswerk niet gedaan. Een maal aangekomen - het was 1987 - bleken zich te weinig studenten voor zeebiologie te hebben aangemeld. Ik ging politicologie en economie studeren aan de Universiteit van Rome. Gezien mijn vader en opa niet onlogisch, maar destijds zag ik het vooral als een opleiding met veel mogelijkheden. Tot mijn verrassing vond ik het leuk." Die wending is de start geweest van een onorthodoxe loopbaan, met tele- „Ik ben 49 jaar en gebo ren in Cali, de derde stad van Columbia. Ik heb twee na tionaliteiten: mijn moeder, een Itali aanse, ontmoette mijn vader in de jaren 50. Ik ben de jongste van drie, ik heb een oudere broer en zus. Mijn vader en opa waren beiden advocaat en zaten in de Colombiaanse senaat. Mijn moeder onderwees talen op de universiteit van Bogota. Ik heb in Colombia een mooie jeugd gehad. Colombia is een geweldig land met gastvrije mensen en prach- com als rode draad. Na enkele busi- nesscursussen in het buitenland start Ibarra zijn carrière bij Telecom Italia, de PTT van Italië. Hij helpt in 1994 bij het lanceren van de eerste mobiele prepaidbundel. „Een opwindende pe riode. In een maand hadden we een half miljoen abonnementen." In zijn volgende baan bij Vodafone- voorloper Omnitel leert hij dat de klant altijd koning is. „Binnen Tele com Italia hadden ze het altijd over ge- @sandraphlippen Luilekkerland Sandra Phlippen is universitair docent aan de Erasmus School of Economics en voormalig chef economie bij deze krant. De Nederlandse pensioenfondsen zijn in mei weer een beetje rijker geworden. De fondsen hadden volgens onderzoeksbureau Aon de wind in de rug door beleggingswinsten. Stijgende aandelenkoersen en hogere prijzen voor onroerend goed maakten de effecten van de dalende rente goed. De gemiddelde dekkingsgraad ging vorige maand omhoog van 110 naar 111 procent. Deze graadmeter laat zien in hoeverre de fondsen aan hun verplichtingen kunnen voldoen. In het eerste kwartaal waren veel pensioenfondsen er op achteruitgegaan. In april was er echter weer sprake van stijging onder meer door winsten met beleggingen. O zaterdag 2 juni 2018 Na het nieuws uit Italië stegen de koersen van de banken en verzekeraars in heel Europa. Managers uitten kritiek op de lei ding, maar dat was niet terug te zien in de beurs koers. De Amerikaanse importheffing leek de staalgi- gant niet te deren. De uitgever kreeg een ad viesverlaging van Kepler Cheu- vreux. O GO Ik heb besloten mijn kans te pakken' David Bremmer Amsterdam U ontvluchtte Colombia niet. Wie is KPN's eerste buitenlandse chef? —Maximo Ibarra, KPN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20