17 VVD, CDA, D66 en Christenunie lijken zich af te zetten tegen elkaar én tegen de ministersploeg van het eigen kabinet-Rutte III. Ook in stemgedrag. Toch is het nooit over het randje. RUTTEIII COALITIE Ook als het gaat om Kamermoties sparen de partijen elkaar niet. Geregeld stemmen zij tegen eikaars moties e beloofden die ok- tobermiddag, bij de presentatie van het regeerakkoord, dat ze hun 'eigen ge luid' zouden laten blijven horen. Of je het nu Mark Rutte (WD), Sybrand Buma (CDA), Gert-Jan Segers of Alexander Pechtold (D66) vroeg: het mantra was hetzelfde. Deze partijen gingen niet 'kleurloos' elkaar of hun kabinet de hand boven het hoofd houden. Pechtold: „Ik was niet van plan als een soort voorstopper van de ministersploeg de boel te gaan zitten verdedigen in de Tweede Kamer." Allemaal hadden ze de afstraffing van de PvdA in het achterhoofd. Dat beeld van Diederik Samsom die zo dicht tegen de WD aan was gekro pen dat de kiezer tabak van zijn partij had. Ze wilden niet het volgende bruidje worden van Rutte dat wordt opgegeten. Hebben de coalitiepar tijen dat voornemen gestand gedaan? Wie na de eerste 219 dagen van Rutte III door de wimpers naar de verhoudingen kijkt, zou dat zeker kunnen denken. Botsen Zie hoe Tweede Kamerleden van de coalitiepartners soms hard botsen met de ministers en staatssecretaris sen van eikaars partijen. WD'er Arno Rutte die briest dat justitieminister Ferd Grapperhaus (CDA) een haatimam zegt niet te kunnen vervolgen. De WD'er zegt de CDA-minister simpelweg niet echt te geloven („Ik vind het moei lijkvoorstelbaar"). Net als toen hij nog oppositielid was, hangt CDA'er Pieter Omtzigt in de broekspijp van D66-staatsse- cretaris Menno Snel als het gaat om het falen van de Belastingdienst. Bij de fiscus, waar Snel politiek verant woordelijk voor is, hebben ze 'lopen klooien', valt hij de bewindsman aan. Precies zo nemen Kamerleden van de coalitiepartners vaker (dualisti sche) ruimte. WD'er Daniël Koer- huis die D66-minister Kajsa Ollon- gren geselt dat zij krakende asielzoe kers in Amsterdam niet aanpakt („De republiek Amsterdam bestaat niet"). D66'er Mathijs Sienot die op zijn beurt klaagt dat WD-minister Cora van Nieuwenhuizen de vracht wagentaks niet snel genoeg invoert. Ook als het gaat om bijvoorbeeld Kamermoties - oproepen of aanspo ringen aan de regering - sparen de partijen elkaar onderling niet. Gere geld stemmen zij tegen eikaars mo ties, blijkt uit cijfers van de Tweede Kamer. Nu hebben moties lang niet altijd vergaande consequenties. Maar in de pogingen het kabinet te sturen, koersen de partijen toch ge regeld een andere kant op. Vooral de WD wordt getart door coalitiepartners die 'vreemd' gaan. Meer dan driekwart van de moties die de liberalen niet zien zitten, maar CDA, D66 of Christenunie juist wel, halen een meerderheid. Het CDA weet zelfs meer dan negen op de tien moties aangenomen te krijgen terwijl de WD tegenstemt. Bij de partijen liggen ze daar niet wakker van. Bij het CDA en de WD ziet men dat alles binnen de lijntjes van het regeerakkoord blijft. Boven dien is de WD niet van de 'aanmoe- dingsmoties'; die zijn overbodig, oor delen de liberalen. Om toch iets te profileren, stemt de meest progressieve partij, D66, rela tief vaak anders dan overige rege ringspartijen, zeker als het gaat om 'groene' moties. Zonder veel succes overigens: meer dan de helft van de moties haalt het niet als Christen- Unie of CDA tegen is. De Christen- Unie stemde daarnaast het vaakst (164 keer) voor een motie waar de WD juist tegen was. Op de rem Zodra echter de randen van het re geerakkoord in zicht komen, trappen de partijen op de rem. Hooguit werd het spannend toen de Christenunie zich weloverwogen bij de oppositie aansloot in de roep om de opening van Lelystad Airport uit te stellen. Het was een eerste keer dat een coali tiepartij uit de pas liep. De gelederen sloten zich weer rap, dus laat het 'in cident' vooral zien dat de coalitiepar tijen échte confrontaties met elkaar en hun kabinet niet hoog laten op spelen. Precies zoals ook de fel bekriti seerde dividendbelasting uiteindelijk schoorvoetend door Pechtold en Segers - bepaald geen voorstanders - werd verdedigd met het devies: „Af spraak is afspraak." Eigen kleur bekennen is namelijk reuzefunctioneel met het oog op de volgende verkiezingen. Maar tot die tijd willen alle partijen wel deel blij ven zijn van het kabinet waar ze zich aan hebben verbonden. Profileren mag dus. Maar met mate. zaterdag 2 juni 2018 Vlnr: Klaas Dijkhoff (VVD), Alexander Pechtold (D66), Gert-Jan Segers (Christenunie) en Sybrand Buma (CDA), de fractieleiders van de coalitiepartijen, fotoanp Partij en mogen zich best profileren. Maar met mate Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17