balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl 15 269,- VISSTAND IJSSELMEER Het gaat niet goed met het I Jsselmeer. De visstand is in de afgelopen decennia flink teruggelopen en de maatregelen die tot nu toe zijn genomen leverden geen grote verbeteringen op. Jaap Quak van Sportvisserij Ne derland is er duidelijk over: „Na tachtig jaar zien we nu de effecten van de Afsluitdijk. Het IJsselmeer is altijd al een kunstmatige bak met water geweest, maar er zit nu echt weinig leven meer in." Quak doelt met name op het sterk afgenomen aantal vissen in het IJsselmeer. Sinds de jaren 8o is de visstand flink verslechterd, wat ook effect heeft op de vogels die rond het meer leven. Hoewel in de loop der jaren allerlei maatregelen zijn bedacht, zoals het aanleggen van een vismigratierivier en de binnenkort te openen Marker Wadden, lijken de vissen daar geen baat bij te hebben. Te schoon water Het teruglopen van de visstand is te wijten aan een groot aantal fac toren. Lange tijd werd in het IJssel meer afvalwater geloosd van zowel huishoudens als landbouw en in dustrie. Daaraan kwam met de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater in 1970 een einde. Het water werd daardoor weliswaar schoner, maar bevatte ook minder voedingsstoffen. Het gevolg: be paalde vissen trokken weg uit het meer en exoten deden hun in trede. De visserij heeft vervolgens bij gedragen aan de verdere afname van met name het brasem- en blankvoornbestand. Cijfers van Wageningen Marine Research, dat jaarlijks onderzoek doet naar het visbestand, laten een dalende lijn zien in de afgelopen decennia. Quak: „De rente kun je oogsten, maar van het kapitaal moet je af blijven. En dat kapitaal is op dit moment uitzonderlijk laag." Derk Jan Berends, secretaris van PO IJsselmeer (Nederlandse Vis sersbond), stelt dat het sinds een paar jaar wel beter gaat met be paalde schubvissoorten nadat er in Dat er nu iets meer te vangen valt, betekent niet dat het goed gaat 2015 extra maatregelen werden ge nomen. Zo mogen vissers tegen woordig 85 procent minder netten gebruiken. Berends: „Vooral met de baars en de snoekbaars gaat het een stuk beter. Hoewel we de afge lopen jaren met fors minder net ten mochten vissen, vangen we dus meer vis. Zelfs van de soorten waar het volgens de Wageningse onderzoekers slecht mee gaat." Volgens Joep de Leeuw van Wa geningen Marine Research moe ten de vissers zich echter nog niet rijk rekenen. „Over de afgelopen paar jaar valt het inderdaad mee. Maar als je naar de laatste tien a twintig jaar kijkt, is een aantal soorten wel degelijk achteruitge gaan. Dan heb je het over paling, spiering, brasem en blankvoorn. Dat er nu iets meer te vangen valt, betekent niet dat het goed gaat." Traagheid Er zijn nog zo'n zestig vissersbe- drijven actief op het IJsselmeer; een fors aantal op een meer met een lage visstand. Zowel PO IJssel meer als Sportvisserij Nederland roept dan ook al jaren om sanering van het grootste gedeelte van die bedrijven. Jaap Quak: „Het gaat misschien pijn doen, maar het kan niet anders. Er zijn al een heleboel saneringsregelingen overheen ge gaan, maar er zijn nog steeds vis sers die eigenlijk geen droog brood meer verdienen daar. En de traag heid op dit dossier is groot." Er lijkt echter langzaamaan schot in de zaak te komen. Vorige week zetten alle betrokken par tijen hun handtekening onder de Agenda IJsselmeergebied 2050, waarin staat hoe het meer wordt klaargestoomd voor de toekomst. Over saneren wordt echter niet ge sproken, dat is iets waar minister van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit Carola Schouten een klap op zou moeten geven. Een woordvoerder van het ministerie laat weten dat er nog overlegd wordt met alle partijen. „Alle op ties liggen op tafel." De Leeuw heeft echter zijn twij fels of het ooit weer wordt zoals vroeger. „Ik denk dat de visstand nooit meer wordt wat die geweest is. Er zijn veel dingen veranderd, maar er zijn zeker mogelijkheden voor verbetering. De vraag is nu eerst: hoe ga je om met die onze kerheid? Accepteer je dat het een dooie bak is, of haal je toch alles uit de kast om het IJsselmeer nieuw leven in te blazen?" Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! nar (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 5-daagse Stedentrip Berlijn 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Bohemen en Praag 5 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau zaterdag 2 juni 2018 Als startsein voor de aanleg van een vismigratierivier werd in 2014 een stalen vis omhooggehouden. FOTO CATRINUS VAN DER VEEN/ANP Karolien Koolhof Bilthoven - Joep de Leeuw, Wageningen Marine Research Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten v.a. slechts Vertrekdata: 11, 25 juni 9, 23 juli 6,20 aug 3,17 sept 1 okt Vertrekdata: 11 juni 2, 23 juli 20 aug 10, 24 sept1,15 okt. Vertrekdata: 18 juni 2,16,30 juli 13,27 aug 10, 24 sept/8 okt. Vertrekdata: 25 juni 9, 23 juli 6,20 aug 3,17 sept 1 okt. Vertrekdata: 18 juni 2,16, 30 juli13,27 aug 10, 24 sept. Vertrekdata: 18 juni 2,16 juli 6,13 aug 24 sept 22 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15