'Opbrengst' Pegidabarbecues gaat naar moskee 12 Oranje doet niet mee in Rusland, maar verslaggever Cyril Rosman gaat gewoon. Op eigen houtje! Omdat er weinig leuker is dan een WK voetbal volgen in nachttreinen, communistische flatjes en te dure taxibusjes. Hi guys, appt Sachin vanuit Amerika op een doordeweekse namiddag. „Het mailtje dat we alle maal vreesden, is gekomen. De Rus sen hebben de prijs van ons taxibusje verdubbeld. Wat doen we nu?" schrijft hij in het Engels. In de app- groep volgt een internationale stroom aan verwensingen aan het adres van een onbetrouwbaar Rus sisch taxibedrijf. We dachten dat hij rond was, onze trip naar het WK voetbal in Rusland. Tien dagen rondreizen en voetbal kijken. Zoals we al zeker twintig jaar doen tijdens EK's en WK's: dwars door Zuid-Afrika, Brazilië, Oekraïne. Van historische wedstrijden (Neder land - Argentinië in Marseille, 1998) tot obscure potjes (Zwitserland - Honduras in Bloemfontein, 2010). Heerlijk! We reizen niet mee met de Oranjekaravaan, slapen niet op de Oranjecamping en lopen niet mee in de Oranjeparade, maar trekken ons eigen, individuele plan tot het eerste fluitsignaal klinkt. Voor deze Ruslandtrip leek ook het laatste logistieke vervoersprobleem geregeld tussen de nogal afgelegen speelsteden Kazan en Samara. Totdat een Rus met roebels in zijn ogen opeens de prijs van het taxibusjes verdubbelde. In de appgroepen Bus A en Bus B stuiteren boze Amerikanen, Israëli's, Indiërs, Nederlanders en een Spanjaard over elkaar heen. „450 dol lar? Dit is echt belachelijk." De mensen in de appgroepen heb ben elkaar nog nooit gezien, we von den elkaar op een onlinereisforum waar mensen zich verzamelen met dezelfde hobby en hetzelfde pro bleem: hoe kom je van de ene kwart finale naar de andere? Er ligt een dag en 360 kilometer tussen Kazan en Samara, maar de trein doet er mini maal dertien uur over. Gaan of thuisblijven Ja, Oranje doet niet mee aan het WK. Wrijf het er maar in. We (drie vrien den) hebben het er ook (heel) even over gehad. Gaan we? In 2002 (het WK in Japan en Zuid-Korea, ook zonder Oranje) bleven we thuis. Daar hebben we nog steeds spijt van. En met het huidige niveau van het Ne derlandse voetbal kozen we ervoor ons lot niet te verbinden aan dat van Strootman en co. Dan komen we straks niet verder dan semi- vriendschappelijke potjes in iets tJe hoeft niette leven naar de grillen van een snoekduik- kopbal van Van Persie of een schwalbe van Robben in blessuretijd onbegrijpelijks als de UEFA Nations League. We gingen omdenken. En zeiden tegen elkaar dat het ook wel makke lijk is dat het Nederlands elftal er niet bij is. Dat we nu geen trucs hoeven uit te halen om aan felbegeerde kaar ten voor Oranje te komen. Niet hoe ven af te spreken bij een koffietentje op spoor 7 van Bremen Centraal Sta tion met een vage Duitser die mailde dat-ie nog kaarten heeft voor een wedstrijd van Nederland (WK 2006). We hoeven ook geen kopietjes van onze paspoorten meer op te sturen naar een kokosnotenhandelaar in Ivoorkust die zegt dat-ie via zijn voetbalbond nog wel tickets voor Nederland - Ivoorkust in Stuttgart kan regelen. (Ook WK 2006 en ja, dat is nog gelukt ook). Nog een voordeel: je kunt je reis ver vooruit plannen en hoeft niet te leven naar de grillen van een snoek- duikkopbal van Van Persie of een schwalbe van Robben in blessuretijd. De goden verzoeken Want wie gaf van tevoren een cent voor de kansen van Nederland op het WK 2014 in Brazilië? Wij niet. Als we de poule al zouden overleven, dan hooguit als tweede. Dus huurden we (en dat vonden we al de goden verzoeken) vanuit Nederland een auto waarmee we van Oranjes laatste poulewedstrijd (in Sao Paulo) de 600 kilometer naar een eventuele achtste finale in Belo Horizonte zouden rijden. Maar drie uur na de onwaarschijn lijke 2-0 van Memphis Depay tegen Chili zaten we (als trotse groeps winnaars!) in een internetcafé in Sao Paulo zwetend te zoeken naar nog enigszins betaalbare vliegtickets naar Fortaleza, 3000 kilometer ver derop, voor de achtste finale tegen Mexico. De huurauto kon weer terug naar de garage. Heerlijk dus, dat rondreizen tij dens zo'n voetbaltoernooi. Het is een excuus om naar plekken te gaan waar je altijd al naartoe wilde (Rio de Janeiro, Kaapstad, Moskou), waar je anders nooit zou zijn gekomen (Dnjepropetrovsk, Bloemfontein, Kazan) of waar je nooit meer wil komen (Charkov, Oekraïne). Het In eerste instantie dacht Rikko Voorberg dat het negeren van de provocatiebarbecue door anti-is lambeweging Pegida de beste op lossing zou zijn. „Het is echter toch belangrijk om aan Nederlandse moslims te laten zien dat de haat van Pegida niet door het volk wordt gedeeld." Volgens de 37-jarige Amsterdam mer is er veel onzekerheid bij de moskeebesturen over wat er kan gebeuren. „Pegida is uit op een reactie waarmee ze moslims als agressief kunnen portretteren." Om escalatie te voorkomen, vindt Voorberg het belangrijk om op een sportieve en onschuldige manier te reageren. En zo ontstond de Ramadan Sponsortour. Spon sors kunnen een bedrag beloven per Pegidabetoger, per stuk vlees dat op de grill komt of per kwartier dat er wordt gebarbecued. „Wij haten de betogers niet en willen de barbecue ook niet tegen werken", zegt Voorberg. „Ik heb Pegida verteld dat we met vrijwilli gers bij de barbecue aanwezig zijn om het aantal deelnemers te tellen. Ik zou hun graag de hand schudden en voor dialoog willen zorgen." De actie is binnen een dag al door ruim tweehonderd mensen ge steund. Volgens Voorberg gaat er per bezoeker zo'n 60 euro naar de moskeeën. „Dan kunnen we Pegida achteraf feliciteren met het mooie bedrag dat zij voor een goed doel hebben opgehaald." Separatie Edwin Wagensveld, woordvoerder van de Nederlandse tak van Pegida, zegt echter geen handjes te gaan schudden of gesprekken te gaan voeren. „Ik praat niet met mensen die fascistisch gedachtegoed steu nen. Wij zijn ook niet op zoek naar verbinding met moslims. Wij wil len separatie." Wagensveld vindt het ongeloof lijk dom dat de sponsoractie onder meer de omstreden As Soennah- moskee in Den Haag financieel zal steunen. „Ontzettend mooi dat mensen vrouwenbesnijdenis en homohaat in Nederland een steun tje in de rug willen geven", ver zucht hij sarcastisch. Voorberg: „Ik ben me ervan be wust dat in deze moskee enkele du bieuze overtuigingen worden ge preekt, maar vervreemding en uit sluiting zullen dit niet oplossen." Volgens de organisator van de sponsoractie zal het opgehaalde geld uiteindelijk waarschijnlijk niet bij de gebedshuizen terechtkomen. „De vijf moskeeën hebben aan gegeven onze steun te waarderen, maar ze kunnen het geld niet accepteren. Gedurende de ramadan mogen namelijk geen giften wor den aangenomen. Er is dus een grote kans dat het bedrag door de moskeebesturen direct wordt gedo neerd aan een goed doel." De hoogte van het bedrag is afhankelijk van hoeveel demon stranten komen barbecueën. Woordvoerder Wagensveld laat vanuit Duitsland weten dat de barbecues sowieso doorgaan. „Ook al zijn we met z'n tweeën of wordt het ons verboden, wij zullen volgende week elke dag tussen 20.00 en 22.00 uur voor de deuren van de moskeeën staan." zaterdag 2 juni 2018 GO Op naar Rusland! (En Oranje missen we niet) Cyril Rosman Breda Komende week organiseert anti-islambeweging Pegida bij verschillende moskeeën een barbecue. De Amsterdamse theoloog Rikko Voorberg heeft een manier waarop die actie de moskeeën geld oplevert. Thomas de Waard Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12