alias Willem van Oranje). Wie dat is, vraagt iemand grijnzend aan de me vrouw die de scepter zwaait in deze zalen vol kunstschatten. Ze heeft geen idee. Na Thouars en Airvault, kleine paradij zen van cultuur en architectuur, houdt het stadje Parthenay de boel wat langer op. Dat komt door het uitzicht bij de granieten Porte de la Citadelle. In de diepte het oude stadsdeel Faubourg Saint-Paul en de verweerde brug over de Thouet. Langzaam peddelen toerfiet- sers in felkleurige kleding over de brug. Ook zij doen kennelijk LVF. De route werd vorig jaar in Nederland uitgeroepen tot Fietsroute van het Jaar. Een bekroning van de samenwerking tussen drie regio's, zeven departementen en zeker een do zijn toeristische organisaties. De totale kosten bedroegen rond de 6 miljoen euro, voor asfaltering, egalisering, bewegwijze ring, veiligheidsmaatregelen en info panelen. Na Niort gaat het door een zonbesche nen moerasland met smalle paden en een overdaad aan bloemen, groen, bruggetjes en vrijstaande huizen met blauwe luiken. Le Marais-Poitevin - met la Venise Verte als het mooiste deel - is na de Camargue het vochtigste gebied van Frankrijk. De fietspaden staan in de winter onder water. Het waren les Hollandais die in de 17de eeuw de polders aanlegden waarop het moeras is ontstaan dat nu zo natuur lijk en groen oogt. In het hotel vertelt de eigenaar dat er bijna geen muggen zijn, zeker niet in het voorjaar maar ook nau welijks in de favoriete maanden van deze hinderlijke insecten: september en okto ber. In dit moeras? Geen muggen? Geen muggen. Op de ochtend van de negende dag doemt La Rochelle op, ooit bolwerk van de hugenoten, stad aan de oceaan of ei genlijk aan de zeestraat genaamd Pertuis d'Antioche. Op de drukke, sfeervolle boulevard staat het gezelschap erbij als een partij verdwaasde ontdekkingsreizi gers, verweerd door zon en wind, terug in de bewoonde wereld. Verderop flankeren enorme torens de havenmond: vroeger hing er een ketting tussen om indringers tegen te houden. Na 630 kilometer fiet sen, totaal ongetraind, overheerst een licht gevoel van voldoening. 41 ÜH frankrijk flVl a OUtSTREHAM THURY-HARCOURT -r,'V ^.SAUMWR MONTREI/1L-BELLAY PARTHENAY Ernaartoe Met de Thalys (vanaf €35 enkele reis) in enkele uren naar Parijs, dan de metro RER, lijn E, 'ligne rose' naar het Gare St.- Lazare, en de Intercités naar Caen in 2 uur. Huur een fiets bij Francois Bri- ane van LOC Vélo (zie locvelo.fr). La Vélo Fran- cette (LVF) begint bij het D-Day-strand van Ouistreham, 17 km van Caen. Andere handige beginpunten op de LVF- route zijn vijf stations waar de de hogesnel heidstrein stopt: Laval, Angers, Saumur, Niort en La Rochelle. De fietsroute De bewegwijzering met een haantje op een roze achtergrond is goed, naar Franse begrippen. Nederlanders zijn na drukkelijker signalering gewend. Soms moet je goed kijken, zelfs zoeken als het onhandig om een hoek hangt. Advies: download de gps-gege- vens van de LVF-site en zet ze in een Google Maps-kaart op de smart- phone. LVF heet als onderdeel van het Franse fietsrou tenetwerk ook wel V43. Alles over LVF: lavelo- francette.com, waar ook de spiraal-routekaart is te bestellen (Franstalig). Meer info over de La Loire a Vélo-route: fiet- sen-loire.com. Meer informatie over vakantie in Frankrijk: nl.france.fr. Het origineel van de Pegasus Bridge bevindt zich nog in het Mémorial Pegasus, naast Café Gondrée. Onze reisreportages kunnen (deels) door derden zijn betaald. Deze sponsors hebben geen Invloed op de tekst, de foto's en de vormgeving. 441 zaterdag 2juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 111