tement Orne, stemmen overwegend cen trumlinks, vertelt de waard van Hotel de France in Domfront, een pleisterplaats voor de fietsers van LVF (met het keur merk Acceuil Vélo). Of in elk geval, de Ornais moeten niet veel hebben van Marine Le Pen en haar Front National. „Gezond verstand, dat is de sterke kant van de mensen hier. Nuchter, met twee voeten op de grond." Langzaam wordt de LVF wat milder voor de fietser: de route volgt voies vertes voormalige spoorlijnen, vlakke tracés dus, en daarna een eindeloos chemin de halage (jaagpad) langs de rivier de May- enne. En wat betreft de eenzaamheid: die wordt draaglijker; die verwaait naarmate uren verstrijken, tegelijk met gedachten aan het wel en wee van het thuisleven. Het lijkt wel of die gedachten, terwijl de trappers maar draaien, weigeren dieper te gaan dan de oppervlakte of verder te dwalen dan de overkant van de Mayenne. Even wat drinken, of nog doorrijden? En wat een fraaie oude sluis daar in de rivier. Met een kunstmatige waterval ernaast en een hoog sluiswachtershuis in art-nou- veaustijl. Een wandelaar groet vriende lijk: het lukt je wel, zegt zijn knikje. Een kat en een hond, relaxed naast elkaar op een trapje bij een voordeur, draaien hun kop belangstellend mee. Het lukt ook wel, maar het is op de vierde dag - tussen Angers en Saumur - opeens koud. De zon is er, maar warmte afgeven is er niet bij. Dit gebied staat be kend als Anjou, een naam vooral bekend van een zachtmoedige rode wijn. De Mayenne is inmiddels samengevloeid met de Sarthe en heet bij grote stad An gers nu Maine. Deze mondt op haar beurt uit in de machtige Loire. Tot Saumur volgt LVF nu tijdelijk oost waarts het tracé van La Loire a Vélo, een 800 kilometer lange route die al langer bestaat en onder hardcore toerfietsers als hip geldt. Langs de superbrede rivier vol zandbanken gaat inderdaad een gestage stroom van dappere wielrijders: gezin nen, stellen en eenlingen, vaak op high tech toerfietsen of dito e-bikes. Ze groeten elkaar. Het is een nieuwe sub cultuur. De oeverdorpen en het grotere Sau mur, waar de LVF weer zuidwaarts af zal slaan, vertonen een bepaalde chic, de streek is duidelijk welvarender dan de noordelijke departementen van Norman- dië. Aan de oever van de Loire liggen tra ditionele platbodems, gabarres, gemoedelijk te dobberen. In Saumur, waar een rijzig sprookjeskasteel met pun tige torens het stadsbeeld bepaalt, is het onverwacht over met de eenzaamheid. Ook hotel Le Londres draagt namelijk het vignet Acceuil Vélo en zo vormt zich in de lounge een groep fietsvrienden die de beleving van het zuidelijke deel van het tracé zullen delen. De eenzaamheid had wel wat, maar het was aanpassen - terwijl samen fietsen vanzelf gaat. De temperatuur loopt in middels snel op tot redelijke waarden en wederom gaat het vooral langs een rivier, de Thouet. Hier is het licht stijgen en dalen langs een overvloed aan smalle landwegen en glooiende wijnvelden. Montreuil-Bellay draagt het embleem van de Petites cités de caractère, een orga nisatie die dorpsgezichten en lokale cul tuurhistorie wil beschermen. Het plaatselijke kasteel staat dan ook overtui gend te pronken. Het is te bezichtigen - wat een eenzame fietser niet snel zou doen. In een van de renaissancistisch ge decoreerde en gemeubileerde toonzalen hangt een portret van een zekere Guil- laume le Taciturne (Willem de Zwijger, magazine 43 Brug In het stadje Parthenayde brug over de Thouet, waar de route overheen gaat. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 110