Geert-Jan Knoops (57) „Voor mijn werk lees ik veel dossiers en vakliteratuur. Daar hoort ook veel literatuur bij over de forensische we tenschap. Daarnaast lees ik - als ik een week end wegga of vakantie heb - ook fictie." „Scott Turows Pre- sumed Innocent, later verfilmd met Harrison Ford in de hoofdrol. Dat zit knap in elkaar. Vaak ga je bij auteurs van wie je vaker boeken hebt gelezen de stijl doorgron den. Maar dat je de laatste tien pagina's leest en het blijkt hele maal anders te zitten dan je dacht, dat zie je maar bij weinig auteurs. Het is fantastisch als er nog zo'n ontknoping komt. En ontzettend moeilijk. Ik wil me niet meten met Turow, maar ik heb geprobeerd een soortgelijke onverwachte wending te geven aan mijn verhaallijn in Het Petro- nius mysterie, over de ramp met het boorplatform in de Golf van Mexico. Ik voel me het meest se nang bij het schrijven van boeken over waargebeurde verhalen, dat is een genre dat je in Nederland niet veel ziet." Charles den Tex (66) „Ik lees ongeveer 45 boeken per jaar, vooral romans, maar ook wel thrillers. Vooral van Amerikaanse auteurs die met hun boeken in de prijzen vallen. Vaak zijn dat schrijvers die we hier niet kennen. Er zijn er zo veel." „Die heb ik niet, maar door de thrillers van Desmond Bagley ben ik zelf thrillers gaan schrijven. Boeken als Vlucht in het verleden, De vijand en De man zonder verleden. Het draait om gewone mensen die in steeds moeilijker situaties terecht komen, niet over seriemoordenaars of spionnen. Wat ik er ook aardig aan vond, was dat de verhalen gaan over mensen met een vak; geoloog of weerkundige. Nu zijn we nog span nender boeken gewend, maar ik was er destijds weg van. Net zoals ik lohn Grisham geweldig vond toen hij net begon. Maar na een tijdje weet je het wel. Bij Sue Grafton (die boeken schreef aan de hand van de letters van het alfabet, red.) wilde ik dat het alfabet wel 56 letters zou tellen. Helaas is ze niet zover gekomen. Sinds ik schrijf, lees ik anders. Dan krijg ik een alinea onder ogen en bedenk: dat zou ik nooit zo hebben gedaan. Of juist: had ik dat maar zelf geschreven." Sander Verheijen (44) Niet meer. „Vroeger tikte ik een boek per week af. Maar ik heb een tweeling van 5, die veel zorg nodig heeft. Sinds de geboorte kom ik op maximaal één per maand. Op de late avond, op de e-reader. Het zijn altijd thrillers en soms non fictie die een link heeft met misdaad." „Ik ben pelgrim van Terry Hayes. Volgens mij moet een boek je even de werkelijkheid laten vergeten, een thriller is esca pisme. Dit boek heeft alles om dat te laten gebeuren. Niet al leen superspannend, een rollercoaster, maar je leert er ook nog iets van, bijvoorbeeld hoe de CIA mensen opleidt. Het meest bijzonder vind ik de geloofwaardigheid, want Hayes vertelt weieens iets onzinnigs waar hij nog mee wegkomt ook. Dat zie ik graag in een boek, die overtuigingskracht. Verrijkend om te lezen." SPANNEND! Strafrechtadvocaat en schrij ver van onder andere De laat ste kamer, over een moord zaak op Bonaire waarvoor twee jonge mannen ten on rechte zijn veroordeeld. „Mijn kantoor heeft dat weten aan te tonen. De jongens zijn uit eindelijk vrijgesproken. Het was de grootste gerechtelijke dwaling van het Nederlands Caribisch gebied. Ik zie het als mijn missie dit soort boe ken te blijven schrijven." Veellezer? Favoriet Hou je van Scott 9 Turow, probeer dan ook eens Joseph Finder en Phillip Margolin. Schreef dertien thrillers en won drie keer de Gouden Strop. Boekensite Hebban zette zijn Cel vorig jaar op nummer 1 in een overzicht van de 77 beste Nederlandstalige thrillers. Veellezer? Favoriet Hou je van Desmond Bagley en Sue Grafton, probeer dan ook eens de boeken van Hannah Tinti, Graeme Macrae Burnet of Sacha Arango. Hoofdredacteur van de boekensite Hebban.nl en zelf auteur. Veellezer? Favoriet Hou je van Terry Hayes, probeer dan ook eens de boeken van Dan Brown, John Ie Carré en Kevin Guilfoile. Zie spannendeboekenweken.nl voor nog meer tips, met onder andere filmpjes over de voor de BookSpot Gouden Strop genomineerde titels. 401 zaterdag 2 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107