Herman Brusselmans (60) Brusselmans leest veel, heel veel. „De laatste jaren wel wat minder thrillers. Vroeger las ik die vooral ter ontspanning, na een worsteling met een boek van James Joyce bijvoorbeeld. Dat komt vooral omdat ik vind dat bijna alle hedendaagse thrillers voortborduren op wat vroeger beter werd gedaan. Daarnaast word je op tv doodgegooid met thrillers, vooral op Netflix met al zijn Scandinavische series. Dood, wraak, gedoe met drugs: de thema's ken ik nu wel zo'n beetje." „Het lange afscheid van Raymond Chandler. Samen met tijd genoot Dashiell Hammett introduceerde hij de 'hard-boiled detective'; boeken met een naturalistisch-realistische inslag met in de hoofdrol ruige, soms zwartgallige types die geweld niet schuwen. De boeken van Chandler zijn goed geschreven, met mooie karakters, lekker Amerikaans, met sterke dialogen. Ik denk dat een filmregisseur als Tarantino veel aan Chandler heeft te danken. Het zijn dan wel oude boeken, de literaire kwaliteit is hoog. Veel hoger dan wat nu verschijnt op thrillergebied, want dat zijn toch vaak slappe afkook sels met gemakzuchtige plots. Ik hou van goed geschreven verhalen die boven het alledaagse uitstijgen. Ik ben gek op geloofwaardige, spitse, humorvolle dialogen. Ik hou van auteurs die stilistische vernieuwing nastreven. Bij Chandler vind ik dat allemaal terug." Beau van Erven Dorens (47) Van Erven Dorens omschrijft zichzelf als een fanatieke lezer. „Ik probeer alles te lezen van mijn literaire helden Bukowski, Hermans, Reve, Grunberg, Kosinski, Kerouac en Hemingway. En daarnaast boeken uit de top 10 waar veel mensen het over hebben. En Franse literatuur via mijn vrouw." „For Whom the Bell Tolls Voor wie de klok luidt) van Ernest Hemingway. Ik heb bijna alles van hem gelezen, maar dit boek heeft toch wel de meest verpletterende indruk gemaakt. Het is een roman die leest als een thriller. In het verhaal kun je je als lezer compleet verliezen. Het is spannend, meeslepend, er zit een romantische, geloofwaardige lovestory in verweven en het is ook nog eens van hoge literaire kwaliteit. Mooi is ook dat het verhaal zich afspeelt in de Spaanse Burgeroorlog. In een waargebeurde context dus, waardoor alles levensecht overkomt. Dit boek heeft me ook geïnspireerd in mijn eigen schrijven, want Hemingway is een weergaloze verteller. Daarnaast is hij een tegendraadse, rauwe per soonlijkheid. Daar hou ik van." René Appel (72) Niet veel, niet wei nig: circa veertig per jaar. „Romans, niet veel thrillers meer. Ik herken de trucjes te snel en daarbij, vroeger werd in een thriller een vrouw gewoon vermoord. Later werd ze eerst ook nog gemarteld, tegenwoordig wor den ze verkracht, gemarteld en ver moord. De thriller van nu gaat erg door op het pa thologische." „Stille waters van Patricia High- smith. De godmother van de psychologische roman. Zij voelde de geest van andere mensen heel goed in. Haar personages zijn geen criminelen, maar mensen waarbij een steekje los is. Dat wordt dan steeds iets groter, dat steekje, waarna de dingen onont koombaar uit de hand lopen. Zo subtiel en knap dat je als lezer de mensen die iets verkeerds doen, nog begrijpt ook. Je voelt je bijna medeplichtig." De gewezen jonge oppergod van de Vlaamse letteren schreef in 2014, bij wijze van experiment, de literaire thriller Zeik. Veellezer? Favoriet Hou je van Chandler, probeer dan ook eens Dashiell Ham mett en James Ellroy. Lees van laatstgenoemde bijvoor beeld de spannende autobiografie Mijn moordkuil, waarin Ellroy op zoek gaat naar de moordenaar van zijn moeder. Schreef in 2015 de thriller De Methode. Veellezer? Favoriet Een andere klassieker over de Spaanse Burgeroorlog is Saluut aan Catalonië van George Orwell. Taalwetenschapper en auteur van een serie psychologische thrillers. Veellezer? Favoriet Hou je van Patricia Highsmith, probeer dan ook eens de psychologische romans van Simenon, zoals De blauwe kamer (maar dus niet de policiers met commissaris Maigret). 381 zaterdag 2 juni 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 105