'JE KIJKT EN RUIKT BIJ CONNELLY MEE MET DE PERSONAGES' Martin Schwab (56) „Jazeker - in de zomer. Dan verlies ik me in liefst dikke, zware pillen. Historische romans, gewone romans, thrillers, biografieën. Ik ver dwijn er helemaal in, vind het verschrikkelijk als ze uit zijn. Taal speelt een belang rijke rol in mijn leven." „Betonblond van Michael Connelly. Alle boeken in de Harry Bosch-serie van deze Amerikaan zijn geweldig. Stijlvast, toegankelijk, hyperrealistisch. Hij laatje meevoelen, -zien, -tasten. Voor Flikken heb ik geprobeerd scènes van Connelly na te maken, met succes denk ik. Dat je meekijkt en gewoon ook mee- rüikt met de personages. Dat je geur overbrengt. In Betonblond staat Bosch in de rechtszaal. Hij heeft vier jaar eerder een seriemoordenaar doodgeschoten, maar diens weduwe beweert dat het de verkeerde was. Er is namelijk een blonde pornoster gevonden, dood en in beton gegoten: de stijl van de overleden serie moordenaar." Joop van Riessen (74) „Een verhaal apart", noemt hij zijn eigen leesgedrag. „Ik las altijd gewoon voor de ontspanning. Alles wat beschikbaar was en waar tijd voor was. Sinds ik zelf thrillers schrijf, is lezen een taak, iets zwaars. Ik kijk hoe hij of zij het doet, ik lees technisch. Weg ontspanning. Daarom verplaatst mijn keuze zich meestal naar boeken die ver van de thriller verwij derd zijn." „13 uur van Deon Meyer. De absolute top, voor zover mijn kennis tegenwoordig reikt, door het effect dat ik net noemde. Het speelt in Kaapstad, een rugzaktoeriste wordt achtervolgd door mannen met pistolen. Ze weet steeds net te ontkomen. Je springt van haar naar inspecteur Benny Griessel, die lucht krijgt van het drama dat zich afspeelt. Zeldzaam spannend en knap in elkaar gezet. Die Zuid-Afrikaanse schrijver sleurt je mee. En alles is geloofwaardig, tot aan de politieke implicaties toe." Bram Dehouck (40) „Ik lees alles wat los en vast zit. Non-fictie, romans, thrillers. Maar de tussenvormen vind ik het interes santst. Ik hou van romans met thrillerelementen." „Alex van de Franse auteur Pierre Lemaitre. Alex is het tweede deel van een trilogie, maar je kunt de delen ge woon los lezen. Frankrijk is misschien niet direct een land dat je associeert met thrillers. Maar er zijn heel goede Franse thrillerschrijvers, zoals Fred Vargas, Bernard Minier en Jean-Christophe Grangé. Alex is een echte, klassieke, harde thriller die speelt met de clichés uit het genre - de hulpeloze vrouw die wordt ontvoerd en vermoord dreigt te worden, waarna het aan de bekende inspecteur is die te weinig tijd lijkt te hebben om de zaak tot een goed einde te brengen. Toch is het geen voorspelbaar verhaal. Het wringt aan alle kanten en zet je vaak op het verkeerde been. Ook zit er veel humor in en een surrealistisch, typisch Frans sfeertje. In gedachten zie je die inspecteur met een stokbrood onder zijn arm over straat lopen, denkend aan een lekker glas pastis. Lemaitre is niet van de wollige zinnen maar van de rake formuleringen. In die zin is hij verwant aan Georges Simenon van de Maigret-boeken: die had ook zo'n eenvoudige, puntige schrijf stijl." Speelde Ab Keizer in Baantjeren een Amsterdamse politieagent in Flikken Maastricht. Sinds 2007 regisseert hij ook afleveringen van deze laatste serie. Veellezer? Favoriet Hou je van Michael Connelly, probeer dan ook eens L.A. Confidential van James Ellroy Voormalig hoofdcommissaris van de Amsterdamse politie. Schreef na zijn pensionering in 2009 tien politiethrillers. Veellezer? Favoriet Hou je van Deon Meyer, probeer dan ook eens de boeken over inspecteur Harry Hole van Jo Nesbo. Deze Vlaamse auteur won in 2010 en 2012 de Gouden Strop voor De minzame moordenaar en Een zomer zonder slaap. Veellezer? Favoriet Hou je van Pierre Lemaitre, probeer dan ook eens de boeken van bovengenoemde Franse thrillerschrijvers. WG magazine 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 104