'IK VRAAG ME AF WAT IK ZOU DOEN IN ZO'N COMPLEXE SITUATIE' Laetitia Griffith (52) „Dat wel, maar zelden ter ontspanning. Ik heb tegen woordig veel leeswerk als commissaris/toezichthou der bij bedrijven en vanuit andere functies. Lezen voor m'n plezier lukt alleen tij dens vakanties. Thrillers ook, alles eigenlijk. Lezen zorgt ervoor dat mijn ver beelding wordt geprikkeld en dat ik kan spelen met de vraag wat ik zou doen in complexe situaties als beschreven in het boek." „De Millennium-trilogie van Stieg Lars- son. Dat verhaal heeft te maken met misdaad en gerechtigheid. Er is ook sprake van spanning en er zijn diverse verrassende ontknopingen, en dat drie dikke delen lang. Er komen maatschap pelijke thema's aan de orde, dat vind ik ook heel belangrijk." Peter Römer (65) „Kun je wel zeggen. Vanuit mijn functie bij het genootschap lees ik veel spannende boeken. En ter voorbereiding op mijn eigen boeken lees ik veel 'faction', fictie in een waarheids getrouwe, historische setting, en biografieën." De Officier van Robert Harris, over de Joods-Franse officier Alfred Dreyfus, die in 1895 ten onrechte werd veroordeeld tot levenslange opsluiting vanwege spionage voor de Duitse aartsvijand. Römer: „Het thema van dit verhaal - anti semitisme - is nog steeds actueel. Maar daarnaast: de manier waarop Harris je als lezer meesleept in die tijd, is ongelofelijk. Harris heeft sowieso een fabelachtige pen. Hij leidt je de ge schiedenis in met de taal en beelden van nu. Zo is Conclaaf een spannend verhaal te midden van kardinalen tijdens de verkie zing van een nieuwe paus in het Vaticaan. En in Enigma bevind je je als lezer midden in de Tweede Wereldoorlog. Wil je Harris lezen, begin dan bij De Officier, een schoolvoorbeeld van faction volgens het show don't teil- principe. Harris bedenkt scènes en dialogen waarmee hij het verhaal ver telt, zonder dat hij als auteur interpreteert, dingen uitlegt of duidt. Heel knap." Simon de Waal (57) „Nee, ik lees te weinig. Ben te druk met al mijn werk zaamheden. Soms maak ik tijd, welbewust. Want het is fijn en belangrijk om even in een andere wereld te zijn, een wereld die iemand voor jou bedenkt." The Boysfrom Brazil van Ira Levin. „Dat is de oerthril- ler voor mij. Nazi-arts Josef Mengele doet vanuit Bra zilië een poging het Derde Rijk te herstellen. Alles klopt, alles is op z'n plek. Geen detail is overbodig. Als schrijver laat je je inspireren door zo'n boek. Wat Hitchcock was voor de spannende film, is Levin voor de suspense in geschreven vorm." Behartigde als voormalig Tweede Kamerlid voor de VVD politie- en justitiezaken, en was in 2015 voor zitter van de jury van de Gouden Strop. Veellezer? Hou je van de Millennium- trilogie, probeer dan ook eens de boeken van John Grisham. En natuurlijk de vervolgdelen op de Millen nium-trilogie, geschreven door David Lagercrantz: Wat ons niet zal doden en De man die zijn schaduw zocht. Favoriet Acteur, televisieproducent, regisseur, schrijver (van talloze Baan- tjer-boeken) en voorzitter van het Genootschap van Nederlandse Misdaadauteurs. Veellezer? Favoriet Hou je van Robert Harris, probeer dan ook eens boeken van Philip Kerr. Rechercheur bij de Amsterdamse politie, scenarist voor films en tv Bureau Raampoorten auteur van misdaad verhalen, waaronder de latere Baantjer-delen. In 2016 schreef De Waal Vector, in dat jaar het geschenkboek voor de Spannende Boeken Weken. Veellezer? Favoriet ®Hou je van Ira Levin, probeer dan ook eens Enigma van Robert Harris. WG magazine 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100